× تماس با ما
1 0 نظرات 603 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1399/01/15

وضع فعلی نتیجه‌ی ایران بدون بهارستان است

وضع فعلی نتیجه‌ی ایران بدون بهارستان است

وضع فعلي نتيجه‌ي ايران بدون بهارستان است

 

در اوضاع و احوالي که کرونا بر سر ايران و 199 کشور ديگر در دنيا آورده است، اوضاع به معناي دقيق کلمه اضطراري و بحراني شده است.

 

در چنين زماني با مشاهده اخبار رسانه ها مشخص مي گردد حضور يک حاکميت همراه و متعهد مي تواند کشور را از گردنه ي بحران برهاند. براي مثال در فرانسه در 30 شهر محدوديت رفت و آمد قرار داده شد و يا در ايتاليا که ظرف چند روز اخير بيشترين مبتلا به کوييد 19 يا همان ويروس منحوس کرونا را دارا است، قانوني وضع مي کند که مطابق آن اگر فرد مبتلا به کرونا از قرنطينه فرار کند به 5 سال حبس محبوس مي شود. 

 

الحاصل قوانين اين دستي که توسط مجالس تقنين اين کشورها وضع شده است کم نيست و هر کشوري متکي بر ظرفيتهاي قانون اساسي و در حدود اختيارات قانوني خود دست به وضع قوانين زده اند.

 

اما بهتر است شرايط ايران در روزهاي اول ورود اين مهمان ناخوانده را برايتان شرح دهم.

 

وزير محترم بهداشت زماني که ويروس در ووهان  چين مشاهده شد و چين را درگير کرد گفت: «قطعا کرونا به ايران خواهد آمد.

 

حال کرونا به ايران آمد و از 2 نفر  ارقام بالاتر رفت و در يک بازه ي زماني کوتاه، اسم ايران جز کشورهاي پر خطر اين بيماري برده شد. 

 

در اين هنگام مهمترين قوه کشور که بايد در اوضاع و شرايط متفاوت به وضع قانون بپردازد، تمام سعي خود را مي کردند تا با گرفتن حکم حکومتي از رهبري تعلل خود بر سر بودجه 99 را توجيه و مسئله بودجه ي کشور را حل کنند. 

 

با شيوع کرونا مجلسيان  در اين اوضاع تصميم به تعطيلي خود گرفتند! به عبارتي يکي از مهمترين ارکان براي مهار اين بحران از ترس مبتلا شدن شانه خالي کرد.

 

 در اين هنگام ستاد ملي مقابله با کرونا تشکيل شد که اين ستاد اخيرا با طراحي و اجراي طرح فاصله گذاري اجتماعي اقدام به اعمال محدوديتهايي در سراسر کشور کرده است.

 

 
همانطور که گفته شد ساير کشورها بسته به ظرفيتهاي قانون اساسي خود دست به  مهار اين ويروس زدند اما بايد ديد بستر قانوني اين اعمال محدوديت ها کجاست؟
 
 
مطابق اصل 79 قانون اساسي «در حالت جنگ و شرايط اضطراري نظير آن، دولت حق دارد با تصويب مجلس شوراي اسلامي موقتاً محدوديت‌هاي ضروري را برقرار نمايد.»

 

 
اما  کدام مجلس و يا بهارستان نشيني اين محدوديت ها را تصويب کرده است؟!
بايد گفت مجلس عافيت طلبي که در روزهاي اول کرونا خود را تعطيل اعلام کرد به هيچ وجه نميتوانست در اين شرايط حق سلامت مردم را تضمين کند و تعلل در اين خصوص در شرايط اضطرار چيزي جز ضرر براي کشور به وجود نمي آورد پس چاره اي جز اقدام خارج از چهارچوب قانون اساسي نبود.

 

 
درمجموع بايد گفت کشور بدون مجلس منجر مي شود که قانون اساسي در آن کشور آنگونه که بايد و شايد رعايت نشود و کشور را در اجراي قانون اساسي با مشکل مواجه سازد.
 
 
اخيرا مجلسي‌ها تصميم بر برگزاري ادامه ي جلسات خود گرفته‌اند (که البته بازهم برگزار هم نشد!) 

 

به فرض تشکيل جلسه مجلس بايد در اولين جلسه ي خود موضوع اعمال محدوديت توسط ستاد ملي مقابله با کرونا که عملا دولت مجري آن است را بگيرد.

 

ضمنا اولويت دوم اين مجلس بايد بازنگري در قانون قديمي  طرح جلوگيري از بيماري هاي واگيردار مصوب 1320 است.

 

با اين وجود بايد گفت اين شرايط نبايد باب قانون گريزي و تخطي از قانون بالا دستي را براي کشور مهيا سازد. البته اين مهم به دست نمي آيد مگر با وجود يک مجلس پويا و فعال درخط مقدم بحران‌ها

 

حسن راستي بروجني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35813
0 نظر
دسته بندی