× تماس با ما
2 1 نظرات 2232 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1399/01/21

احمق، نفوذی، یا ترسو، فرقی نمی کند

احمق، نفوذی، یا ترسو، فرقی نمی کند

احمق، نفوذي، يا ترسو، فرقي نمي کند

 

در يک جمله مي‌توان اين احتمال را مطرح نمود که به‌ نظر مي‌رسد هدف برخي متنفذين‌ سياسيِ‌شيعه در عراق از انتخاب فردي همچون «مصطفي‌الکاظمي» به‌عنوان «نخست‌وزير»، کاهش احتمال وقوع جنگ در عراق بوده است.

 

لذا در يک جمله هم بايد گفت: «زهي خيال باطل» !

 

 
اما شرح بيشتر:
بابت رخدادهاي اخير عراق و چرايي سمت‌و‌سو گرفتن معادلات سياسي اين کشور درجهت بازي باخت_باخت براي اکثريت شيعه چند فرضيه را مي‌توان مطرح نمود:
  • نفوذ در بين ساختار سياسي شيعه عراق (اعم از حاکميتي يا غيرحاکميتي)
  • استحاله سياسيون انقلابي عراق
  • تطميع آنها
  • محاسبات غلط آنها
  •  و...

 

همه موارد فوق ممکن است ولي با درنظر گرفتن تمام متغيرها و همچنين رصد شرايط گذشته و حال عراق به نظر مي‌رسد احتمالِ«محاسبات‌غلط» بيشتر باشد.

 

گمان بنده اين است که با توجه به شرايط پيچيده عراق از جمله «اغتشاشات داخلي» آنهم همراه با «پيوست تهديدات نظامي آمريکا» (به‌خصوص با توجه به مانور نظامي اخير آمريکايي‌ها و جنگ رواني که ايجاد نمودند) ، احتمالا برخي از متنفذين سياسي شيعه با هدف کاهش احتمال جنگ افروزي آمريکا تصميم به انتخاب مصطفي‌الکاظمي گرفتند.

 

ولي معلوم نيست چرا نمي‌خواهند به اين واقعيت عنايت داشته باشند؟! اينکه اگر قرار به وقوع جنگ در عراق باشد، تجارب سال‌هاي طولاني در نقاط مختلف دنيا به‌خصوص در عراق اين واقعيت را شهادت مي‌دهد که کافي است آمريکا به اين نتيجه برسد به هر نقطه‌اي از دنيا حمله‌ نظامي کند، آنگاه آمريکا «درهرشرايطي»، «بهانه لازم» حتي «مضحک‌ترين بهانه‌ها»  را به‌راحتي آب‌خوردن ايجاد نموده و حمله نظامي خود را هم عملياتي مي کند.

 

 
تلخند قضيه بيشتر آنجائيست که، با اين تصميم حيرت‌انگيز سياسيون مؤثر عراقي (همراه با نقش آفرينيِ قطعيِ عوامل بيروني)؛  حتي بازيگران سياسي حامي مقاومت هم از اين که شخصي مثل الکاظمي را به قدرت برسانند، خوشحال هستند!!!
 

اين در حالي است که طي انتخابات پارلماني سال2018عراق،  دو فراکسيون اول پيروز در آن انتخابات، به صورت واضح و قطعي داعيه دار مخالفت با آمريکا بودند!  و اکنون در حالي که هنوز 2 سال نگذشته است ، فردي که در واقع رياست دستگاه اطلاعاتي آمريکا در عراق را بر عهده دارد و بنا به اظهارات مسئولين کتائب در ترور شهيدان سليماني، ابومهدي المهندس و همراهانشان) دست داشته، در شُرُف نخست‌وزيري کشور مهم عراق است!!

 

اما اينکه چطور مي‌شود سياسيون عراق چشم بر اين همه تجارب تلخ و مهم  بسته‌اند، جاي بسي تأسف و تعجب است!

 

باز تاکيد مي کنم هر عاملي از جمله استحاله، نفوذ، تطميع ، نقش فعال سرويس‌هاي عربي_غربي در وقايع‌ اخير عراق و... مي‌تواند مؤثر باشد،  ولي به‌نظر «محاسبه‌غلط» مهمترين عامل است.

 

هرچند اين احتمال هم که جريان غربگراي داخل ايران (که قدرت را در دست دارد) در رقم خوردن اين رويداد مؤثر بوده است اصلا دور از منطق نيست.

 

در نهايت بايد گفت متاسفانه شايع شدن «سايه‌جنگ» در عراق هم مؤثر افتاد و زمينه براي روي کار آمدن «عنصري غربگرا» در بالاترين مقام اجرائي کشور عراق فراهم شده است.

 


نچه که نبايد اتفاق مي‌افتاد ، افتاد و اينجاست که بايد گفت:
سياسيون شيعه عراقي که چنين تصميمي گرفتند ، «نفوذي» بودند، يا «ترسو» و يا «احمق» زياد فرقي نمي‌کند!

 

حسين استادي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35978
1 نظر
کاظم بادله کاظم بادله 15:59:19 - 1399/01/21
فقط به فکر تقویت جریانات اصیل عراق و مدیریت حوادث پیش رو در عراق باشند کسایی که مسئول اینکارند اونقدر توعراق اختلاط حق وباطل شدید هست که جنگ داخلی واسه جدای جریان های و جبهه گیری نهایی غیرقابل اجتناب باشه همان طور که در روایات آخرالزمانی عراق سرزمینی پرآشوب وضعیف ومیدان تاخت وتاز طرف های درگیر نشان داده شده است اما حزب الله هم الغالبون.
دسته بندی