× تماس با ما
1 1 نظرات 978 بازدید
تاریخ انتشار 07 - 1399/01/07

افول رهبری آمریکا در بحران کرونا

افول رهبری آمریکا در بحران کرونا

آنچه در روزنامه آمريکايي «واشنگتن پست» مي خوانيد:

 

 
افول رهبري آمريکا در بحران کرونا

 

کوويد–19 در حال تحميل خسارات شديدي بر جان و اقتصاد آمريکايي‌هاست.

 

اين بيماري همچنين مي‌تواند از افول در رهبري آمريکا در جهان حکايت داشته بشد.

 

 
آمريکا دچار آسيبي در ديپلماسي شده که خود آن را به خود تحميل کرده است و علت آن هم مشخص است: 
«رئيس‌جمهور ترامپ نقشي را که رؤساي سابق جمهور آمريکا در بحران‌هاي قرن گذشته بازي مي‌کردند کنار گذاشته است، نقشي که شامل ارائه کمک به ديگر کشورها و هماهنگ‌سازي پاسخ‌هاي چندجانبه بود.»

 

نوع واکنش بوش و اوباما به بحران‌هايي همچون بحران مالي 2008 و بيماري‌هاي ايدز و ابولا را بايد مقايسه نمود با  تعامل اصلي ترامپ با جهان از زمان شيوع بين‌المللي کروناي جديد که لغو مسافرت بين آمريکا و ديگر کشورها بوده است!

 

 اکنون ايالات متحده رئيس‌ دوره‌اي گروه 7 است، اما اين «امانوئل ماکرون»، رئيس‌جمهور فرانسه بود که يک نشست ويدئوکنفرانسي را در خصوص کرونا ترتيب داد، پس از آنکه دو بار با کاخ سفيد تماس گرفت و نتوانست ترامپ را به اقدام وادارد. 

 

يک نشست مجازي نيز اين هفته توسط عربستان سعودي در حال سازمان‌دهي است که در آن  رژيم منفور محمد بن سلمان در حال بهره بردن از خلايي است که توسط ترامپ ايجاد شده است.

 

در شرايط نرمال، انتظار مي‌رود که وزير امور خارجه آمريکا به کشورهاي ديگر سفر کند – دست‌کم به‌صورت مجازي – تا متحدين آمريکا را براي خروج از رکود جهاني و افزايش توليد ملزومات حياتي به همکاري با هم برانگيزد.

 

به نظر مي‌رسد برنده بزرگ اين عقب‌نشيني بي‌سابقه آمريکا، چين باشد. چين پس از پشت سر گذاشتن شيوع اوليه کرونا در خاک خود، در حال پيشنهاد کمک به کشورهاي اتحاديه اروپا از جمله ايتاليا و صربستان است. حتي يک شرکت چيني به آمريکا پيشنهاد فروش کيت تست کرونا داده است!

 

ترامپ به شکلي کودکانه تلاش دارد با نام بردن از «ويروس چيني» تقصير اين همه‌گيري را به گردن چين بيندازد!  او اما راه را براي «رژيم شي» (حکومت چين) باز کرده که خود را به عنوان رهبر جديدي در جهان معرفي کند که پا جاي پاي ايالات متحده گذاشته است.

 

 
 
#آن_سوي_مرزها‌‌‌‌‍
 
 
لينک خبر در واشنگتن پست:
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35538
1 نظر
 بدون نام 02:06:45 - 1399/01/10
جالب بود
دسته بندی