× تماس با ما
2 1 نظرات 2133 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/01/16

رئیس‌جمهوری دور از واقعیات!

رئیس‌جمهوری دور از واقعیات!

رئيس‌جمهوري دور از واقعيات!

 

 
همزمان با شيوع کرونا در ايران و امريکا دو اتفاق جالب و متفاوت افتاد.

 

در هر دو کشور بخشي از مردم نگران شدند و به دنبال ماسک و... رفتند اما در امريکا علاوه بر هجوم به فروشگاه ها براي خريدهاي بهداشتي، صفهاي طولاني براي "خريد اسلحه" نيز تشکيل شد! 

 

 
اتفاقي که روزنامه امريکايي "لس‌آنجلس تايمز" درباره آن نوشت: 
"مردم آمريکا از نگراني به وجود آمدن قحطي در اثر کرونا، جهت خريد اسلحه و دفاع از خود مقابل اسلحه فروشي ها صف بسته‌اند."
 

پيام اين اتفاق ساده اين است که آمريکايي‌ها قبل از مبتلا شدن به کرونا، نگراني مهمتري دارند و آن ترس از غارت شدن منازل و اموالشان توسط خودشان است!  در حالي که از همان روزهاي اول شيوع کرونا در ايران، بخشي از مردم شبها مشغول ضدعفوني کردن اماکن عمومي بودند و روزها مشغول ساخت ماسک و تهيه مواد شوينده براي پخش رايگان بين ساير مردم.

 

اما اين دو رفتار متفاوت، اتفاقي و بدون پشتوانه تاريخي و نظري نيست. 

 

امريکاي امروز که تحت تحريم هيچ کشوري نيست اما مردمانش از ترس غارت شدن توسط همديگر، با کوچکترين احساس خطري صف خريد اسلحه تشکيل ميدهند نتيجه سالها نظريه پردازي درباره "غارت" است. اساسا وجود خود امريکا نتيجه يک استعمار بزرگ و قتل عام وحشيانه سرخپوستان بومي و مهاجرت اروپايي ها به اين سرزمين است و امريکاي قرن 21 که خود را رهبر تمدن غرب ميداند، در همين چند صد سال قبل پدراني به نام "توماس هابز" داشته که عصاره نگاهش به انسان  اين بوده که "انسان گرگ انسان است."

 

 
جمله معروفي از اين فيلسوف انگليسي وجود دارد که مي گويد: 
"هر کس بايد از طريق زور يا تزوير بر همه آدميان تا آنجا که ميتواند سلطه بيابد تا حدي که ديگر هيچ قدرتي به اندازه کافي نيرومند نباشد که وي را در خطر بيفکند و اين لازمه صيانت ذات آدمي است" (ص 157. لوياتان هابز. ترجمه بشيريه)
 

حالا اين نگاه به انسان را مقايسه کنيد با نگاه اسلام که انسان را "اشرف مخلوقات" مي داند و کشتن حتي يک انسان بي گناه را مساوي با کشتن تمام انسانها توصيف ميکند. (سوره مائده، آيه 32)

 

 
از اين بحث چه نتيجه اي مي خواهم بگيرم؟
 دعواي ما با غربي ها دقيقا بر سر همين مفاهيم است. 
بر سر تمدن سازي است. تمدني که از نوع نگاهش به انسان تا ساير مفاهيم "متفاوت" است وگرنه کيست که واقعا باور کند دعواي ايران و امريکا بعد تسخير سفارت امريکا يا موضوع هسته اي شروع شد؟!
 ما در يک نبرد همه جانبه تمدني با امريکا هستيم که برجام و fatf و... نيز کوچکترين قطعات پازل آن هستند.
 

 

حقيقت دعواي ما با اين تمدن وحشي و تماميت خواه، بر سر تعريف انسان و انسانيت است. 
ما چهل سال است زير سخت ترين تحريم‌ها هستيم اما با کرونا نيز خود را نباختيم و نشان داديم در کمک به هم سبقت مي گيريم، درست نقطه مقابل وحوشي که با شروع هر بحران، اول صف اسلحه فروشي هايشان شلوغ مي شود تا به مثابه گرگهاي درنده، آماده دريدن يکديگر شوند.

 

و در اين ميان حسن روحاني چقدر از عرصه حقيقت به دور است که بعد از چند سال امتياز دادن به دولت امريکا، اين بار از آنها قطع اميد کرده و حالا به مردم امريکا نامه مي نويسد! که به ترامپ بگوييد تحريمهاي عليه ايران را لغو کند!! 

 

 
جناب روحاني! ترامپ و سيستم فاسد امريکا بازتوليد فرهنگ همان مردم امريکا هستند.
 اوباما و ترامپ و مردم امريکا بخشهايي از يک تمدن واحد هستند. 
از همه آنها قطع اميد کن و بعد از خدا به مردم کشور خودت اميد داشته باش، يکبار امتحان کن! ضرر ندارد...

 

اميرحسين ثابتي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35859
1 نظر
سعید هاشمی سعید هاشمی 20:05:11 - 1399/01/16
کاملا درسته
دسته بندی