× تماس با ما
2 0 نظرات 578 بازدید
تاریخ انتشار 05 - 1399/02/08

انقلابیون یمن و ایفای نقش منطقه‌ای به‌عنوان بخشی از محور مقاومت

انقلابيون يمن و ايفاي نقش منطقه‌اي به‌عنوان بخشي از محور مقاومت


آنچه به قلم «هاشم علي» در پايگاه خبري_تحليلي«المانيتور» مي‌خوانيد:


با ورود جنگ يمن به پنجمين سال خود، کورسويي از اميد براي پايان دادن به اين خونريزي مداوم به دليل تهديد همه‌گيري کروناويروس احساس مي‌شود. نماينده سازمان ملل در سوريه، عراق و يمن، همراه با برخي مقامات ديگر، از طرف‌هاي درگير جنگ در منطقه خواهان پايان دادن به دشمني‌ها و فراهم کردن امکان دسترسي به تسهيلات پزشکي در مناطق مورد نياز شد.

واکنش عربستان و امارات به اين فراخوان مثبت بود. حوثي‌ها (انصار الله) نيز در پي پايان جنگ هستند اما به شرط تحقق شرايط عادلانه- از جمله يک نمايه‌ي منطقه‌اي گسترده که آنها را در نقشه بزرگتري از خاورميانه و هم‌سطح با همتاياني مانند حزب الله لبنان در محور مقاومت قرار بدهد.

انصار الله در ماه‌هاي گذشته مرزهاي فعاليت‌هاي خود را به نقش سنتي‌‌اش نزديک کرده‌ است. تنها دو هفته پس از پذيرفتن مسئوليت حمله به تاسيسات نفتي آرامکو در 14 سپتامبر، سخنگوي اين گروه شبه‌نظامي آشکارا پاسگاه‌هاي اسرائيل در اريتره را به حمله تهديد کرد. در 9 نوامبر، عبدالملک الحوثي، رهبر انصارالله، نخستين تهديد آشکارش عليه اسرائيل را بيان کرد و هشدار داد که "اگر اسرائيلي‌ها مرتکب هرگونه اقدام احمقانه‌اي عليه مردم ما بشوند، مردم ما در اعلام جهاد عليه دشمن اسرائيلي و انجام شديدترين حملات عليه اهداف حساس دشمن ترديد نخواهند کرد."
از آن زمان، الحوثي بارها در شرايط گوناگون موضع خود را تکرار کرده‌ است، در حالي که مقامات اسرائيلي پيش و پس از آن همواره هشدار ادعا کرده اند که ايران به دنبال ابزاري براي حمله به کشور آنها از خاک يمن است. اسرائيل با حوثي‌ها به عنوان بخشي از محور مقاومت روبروست. گرچه بين اسرائيل و انصارالله هيچ رويارويي مستقيمي وجود نداشته، اما اين گروه مي‌تواند راه عبور اسرائيل به درياي سرخ را از طريق تنگه باب المندب يا با شليک موشک مسدود کند و يمن را در ميانه‌ي معادله منطقه‌اي قرار بدهد.

حسين البخيتي، روزنامه‌نگار مقيم صنعا مي‌گويد: "نقش منطقه‌اي انصارالله روشن است، چرا که آنها يکي از ستون هاي محور مقاوت هستند." وي معتقد است که حمله به آرامکو جايگاه تازه‌اي را براي حوثي‌ها و تشکيلات نظامي يمني وابسته به آنها ايجاد کرد.

با درهم تنيدگي بحران‌ها در منطقه، حوثي‌ها پيشنهاد بي‌سابقه‌ي تبادل زندانيان را ارائه کردند که طبق آن يک خلبان و تعدادي سرباز سعودي در ازاي رهايي گروهي از اعضاي حماس از زندان‌هاي سعودي، آزاد خواهند شد. حمزه ابوشنب، تحليلگر سياسي ساکن غزه به المانيتور گفت: "اين پيشنهاد بدون هماهنگي با حماس ارائه شده"، گرچه حماس بارها براي آزادي اعضاي زندانيان تلاش‌هاي ناموفق داشته است.
 

البخيتي نيز تاکيد دارد که اين پيشنهاد هماهنگ‌شده نيست. زندانيان حماس در عربستان سعودي دست کم به مدت يک سال است که در حبس هستند، چرا اين معامله اکنون انجام مي‌شود و قبلا انجام نشد؟ چون "انصار الله مي‌خواست به ساير کشورهاي عربي براي ميانجي‌گري زمان بدهد". اين پيشنهاد تنها چند ماه پس از آن ارائه شد که حوثي‌ها با سرنگوني يک جنگنده سعودي توانستند دو خلبان عربستاني را دستگير کنند بدون اين که زنده بودن آنها را تاييد کنند. "بي‌ترديد اين يک راز بزرگ است. خلبان‌ها غنيمت ارزشمندي بودند. گروه حوثي گفت يکي از آنها را آزاد خواهد کرد و اين يعني دست‌کم يک خلبان سعودي هنوز زنده است."

طبق گزارش شاهد، گروه حقوق بشر فلسطين، حدود 50 فلسطيني بنا به "دلايل امنيتي" از سوي مقامات سعودي بازداشت شده‌اند. در ميان اين افراد مي‌توان به محمد الخداري، رابط بين حماس و عربستان براي دو دهه اشاره کرد. ابوشنب مي‌گويد: "خداري نماينده حماس در عربستان سعودي بود. او براي مقامات آن کشور به‌خوبي شناخته شده است و سال‌ها رابط بين دو طرف بود."
 

اين نخستين تبادل بين رياض و انصارالله نخواهد بود. با اين‌حال، اين راهکار چه ‌بسا ساير طرفين را به ميانجي‌گري برانگيزد تا سعودي‌ها را وادار کنند که شرمساري تسليم شدن در برابر فشارها را بپذيرد. گرچه اين امکان وجود دارد که سعودي‌ها از اين راهکار چشم‌پوشي کنند و اين افراد را در زندان‌هايشان نگه دارند."
 

البخيتي مي‌گويد که سعودي‌ها اغلب زندانيان جنگي را محاکمه نمي‌کنند و به ندرت به آنها اجازه بازگشت به ميهنشان را مي‌دهند.

نجوا :
پيرو مطلب «المانيتور» لازم به يادآوري است که علي‌رغم ادعا و نمايش مثبت عربستان‌سعودي درمورد آتش‌بس در يمن ، اما متجاوزان سعودي بارها با نقض ادعاي خود،  يمن را هدف حملات وحشيانه خود قرار داده‌اند.

اذعان «المانيتور» به قدرت مقاومت‌يمن براي زمين‌گير کردن  رژيم اشغالگر قدس  قابل‌تأمّل است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36483
0 نظر
دسته بندی