× تماس با ما
4 2 نظرات 7979 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/01/22

شاخه گمشده کودتای نوژه

شاخه گمشده کودتای نوژه

شاخه گمشده کودتاي نوژه

عدم شناسايي و دستگيري اعضاي تيم مأمور به اشغال سازمان صدا و سيما از زمان حادثه در سال 1359، از معماهاي بزرگ پرونده کودتاي نافرجام نوژه است. به اين دليل است که آن را «شاخه گمشده کودتاي نوژه» مي نامند. بررسي ما نشان مي دهد که از همان شب حادثه به شکل مرموزي اين گروه از شناسايي و دستگيري مصون مانده اند.

 

در اين نوشتار خاطراتي را از زبان عيسي پايه بندي استوار شاغل در تعقيب و مراقبت اداره دوم ارتش(سازمان اطلاعات ارتش) که از اعضاي کومله مي باشد در باب کودتاي نوژه و تصرف صدا و سيما مي خوانيم:

 

او مي گويد: محل استقرار ما منزل سرهنگ نوري بود که در اختيار کودتا قرار گرفت و از آن جا کانال کشي براي راديو تلويزيون جام جم شده بود. او در خاطراتش اشاره مي کند که افراد حاضر در اين خانه 224 نفر بودند که مسئوليت آنها با سرهنگ دوم حسين شيباني و به معاونت سرگرد حسين رفيعي بود که مأموريت تصرف راديو تلويزيون تعريف شد و لحظاتي قبل از انجام عمليات، دستور رسيد که عمليات متوقف و از آنجا پراکنده شويد.

 

عيسي پايه بندي در خاطرات خود مي گويد که اکثر يت 224 نفر مستقر در اين خانه يکديگر را مي شناختند و جالب آنکه کل واحدهاي شرکت کننده در طرح عمليات کودتاي نوژه دستگير شدند مگر واحد تصرف راديو و تلويزيون که تا پاييز 1361 لو نرفت و من نيز خود در اين واحد مستقر بودم و همگي سالم و بدون هيچ مشکلي مشغول خدمت بوديم.

#نهان_خانه

ادامه و مشروح اين رخداد تاريخي مهم را مي توانيد از طريق فايل پي دي اف ذيل پيگيري نماييد:

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36030
2 نظر
ابوالفضل میرزایی ابوالفضل میرزایی 21:50:25 - 1399/01/22
با سلام و احترام. مطمئن باشید کلید این معما و خیلی از معماهای دیگر پیش پرزیدنت است.
حسین زحمتکش حسین زحمتکش 22:22:26 - 1399/01/22
با گذشت نزدیک به سی و اندی سال متأسفانه مشاهده میشود عوامل و تفاله‌های آنها هنوز در گوشه و کنار این نظام و حتی در حساسترین نقاط این نظام هستندو نمی گذارند تاریخ این انقلاب با عظمت به گوش مردم برسد
دریغ از یک مستند در خور و یک تحقیقی در رسانه میلی
فیلم سینمایی که هیچ
دسته بندی