× تماس با ما
0 1 نظرات 4551 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/02/08

پایان حاکمیت «سه کیم»؟

پایان حاکمیت «سه کیم»؟

پايان حاکميت «سه کيم»؟

تيم پزشکي چين وارد کره شمالي شد

اخبار ضد و نقيضي در مورد سلامتي رهبر کره شمالي وجود دارد. برخي مي‌گويند او دچار سکته مغزي شده و برخي حتي خبر درگذشت او را اعلام کردند. با اين حال، سه منبع آشنا به اين وضعيت مي‌گويند، دولت چين يک تيم پزشکي را به کره شمالي اعزام کرده تا در مورد وضعيت «کيم جونگ اون» مشاوره‌هايي ارائه دهند. رويترز در گزارش 25 آوريل خود نوشت، اين سفر از سوي مقام‌ها و پزشکان چيني در بحبوحه اخبار ضد و نقيض در مورد وضعيت رهبر کره شمالي صورت مي‌گيرد.

 

رويترز به نقل از دو مقامي که ذکري از نامشان به ميان نياورد نوشت، هياتي از مقام‌هاي ارشد دپارتمان بين‌المللي همبستگي از حزب کمونيست چين، پنج‌شنبه 4 ارديبهشت ماه عازم کره شمالي شدند. اين دپارتمان مهم‌ترين نهاد چيني است که به مساله کره شمالي مي‌پردازد و در حقيقت، پرونده مسائل کره شمالي در دست همين دپارتمان است.

 

مقام‌هايي که اين اطلاعات را در اختيار اين خبرگزاري قرار دادند به دليل حساسيت موضوع خواستار اين شدند که نامشان ذکر نشود. رويترز همچنين مي‌افزايد مقام‌هاي اين دپارتمان روز جمعه 5 ارديبهشت ماه پاسخي به پرسش‌هاي رويترز ندادند. وزارت خارجه چين هم پاسخي نداد.

 

وب سايت NK، مستقر در سئول، اوايل هفته گذشته گزارش داد که رهبر کره شمالي پس از انجام عمل جراحي قلب در 12 آوريل دوره نقاهت را مي‌گذراند و حالش رو به بهبود است. مقام‌هاي چيني و کره جنوبي گزارش‌ها مبني بر وخامت وضعيت جسماني «اون» پس از عمل جراحي را به چالش کشيدند. مقام‌هاي کره جنوبي گفتند که هيچ نشانه‌اي دال بر فعاليت غيرطبيعي را در اين کشور کشف نکرده‌اند. روز پنج‌شنبه همچنين دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، گزارش‌هاي اوليه درمورد وخامت وضعيت «اون» را رد کرد. او به خبرنگاران گفت: «فکر مي‌کنم گزارش‌ها صحيح نباشند» اما سخني هم در اين باره به ميان نياورد که آيا با مقام‌هاي کره شمالي تماسي داشته يا خير. روز جمعه 5 ارديبهشت ماه يک منبع در کره جنوبي به رويترز گفت که رصد اطلاعاتي نشان مي‌دهد که «کيم» زنده است و احتمالا به زودي ظاهر خواهد شد. اين منبع گفت که هيچ اظهارنظري در مورد وضعيت فعلي «کيم» يا مشارکت مقام‌هاي چيني نخواهد کرد.

 

يک مقام آمريکايي مطلع هم اعلام کرد که رصد اطلاعاتي آمريکا نشان مي‌دهد که «کيم» از مشکل جسمي برخوردار است؛ اما هيچ دليلي براي اين نتيجه‌گيري وجود ندارد که بگوييم او به شدت بيمار است يا نمي‌تواند در انظار عمومي ظاهر شود. سخنگوي وزارت خارجه آمريکا هم اظهارنظري نکرد. وقتي هم فاکس نيوز از مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا، (پس ازسخنان ترامپ) در مورد وضعيت «اون» پرسيد، وي گفت: «چيزي ندارم که با شما به اشتراک بگذارم اما مردم آمريکا بايد بدانند که ما از نزديک در حال رصد دقيق اوضاع هستيم.» کره‌شمالي يکي از بسته‌ترين و منزوي‌ترين کشورهاي جهان است و سلامت رهبرانش مساله‌اي امنيتي تلقي مي‌شود و با آن به‌عنوان يک موضوع امنيتي برخورد مي‌شود. آخرين بار 11 آوريل بود که رسانه‌هاي دولتي کره شمالي خبري از او منتشر کردند. او حتي در مراسم بزرگداشت پدربزرگش در 15 آوريل که پايه‌گذار اين کشور هم بود، حضور نيافت. تصور بر اين است که «کيم» 36 ساله است و از 11 آوريل به بعد هيچ خبري از او منتشر نشده است. در سال 2014 هم او مدتي از انظار ناپديد شد و تلويزيون دولتي کره شمالي سپس نشان داد که او با عصا در حال قدم زدن است. حدس و گمان در مورد سلامتي «کيم» با سيگار کشيدن‌هاي پياپي او، افزايش وزن و سابقه مشکلات قلبي افزايش يافته است.

 

وقتي پدرش «کيم جونگ اون» در سال 2008 دچار سکته مغزي شد، رسانه‌هاي کره جنوبي اعلام کردند که پزشکان چيني در کنار پزشکان فرانسوي در حال معالجه او هستند. سال گذشته هم «شي جين پينگ»، براي اولين بار طي 14 سال گذشته سفري به کره شمالي داشت؛ کشوري که در ابعاد اقتصادي و سياسي و ديپلماتيک به حمايت و عطاياي پکن همواره چشم نياز دوخته است. چين مهم‌ترين متحد کره شمالي است و مهم‌ترين کشوري است که در زمان تحريم‌هاي سازمان ملل به ياري اين کشور فقرزده پرداخته است. چين نفع خود را در ثبات کره شمالي مي‌بيند، چراکه با آن مرز مشترک دارد. «کيم» نسل سوم رهبران موروثي در کره شمالي است که پس از درگذشت پدرش در سال 2011 به قدرت رسيد. «کيم جونگ اون» از سال 2018 چهار بار به چين سفر کرده است.

 

باب فردريکس هم در گزارش 24 آوريل در نيويورک پست به نقل از «UPI» نوشت که احتمالا رهبر کره شمالي پايتخت اين کشور- پيونگ يانگ- را ترک کرده و احتمالا در دورافتاده‌ترين نقطه اين کشور در ساحل شرقي کره شمالي به سر مي‌برد. او معتقد است که حضور پزشکان حدس و گمان‌هايي در مورد وضع سلامتي او دامن زد و برخي مي‌گفتند که پس از عمل قلب وضعيت او رو به وخامت رفته است. گزارشگر نيويورک پست همچنين به نقل از « Newsis»، سرويس خبري کره جنوبي، اعلام کرد که رهبر کره شمالي احتمالا به شهر ساحلي «وونسان» در استان «کانگ وون» برده شده تا ناظر ساخت يک تفرجگاه ساحلي باشد. اين سرويس خبري کره جنوبي همچنين افزود که تحرکات خودروهاي رهبر کره شمالي نشان مي‌دهد او احتمالا پيونگ يانگ را ترک کرده است. يک قطار اختصاصي هم براي استفاده «کيم» در ايستگاهي در «وونسان» متوقف است؛ اما هواپيماي خصوصي «کيم» همچنان در پيونگ يانگ است. فردريکس، گزارشگر نيويورک پست نوشت که حدس و گمان‌هاي رسانه‌هاي کره‌جنوبي حاکي از اين است که رهبر اين کشور براي در امان ماندن از کرونا و در راستاي اقدامات احتياطي از پايتخت خارج شده است. کره جنوبي مي‌گويد که نشانه‌اي دال بر واگذاري قدرت از سوي رهبر کره شمالي نديده اما آمريکا مي‌گويد در صورتي که «کيم» بخواهد مي‌تواند تصميماتي در اين رابطه اتخاذ کند.  «مت کلي»، «تام اوکانر» و «نويد جاويد» هم در گزارش 24 آوريل براي نيوزويک نوشتند که تلويزيون ماهواره‌اي هنگ‌کنگ گزارش داده که رهبر کره شمالي «مرده است» اما نيوزويک نمي‌تواند به‌طور مستقل اين خبر را تاييد کند. يک مقام ارشد پنتاگون به شرط فاش نشدن نام به نيوزويک گفت: «اگرچه آمريکا دائما در حال رصد گزارش‌هاي مربوط به رهبر کره شمالي است، اما در اين بازه زماني هيچ تاييدي از سوي منابع رسمي صورت نگرفته که کيم جونگ اون مرده باشد.» اين مقام پنتاگون همچنين مي‌افزايد: «آمادگي نظامي کره شمالي همچنان در چارچوب هنجارهاي تاريخي است و هيچ شواهد مضاعفي که نشان از تغييرات چشمگير در زمينه مسائل نظامي و دفاعي و رهبري در سطح ملي باشد وجود ندارد.» گزارشگران نيوزويک مي‌نويسند اگرچه آخرين حضور رهبر کره شمالي در جلسه پوليتبوروي حزب در 11 آوريل بود اما رسانه‌ها عکس‌هايي از او منتشر کردند که 12 آوريل در حال مشاهده مانورهاي هوايي بوده است. از روز 15 آوريل بود که خبرها پيرامون رهبر کره شمالي شدت گرفت.

 

کلي- اوکانر- جاويد مي‌نويسند در 12 آوريل شايعاتي منتشر شد که نشان مي‌داد رهبر کره شمالي پس از انجام عمل قلب وضع سلامتي اش به وخامت گراييده است و پس از آن بود که NK، مستقر در کره جنوبي، گزارش خود مبني بر وخامت اوضاع «اون» را منتشر کرد. به نوشته نيوزويک، NK يک انديشکده‌اي است که مورد حمايت مالي کنگره آمريکا قرار دارد. اندکي بعد هم سي.ان.ان در گزارشي به نقل از مقام‌هاي آمريکايي بي نام خبرهايي از وخامت وضعيت رهبر کره شمالي منتشر کرد. به نوشته نيوزويک، مقام‌هاي چيني و روسي هم گزارش‌هاي رسانه‌هاي کره جنوبي و آمريکايي را زير سوال بردند. اگرچه دو رهبر پيشين و درگذشته کره شمالي در دوران حيات، جانشين خود را تعيين مي‌کردند؛ اما رهبر جوان کره شمالي هيچ جانشين رسمي‌اي را که براي جهان شناخته شده باشد، «ظاهرا» معرفي نکرده است. اما منابع خارجي مي‌گويند «ري سول جو»، همسر کيم جونگ اون، ممکن است فرزندي نداشته باشد و بنابراين، رهبر کره شمالي فاقد يک جانشين رسمي است. برخي هم اعلام کردند که خواهر کوچک‌ترش «کيم يو جونگ» که گفته مي‌شود 31 ساله است و سال گذشته در برخي تحولات ديپلماتيک حضور پررنگي داشته است، احتمالا جانشين برادرش است. اين دختر جوان طي سال‌هاي اخير پست‌هاي ارشدي را در داخل کادر رهبري کره شمالي به دست آورده است. وزير خارجه آمريکا معتقد است که «هر کسي رهبر آينده اين کشور شود همچنان از او خواهيم خواست تا برنامه هسته‌اي خود را کنار بگذارد، به جمع کشورهاي ديگر بپيوندد و خواهان آينده‌اي بهتر براي کره شمالي هستيم.» «يان برمر» ستون نويس خارجي و سردبير ارشد تايم، هم در تحليل 24 آوريل نوشت براي جهان يک چيز ناشناخته است: وضعيت واقعي رهبر کره شمالي چگونه است و اين واقعا چقدر اهميت دارد؟ او در مورد چرايي اين اهميت مي‌نويسد: بياييد با اين حقيقت شروع کنيم که هيچ راهي براي پي بردن به وضعيت واقعي رهبر کره شمالي وجود ندارد.

 

مقام‌هاي کره جنوبي گزارش‌ها در مورد وضعيت «کيم» را رد مي‌کنند و مي‌گويند که «هيچ تحرک غيرمعمولي» مشاهده نشده است. کره شمالي هم به‌طور حيرت انگيزي سکوت اختيار کرده است. در دوره پيش از «کوويد- 19»، رهبر کره شمالي يکي از چهره‌هايي بود که همواره خبرها و عکس‌هاي او به قول معروف «روي بورس بود» اما در دوران کرونا خبري از او منتشر نمي‌شود. کره شمالي براي تجارت خود تا حدود 90 درصد به چين وابسته است و چيني‌ها تا حدودي به مثابه «کاتاليزور» فشار براي کره شمالي عمل مي‌کنند؛ زيرا از فروپاشي اين کشور و سيل آوارگان مي‌ترسند. با وجود ترامپ در کاخ سفيد، کره شمالي به اهرم فشار و چانه‌زني براي چين مطرح شده است تا در رقابت با آمريکا از کارت کره شمالي بهره جويد. تعامل هسته‌اي آمريکا- کره شمالي مي‌توانست به ضرر چين تمام شود. در اين فرآيند، مرگ رهبر کره شمالي مي‌تواند تاثيري مخرب داشته باشد؛ زيرا ترامپ ناگهان يکي از کارت‌هاي بازي خود را از دست مي‌دهد. با اين حال، نه کره شمالي در خلع سلاح خود جدي بوده است و نه ترامپ فشاري جدي به اين کشور وارد مي‌آورد. تمام اينها پيش از کرونا و انتخابات رياست جمهوري آمريکا بود که ترامپ براي رقابت‌هاي خود به يک برگ برنده مانند کره شمالي نياز داشت.

 

چه رخ مي‌دهد؟

سوال واقعي اين است که بيماري يا مرگ کيم براي کره شمالي به چه معناست؟ بخش زيادي از مردم کره شمالي در دوران حاکميت «سه کيم» (پدر بزرگ، پدر و فرزند) به دنيا آمده و فقط اين دوران را ديده‌اند. رژيم گزينه‌هايي دارد مانند بازگرداندن يا استفاده از تصاوير قديمي «اون» که ممکن است بتواند در داخل زمان بخرد و برخي را خام سازد؛ اما مي‌تواند اين باور را براي ناظران خارجي جا اندازد که تغيير در حال وقوع است. با اين حال، بعيد است خبر درگذشت کيم بتواند منجر به تحولات سياسي گسترده در کره شمالي شود. چرا؟ «منحني جي». سال‌ها پيش کتابي نوشته بودم و در آن در مورد اين مساله سخن گفته بودم که چگونه کشورها بايد بازگشايي در فضاي جامعه را با ثبات رژيم سياسي متوازن سازند. بخشي از پاراگراف مربوطه چنين بود: «کشورهايي که در سمت چپ منحني «جي» قرار دارند با ثبات هستند زيرا دور از ساير جهان بوده و بسته هستند؛ و مردمان خود را سرکوب مي‌کنند؛ کشورهايي که در سمت راست منحني «جي» هستند کشورهايي‌اند که ثبات حتي بيشتري دارند؛ زيرا نظام‌هاي باز اجازه جابه‌جايي مي‌دهند و فرد مي‌تواند قدرت را به ديگري واگذار کند بدون اينکه کل نظام سياسي تهديد شود.»

 

در زماني که اين کتاب را مي‌نوشتم کره شمالي در سمت چپ منحني بود و هنوز هم همان جا قرار دارد. ثبات سياسي کره شمالي به شدت به دوري از جهان و کنترل سفت و سخت مردمانش متکي است. اين انزوا و سرکوب اوضاع را براي نخبگان حاکم سهل‌تر مي‌سازد؛ بسياري از اين نخبگان سرنوشت خود را به کيم و به نظام سياسي که او برقرار ساخته گره زده‌اند. حتي بدون او اين سيستم پا بر جا مي‌ماند و نخبگان حاکم هم اين انگيزه را دارند که امتيازات خود را همچنان نگه دارند. اگر کيم بميرد يا حتي مرده باشد، خواهر کوچک‌ترش رهبر کشور خواهد شد؛ زيرا فرزندان احتمالي «اون» کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند حکومت کنند و برادر بزرگ‌ترش هم بيشتر علاقه‌مند است گيتار بنوازد (برادر ناتني‌اش هم در مالزي کشته شد) تا يک رژيم خونخوار را اداره کند. نگه داشتن قدرت در اين خانواده مهم است؛ زيرا اسطوره‌شناسي سياسي کره شمالي حول خاندان کيم مي‌چرخد يک احتمال ديگر هم هست: اينکه کيم در قدرت بماند تا يکي از فرزندانش به قدر کافي بزرگ شود تا اداره کشور را به دست گيرد. اما چنانکه تاريخ جهان به ما مي‌آموزد بايد انتظار غيرمنتظره‌ها را داشته باشيم. بنابراين، چه مي‌شود اگر قدرت به شيوه مسالمت‌آميز به خواهر يا يکي از اعضاي مورد اعتماد خاندان حاکم منتقل نشود؟ در اين صورت، بحران در کره شمالي يعني اينکه جامعه بين‌المللي سه اولويت دارد: اول، تمام مسيرها به سوي تسليحات هسته‌اي را تا قبل از انفجار اوضاع در اين کشور به حال قفل شدگي و قرنطينه کامل در آورده يا آنها را به جاي امن تري منتقل سازند. دوم، اولويت همانا مديريت موج غيرقابل اجتناب آوارگاني باشد که در راه کره جنوبي و چين خواهند بود؛ سوم، که در آخر فهرست قرار دارد سر پا نگه داشتن اين کشور است. جامعه جهاني از چين مي‌خواهد در اين شرايط نقش برجسته‌اي را ايفا کند.

 

يک سوء‌تفاهم

کرونا يک خبر بد براي کشوري فقرزده مانند کره شمالي است... کشوري که با چين هم مرز است. کرونا براي کره شمالي هم تهديد است و هم فرصت: از يک سو مي‌تواند گذار سياسي را از چشم جهانيان مخفي نگاه دارد؛ چرا که کشورهاي جهان تمام هم و غم خود را مصروف مهار اين پاندمي در داخل کرده‌اند. از سوي ديگر مي‌تواند تهديدي براي جهان و براي خود اين کشور باشد. بدترين چيز براي کره شمالي اين است که يک «کيم سالم» جاي خود را به «کيم بيمار و پارانوئيد زده» بدهد که امور کره شمالي را هدايت مي‌کند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36485
1 نظر
زهرا گلیایی زهرا گلیایی 16:04:50 - 1399/02/12
بازی سیاست قدرت طلبان چیزی جز آنچه به نفع شان باشد را نمیگذارند رقم بخورد حتی با تقلب و خیمه شب بازی سیاسی
دسته بندی