× تماس با ما
2 0 نظرات 1020 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/01/14

آیا آمریکا منشأ ویروس کرونا بوده است؟

آیا آمریکا منشأ ویروس کرونا بوده است؟

 

آيا آمريکا منشأ ويروس کرونا بوده است؟
 

اظهارات يک مقام چيني در خصوص اينکه ممکن است ويروس جديد کرونا توسط ارتش آمريکا به شهر ووهان چين آورده شده باشد، باعث جنجال رسانه‌اي و افزايش گمانه‌زني‌ها شده است. ژائو ليجيان، معاون دپارتمان اطلاعات وزارت خارجه چين، اخيرا در توئيتر خود اين احتمال را مطرح کرده است. اين مقام چيني يک ويديو کليپ از رابرت رادفيلد، مدير مرکز کنترل و پيشگيري بيماري (CDC) را به توئيت خود پيوست کرده است که مربوط به مجلس نمايندگان آمريکاست. وي در آن به اين نکته اشاره مي‌کند که ويروس کرونا در چندين مورد فوتي آمريکايي که علت مرگ آنها آنفولانزا اعلام شده بود، پيدا شده است.

 

ژائو ليجيان در توئيتي ديگر سؤالاتي را متوجه آمريکا ساخت: بيمار شماره صفر چه زماني در آمريکا پيدا شد؟ چند نفر آلوده شده‌اند؟ اسامي بيمارستان‌ها چيست؟ ممکن است ارتش آمريکا اين بيماري مسري را به ووهان آورده باشد. شفاف باشيد! اطلاعات خود را علني کنيد! آمريکا يک توضيح به ما بدهکار است! وي اظهار داشت: "ممکن است ارتش آمريکا اين اپيدمي را به ووهان آورده باشد. شفاف باشيد! اطلاعات خود را علني کنيد! آمريکا به ما يک توضيح بدهکار است! "

 

ديليانا گايتانژيوا روزنامه‌نگار بلغاري نيز در تاريخ 13 مارس سال جاري ميلادي در همين خصوص در توئيتر خود نوشت: "ارتش آمريکا سابقه انتقال ويروس به عنوان محموله ديپلماتيک را براي برنامه‌هاي نظامي مخفيانه داشته است. کيف‌هاي ديپلماتيک، مصونيت ديپلماتيک در مقابل بازرسي و توقيف دارند. "

 

اين روزنامه‌نگار، به تحقيقات خود در يک آزمايشگاه بيولوژيک آمريکايي نزديک به تفليس، اشاره کرده است. سفارت آمريکا در تفليس، پاتوژن و خون منجمد را به عنوان محموله ديپلماتيک براي برنامه نظامي مخفيانه آمريکا منتقل مي‌کند.

 

از سويي ديگر سرگئي گلازيف، مشاور سابق رئيس‌جمهور روسيه ولاديمير پوتين، گفته است که ويروس کرونا ساخته دست انسان است. بر اساس اظهارات وي، اين ويروس نشانگر جنگ هيبريدي آمريکا در مقابل بخش‌هايي از اقتصاد است که قادر به کنترل آن نيست.

 

فيليپ جرالدي، کارشناس سابق مقابله با تروريسم و افسر اطلاعات نظامي سيا نيز اعلام کرده است که ويروس جديد کرونا، احتمالاً به عنوان يک جنگ‌افزار بيولوژيک، در آزمايشگاه ساخته شده است. با اين حال وي گفت که نمي‌داند آزمايشگاهي که اين ويروس را توليد کرده آمريکايي بوده است يا اسرائيلي يا چيني.

 

همه اين اظهارات توسط رسانه‌هاي غربي تحت عنوان تئوري توطئه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. با اين حال، پرسش‌هاي زيادي در خصوص منشأ ويروس کروناي جديد وجود دارد که آمريکا بايد به آنها پاسخ دهد.

 

به عنوان مثال، وب‌سايت کاخ سفيد دادخواستي را براي بررسي آزمايشگاه بيوشيميايي فورت دتريک (موسسه تحقيقاتي والتر ريد آرمي، WRAIR)، بزرگ‌ترين موسسه تحقيقاتي زيست پزشکي وابسته به وزارت دفاع آمريکا، منتشر ساخت. اين آزمايشگاه در مريلند است و در آن مواد بيماري‌زاي سطح بالا، همانند ابولا، فرآوري مي‌شوند. بعد از اين که مرکز کنترل و پيشگيري بيماري آمريکا (CDC) در جولاي 2019 از همکاري با اين سازمان سر باز زد، آزمايشگاه مذکور تعطيل شد.

 

تعليق اين آزمايشگاه به چند علت رخ داد: مثلاً عدم رعايت رويه‌هاي داخلي و عدم ارائه آموزش‌هاي دوره‌اي براي کارکنان آزمايشگاه‌هاي بيوکنترلي. رسانه‌ها گزارش دادند که سيستم ضدعفوني فاضلاب آزمايشگاه نيز از استانداردهاي تعيين‌شده فدرالي، برخوردار نبود. اين آزمايشگاه که بيش از شش ماه پيش تعطيل شد، اخيراً به خاطر دادخواستي که در تاريخ 10 مارس در وب‌سايت کاخ سفيد منتشر شد و در آن به برخي اختلافات زماني ميان تعطيل شدن آزمايشگاه و شيوع کوويد-19 اشاره شده بود، توجهات را به خود معطوف ساخته است.

 

به عنوان مثال، در اوت 2019 بعد از تعطيلي آزمايشگاه، "شيوع آنفولانزا در مقياس وسيع، جان بيش از 10000 نفر از مردم را گرفت". در همين حال، بيماري کوويد-19 در فوريه 2020 بعد از آنکه آمريکا در اکتبر 2019 ميزباني رويداد 201 (تمرين پاندميک جهاني) را بر عهده گرفت، در سراسر دنيا شيوع پيدا کرد.

 

سال گذشته، سناتور کريس فان هولن، نامه‌اي به رايان مک‌کارتي [1] ، دبير ارتش آمريکا ارسال کرد و از او درخواست کرد که درباره "هرگونه مواجهه يا مواجهه احتمالي هر شخصي با هر عامل يا سم بيولوژيک" اطلاعات ارائه کند. اين سناتور آمريکايي خاطرنشان کرد: تعليق آزمايشگاه به چندين علت انجام گرفته است: از جمله عدم رعايت رويه‌هاي داخلي و عدم ارائه برنامه‌هاي آموزشي براي کساني که در آزمايشگاه‌هاي زيستي کار مي‌کردند... سيستم ضدعفوني فاضلاب نيز از استانداردهاي معين فدرالي که بر مالکيت، استفاده و انتقال عامل‌هاي بيولوژيکي که پتانسيل ايجاد خطر براي سلامت عمومي را دارند نظارت مي‌کند، برخوردار نبوده است.

 

 
اکنون اطلاعاتي وجود دارد که حداقل احتمال ايجاد ويروس کرونا در شرايط مصنوعي را تأييد مي‌کند. در سال 2015، پروفسور رالف باريک، مدير گروه اپيدميولوژي در دانشگاه کاروليناي شمالي در چاپل هيل، فرضيه ويروس کروناي ناشي از خفاش چيني را مطرح کرد و مقاله‌اي منتشر کرد که مي‌گفت اين ويروس بسيار خطرناک است. دانشمندان سوئيسي، دانشمنداني از دانشگاه هاروارد و رئيس آزمايشگاه پاتوژن‌هاي ويژه در موسسه ويروس‌شناسي ووهان، همگي در اين کار نقش داشتند. در همان زمان، رالف باريک يک داروي ضدويروسي براي مقابله با ويروس کرونا را نيز براي گيلياد ساينس توليد کرد. تصادف جالبي است که رسانه‌هاي آمريکايي بعداً نوشتند که "فرماندهي تحقيق و توسعه پزشکي ارتش آمريکا، قراردادي با گيلياد امضا کرده است تا داروي تحقيقاتي اين شرکت را براي سربازان آمريکايي که تست کوويد-19 آنها مثبت شده است، تأمين کند. "

 

همچنين به نقل از سايت يو ونبين [2] ، يک پژوهشگر در آکادمي علوم چين، چندين گروه از هاپلوتيپ‌هاي ويروس جديد کرونا از جمله A، B، C، D را شناسايي کرده است. "در ووهان، فقط ويروس کروناي گروه C شناسايي شده است، اما در آمريکا ويروس از هر چهار گروه پيدا شده است. "

 

موسسه پيربرايت بريتانيا [3] اذعان کرده که به درخواست بنياد مليندا و بيل گيتس [4] ، تحقيقاتي در زمينه ويروس کرونايي که باعث آلودگي حيوانات مي‌شود انجام داده است. با اين حال نپذيرفت که در حال کار کردن روي ويروس‌هاي کروناي انساني بوده‌ است.

 

همچنين موسسه عالي سلامت در ايتاليا خاطرنشان کرده است که اکثر بيماري‌هاي اوليه در ايتاليا را نمي‌توان به چين مرتبط کرد. اين بدين معناست که ويروس احتمالاً به شکل مستقل در ايتاليا ظاهر شده است. اين امر، شواهد بيشتري را در اختيار استدلال‌ها و شايعاتي قرار مي‌دهد که معتقدند ممکن است ويروس کرونا از آمريکا نشأت گرفته باشد.

 

منبع: مشرق نيوز

 

[1] Ryan McCarthy

[2] Yu Wenbin

[3] The British Pirbright Institute

[4] Melinda and Bill Gates Foundation

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35785
0 نظر