× تماس با ما
1 0 نظرات 491 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1399/01/14

ایجاد بازدارندگی از طریق تهدید معتبر به تلافی

ایجاد بازدارندگی از طریق  تهدید معتبر به تلافی

ايجاد بازدارندگي از طريق ‘تهديد معتبر به تلافي’

 

درباره عراق، روزنامه هاي آمريکايي مي گويند پنتاگون دستور آمادگي براي عمليات تهاجمي عليه کتائب حزب الله را داده است. 

 

در عمل اما، آنچه مي بينيم تلاش پيگير آمريکا براي منتقل کردن نيروهاي خود به پادگان هاي امن با هدف کاهش آسيب پذيري در مقابل حملات پي در پي موشکي است.

 

واشينگتن تصور مي کرد پس از شهادت حاج قاسم سليماني و حاج ابومهدي المهندس نفوذ ايران در عراق يک شَبه صفر مي شود، حشد فرو مي پاشد و سياستمداران عراقي هم بالکل فرمان بر آمريکا مي شوند. 

 

 قضايا ظاهرا طور ديگري پيش رفته‌است. آمريکا قادر به انتصاب نخست وزير مدنظر خود نيست و عملا عادل عبدالمهدي ابقا شده‌است، گروه هاي شيعه منسجم تر شده و رويکرد عملياتي عليه آمريکا پيدا کرده اند، و تهاجمي مستمر و ظاهرا تمام نشدني عليه نيروهاي آمريکايي آغاز شده‌است. 

 

در واقع، قضيه اينطور است تا چند ماه قبل آمريکا در عراق تلفات نمي داد اما حالا مي دهد. 

 

اين احتمال که آمريکا قصد عمليات نظامي عليه کتائب در روزهاي آينده داشته باشد وجود دارد اما به ياد بياوريد که ارتش آمريکا همين چند هفته قبل پادگان هاي حشد را بمباران کرد به اين اميد که در مقابل حملات عليه نيروهاي خود ‘بازدارندگي’ ايجاد کند اما تنها نتيجه اي که گرفت افزايش حملات بود. 

 

اکنون هم وضعيت تغيير اساسي نکرده‌است. برخلاف آنچه رسانه‌ها مي گويند هدف راهبردي آمريکا درگير شدن با حشد نيست، بلکه آمريکا بيشتر دنبال آن است که سريال حملات عليه نيروهاي آن متوقف شود و يکي از راه هاي رسيدن به اين هدف را ايجاد بازدارندگي از طريق ‘تهديد معتبر به تلافي’ مي داند؛ 

 

چيزي که تا امروز کارساز نبوده و پس از اين هم نخواهد بود. 

 

بنابراين، احتمال درگيري وجود دارد اما آمريکا در موضع دفاعي است و به صحنه اي کشانده شده که موضع راهبردي آن را روز به روز ضعيف تر خواهد کرد. 

 

 تلفات امريکايي هر چه زمان به انتخابات 2020 نزديک تر شود، براي ترامپ مهلک تر خواهد بود. توان نامتقارن را نيز با عمليات متعارف نمي توان مهار کرد.

 

مهدي محمدي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35791
0 نظر
دسته بندی