× تماس با ما
1 0 نظرات 748 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1399/01/06

دیدگاه ساکنین سرزمین‌های اشغالی درمورد سیاست خارجی اسرائیل

دیدگاه ساکنین سرزمین‌های اشغالی درمورد سیاست خارجی اسرائیل

 

ديدگاه ساکنين سرزمين‌هاي اشغالي درمورد سياست خارجي اسرائيل

 

 
يکي از مؤسساتي که سالانه گزارش‌هايي از نگرش مردم اسرائيل نسبت به سياست خارجي ارائه مي‌دهد موسسه «The Israeli Institute for Regional Foreign Policies»
(موسسه سياست خارجي منطقه‌اي اسرائيل) است.

 

در گزارشي که در انتهاي سال 2019 تهيه شده است، ديدگاه و نگرش ساکنين سرزمين‌هاي اشغالي در خصوص موضوعات مختلف حول سياست خارجي و جايگاه و عملکرد رژيم اشغالگر قدس در روابط خارجي و سياست خارجي به تفصيل بيان شده است.

 

در اين يادداشت بخشي از آنان را مرور خواهيم کرد:

 

بهبود سياست خارجي در دوران نتانياهو

 

يکي از بارزترين و مهم‌ترين خروجي‌هاي نظرسنجي، بهبود و افزايش رضايت از عملکرد سياست خارجي در سال 2019 نسبت به سال‌هاي اخير از سوي رژيم صهيونيستي است.
گفتني است در اين نظرسنجي نمرات از 0 تا 10(ضعيف به عالي) رتبه‌بندي شده‌اند.

 

بهبود جايگاه اسرائيل در جهان

جايگاه اسرائيل در جهان ازنظر شرکت‌کنندگان در نظرسنجي از سال 2014 به اين‌سو همواره صعودي بوده است. تنها سال 2015 نمره ضعيف نزديک به 4 را کسب کرده است که جاي بررسي دقيق دارد.

 

 
ميزان رضايت ساکنين سرزمين هاي اشغالي از ماجراجويي هاي نتانياهو

افزايش رضايت صهيونيست‌ها از عملکرد نتانياهو در سال‌هاي اخير در تحولات منطقه‌اي و ماجراجويي‌هاي وي در منطقه است.

 

 
ترامپ؛ برگ برنده نتانياهو

 

يکي از مهم‌ترين مؤلفه‌ها براي ساکنين فلسطين اشغالي، حفظ و مديريت روابط با کاخ سفيد است. علي‌رغم فضاهاي دوقطبي‌اي که در آمريکا عليه نتانياهو و روابط وي با ترامپ وجود دارد، اما اسرائيلي‌ها از افزايش روابط ميان نتانياهو و تل‌آويو رضايت دارند.
کسب نمره بالاي 7.75 از 10 نشان‌دهنده اين واقعيت است که اقدامات ترامپ در انتقال سفارت، بخشش جولان و رونمايي از معامله قرن براي نتانياهو يک برگ برنده بوده است.

 

در سؤالي ديگر به‌صورت تفکيک و دقيق نظر صهيونيست‌ها نسبت به روابط با آمريکا پرسيده شده است که آراي به‌دست‌آمده نشان مي‌دهد بخش بسيار کمي از يهوديان (11 درصد) نمره کمتر از متوسط داده‌اند و اين نشان از رضايت کامل صهيونيست‌ها از هر طيفي براي ارتباط با آمريکاي دوران ترامپ است.

 

 
برداشت صهيونيست‌ها از حس عمومي دنيا نسبت به اسرائيل

 

يکي از سؤالات اين نظرسنجي اين بوده است که احساس شما از نگرش مردم جهان نسبت به اسرائيل چگونه است؟
پاسخ‌ها نشان مي‌دهد که نگرشي يکسان در ميان آنان در خصوص اين سؤال وجود ندارد؛ اما ميانگين پاسخ‌ها هم اين مسئله را عيان مي‌کند که اسرائيلي‌ها حس عمومي ديگران نسبت به خودشان را چندان خوب نمي‌بينند.

 

از نکات حائز توجه آن است که 35 درصد از يهوديان معتقدند حس عمومي نسبت به اسرائيل در جهان ضعيف و نسبتاً ضعيف است. اين احساس در ميان اعراب اسرائيلي به بالاي 50 درصد مي‌رسد.

 

اما گويا در سال‌هاي اخير صهيونيست‌ها بيشتر از گذشته احساس همراهي جهان با آنان را دارند!

 

روابط با روسيه چندان مهم نيست؛ با اروپا اصلاً مهم نيست!

يکي از سؤالات سالانه و مهم اين نظرسنجي سنجش نگرش ديدگاه اسرائيلي‌ها در اهميت و راهبردي بودن، داشتن رابطه با کشورهاي مهمي غير از آمريکا چون روسيه، چين و انگليس و برخي کشورهاي عربي داراي قرارداد سازش چون اردن و مصر است، که رأي پايين اسرائيلي‌ها به اهميت راهبردي روابط با اروپا را درپي داشته است. (به استثاي آلمان و انگلستان).

 

پاسخ به اين سؤال به خوبي نشان مي‌دهد که جامعه صهيونيستي چندان دل‌خوشي از اروپا و حتي روس‌ها ندارد و در مقابل داشتن رابطه با آمريکا و ديگران چندان مهم و راهبردي و حائز اهميت نيست. از پاسخ دهندگان خواسته شده حداکثر 3 کشور را انتخاب نمايند.

 

يکي از نکات حائز اهميت نگرش يکسان اسرائيلي‌ها به مهم بودن و داشتن روابط راهبردي با چين و (و در بين کشورهاي اروپايي) بادانگليس و آلمان است. گسترش روابط اسرائيل با چين در سال‌هاي اخير در اين قضيه مي‌تواند تأثيرگذار بوده باشد.

 

نگرش نامطلوب نسبت به فرانسه

رأي پايين 17 درصدي به فرانسه از ديگر نتايج جالب اين نظرسنجي است. اين مسئله مي‌تواند ناشي از موضع‌گيري‌هاي سال‌هاي اخير فرانسه بر مبناي راه حل دو دولت و محکوم کردن برخي اقدامات اسرائيل در شهرک‌سازي‌ها دانست. هرچند ريشه تاريخي نبرد فرانسوي‌ها و يهوديان را هم ميتوان در اين مسئله دخيل دانست.

 

با رفتن نتانياهو سياست خارجي بهتر نمي‌شود!

يکي از سؤالات اين نظرسنجي اين بوده که نظرشان در مورد وضعيت سياست خارجه در صورت نخست‌وزير شدن گانتز رقيب نتانياهو بوده است. تنها 25 درصد گفته‌اند بهتر خواهد شد. 30 درصد معتقد بودند که بدتر مي‌شود و حدود نيمي از پاسخ دهندگان (45 درصد) معتقد بودند که يا تغييري نمي‌کند و يا از پاسخ دادن امتناع کرده‌اند.

 

 
 
بهبود روابط با همه مهم است اما با فلسطيني‌ها کمتر

يکي از نتايج دور از انتظار نظرسنجي پاسخ به اين سؤال بوده است که دولت آينده (نتانياهو يا گانتز) پيشبرد کدام سياست را بايد مهم بداند؟ 

 

 
پاسخ ها به ترتيب:
 تقويت سياست خارجي،
بهبود روابط با اروپا، بهبود روابط با اعراب،
بهبود روابط با کشورهاي حاشيه درياي مديترانه و صلح با فلسطينيان(بخوانيد تحميل شروط اصلي صهيونيست ها و سازش) بوده است.

 

 
رويکرد اسرائيل در انتخابات 2020 آمريکا چگونه باشد؟

يکي از سؤالات خوب اين نظرسنجي پرسش در خصوص چگونگي راهبرد درست در انتخابات آينده آمريکاست. نتايج نشان مي‌دهد که علي‌رغم آنکه اسرائيلي‌ها از روابط با ترامپ خوشحال‌اند، اما نگران تيره‌تر شدن روابط دموکرات‌ها با اسرائيل و در صورت حضور نتانياهو (بعداز انتخابات اسرائيل) بيش از گذشته‌اند.

 

 
آراي نزديک به سه گزينه نزديک‌تر شدن به ترامپ، بهبود روابط با دموکرات‌ها و «نظري ندارم» نشان مي‌دهد که نگراني‌هايي از فاصله‌گيري طيف دموکرات آمريکا از حاکمه اسرائيل در دهه گذشته وجود دارد.
مسئله‌اي که براي اسرائيلي‌ها در دوران اوباما ملموس است.
از نکات جالب تفاوت قابل تأمل اعراب اسرائيلي از عدم حمايت بيش‌تر از ترامپ است. (21 درصد در مقابل 38 درصد)

 

 
امکان همکاري با ديگر کشورها

در سؤالي پرسيده شده است که همکاري ميان اسرائيل و کشورهاي ديگر را ممکن مي‌دانند يا غير ممکن؟ (صلح ادعايي صهيونيست ها)

 

در سال گذشته ميلادي 68 درصد آن را ممکن و فقط 20 درصد آن را غيرممکن مي‌دانستند. اين در حالي است که اين رقم در سال 2014 به ترتيب 69 درصد و 28 درصد بوده است.

 

اين يعني هرچند کساني که همکاري اسرائيل با کشورهاي منطقه را ممکن مي‌دانند تغييري نکرده است اما درصد آناني که به عادي‌سازي روابط اسرائيل با کشورهاي منطقه و اعراب بدبين بوده‌اند کاهش يافته است.

 

با کدام جمله موافقيد؟

از شرکت کنندگان در نظرسنجي پرسيده شده است آيا دموکرات بودن(داشتن ساختار دموکراسي) کشورها در انتخاب آنان براي داشتن روابط مهم است يا خير؟

 

 
پاسخ‌ها به‌طور عجيبي برابر است! 
حتي پاسخ دهندگان براي دوست دار و ارزشي نشان دادن آزادي و دموکراسي هم بر روابط با کشورهاي دموکرات تأکيد نکرده‌اند. اين در حالي است که حتي در ميان يهوديان کساني که دموکرات نبودن را مهم ندانسته‌اند بيش از موافقان بوده است.

 

 
يک ديپلمات اسرائيلي
 نماينده هاسبارا يا اقتصاد؟

 

يکي ديگر از سؤالات حائز اهميت اين نظرسنجي پاسخ به اين سؤال بوده است که از نظر شما اولويت يک ديپلمات اسرائيلي در عرصه نظام بين‌المللي چيست؟

 

 
پاسخ‌ها عبارت بودند از:
وي بايد به دنبال گسترش روابط ديپلماتيک باشد.
هاسبارا باشد و از مواضع و عملکرد اسرائيل دفاع کند.

 

براي اين مسئله از کلمه هاسبارا استفاده شده است. رژيم صهيونيستي از زمان تأسيس جعلي‌اش با معضل اثبات وجودي و هويتي خويش در ميان افکار عمومي روبرو بوده است، لذا ديپلماسي عمومي همواره مورد توجه سياست‌مداران اين رژيم بوده است. 

 

«هاسبارا» عبارتي است عبري به معني اطلاع‌رساني که از سوي بسياري از صهيونيست‌ها به‌عنوان ديپلماسي اين رژيم در منطقه و جهان استفاده مي‌شد.

 

 
 به همين منظور سازمان ‌هاسبارا ايجاد و وظيفه بهبود ذهنيت و چهره رژيم صهيونيستي را بر عهده داشت؛ 
اما پس از گذشت چند دهه به‌منظور پيگيري دقيق‌تر سياست ديپلماسي عمومي، وزارت «ديپلماسي عمومي و امور يهوديان پراکنده» دو ماه پس از تهاجم نخستِ رژيم صهيونيستي به غزه در سال 2008 (جنگ 22 روزه) تشکيل گرديد تا نماينده اسرائيل در اتفاقات و تحولات باشد.
توسعه روابط اقتصادي را دنبال نمايد.
به تبعه‌هاي اسرائيلي خارج از کشور (رژيم) کمک نمايد.

 

اما عبارت هاسبارا همچنان براي جامعه اسرائيلي جايگاه و مفهوم خاصي دارد.

 

آراء به خوبي نشان مي‌دهد که توقع و دغدغه اسرائيلي‌ها از يک ديپلمات روابط اقتصادي و يا کمک به اسرائيلي‌هاي خارج از فلسطين اشغالي نيست. بلکه گسترش روابط، دفاع از مواضع اسرائيل و توجيه رفتارهايش برايشان بسيار مهم‌تر است.

 

 
حمايت از يهوديان غير اسرائيلي وظيفه دولت است؟

يکي از سؤالات اين‌گونه بوده است که آيا توجه به يهودياني که آنان را Diaspora به معني آواره يا بدون وطن مي‌نامند در تصميمات اسرائيل مهم است؟

 

پاسخ‌ها از تصورات کمي فاصله‌دار است، زيرا حدود 50 درصد آن را حائز اهميت ندانسته‌اند و تنها 14 درصد به طور جدي معتقدند که بايد در تصميم‌گيري‌ها شرايط و پيامدهاي تابع تصميم بر يهوديان غير اسرائيلي هم لحاظ شود.

 

چرايي جريان نداشتن تظاهرات اعتراض به تغييرات و آب و هوايي جهان در اسرائيل (سرزمين هاي اشغالي)

 

در سؤالي پرسيده شده در جهان تظاهرات و حساسيت‌هاي زيادي نسبت به تغييرات آب و هوايي در جريان است، اما گويا در اسرائيل اين اتفاقات رخ نداده است. حال وظيفه اسرائيل چيست؟ 

 

 
پاسخ‌ها به 3شکل بوده است: 
اسرائيل نقش فعال‌تري در مشکلات جهان ايفا کند،
بر مشکلات داخلي تمرکز کنيم (نه جهاني)
 و نظري ندارم.

 

 
پاسخ 43 درصد تمرکز بر مشکلات داخلي بوده است. اين در حالي که تنها 35 درصد خواهان نقش آفريني اسرائيل در مشکلات جهاني است. 
اين پاسخ نشان مي‌دهد که از نظر اسرائيلي‌ها جدا از باور و نگرش اخلاقي افراد بر اينکه جهان و حل مشکلات آن وظيفه همگاني است، اکنون مشکلات داخلي اولويت کنوني است و بايد بر آنان تمرکز کرد. نگرشي که مي‌توان نشان از تفکر اسرائيلي‌ها از ضعف و چالش داخلي باشد.

 

 
 
سؤالي از ريشه يهوديان در ميانه نظرسنجي سياست خارجي

از پرسش شوندگان پرسيده شده است «اسرائيل متعلق به کدام منطقه است؟»

 

هرچند با توجه به گزينه‌ها اين گونه به نظر مي‌رسد که اين سؤال در ميانه نظرسنجي سياست خارجي مرتبط با تقسيمات ذهني روابط بين الملل است اما در باطن نگرش يهوديان به جايگاه خود را نشان مي‌دهد.

 

 
پاسخ‌هاي نسبتاً پراکنده در ميان گزينه‌هاي خاورميانه (32 درصد)، اروپا (27 درصد)، حاشيه درياي مديترانه (21 درصد)، هيچ کدام از گزينه‌هاي بالا و نظري ندارم (روي هم 20 درصد) نشان از تکثر هويتي اسرائيلي‌ها بالأخص در ميانه اعراب اسرائيلي و يهوديان غيرعرب دارد.
چالش هويتي در اين سؤال و نگرش بيش از قبل خود را نشان مي‌دهد.

 

 
 کشورهاي عربي و اسرائيل

 

از صهيونيست‌ها پرسيده شده است که کدام کشور عربي بيشترين تلاش براي صلح با اسرائيل را داشته است؟
 غيبت عراق، لبنان، سوريه و حتي عمان، بحرين و… نشان مي‌دهد که اسرائيلي‌ها براي اقدامات اين کشورها وزني قائل نيستند.

 

عربستان با اختلاف نسبت به مصر و اردن ،عادي‌سازي روابط با اعراب را از دست شهروندان سرزمين‌هاي اشغالي دريافت کرده است.

 

 
اتحاديه اروپا دوست اسرائيل است يا دشمن؟

 

يکي از چالش‌هاي هميشگي جامعه اسرائيلي نگرش به اتحاديه اروپا بوده است. اتحاديه اروپا همواره بر راهبرد دو دولت پافشاري داشته و در اين راستا بارها اسرائيل را به اشغالگري و نژادپرستي متهم کرده است.
نتايج نظرسنجي از آنچه تصور مي‌شود هم عجيب‌تر است:
45 درصد اتحاديه اروپا را دشمن مي‌دانند تا دوست؛ 
و تنها 27 درصد اتحاديه اروپا را به چشم يک دوست براي اسرائيل مي‌نگرند.

 

 
پيمان وادي العربه؛ 
سازشي که هنوز راهبردي است

 

در پرسشي خواسته شده نظرشان را در مورد سازش ميان اسرائيل و اردن مشهور به وادي العربه بعد از 25 سال را ميان 3 گزينه «ارزش راهبردي دارد»، «امروز اهميت کمتري دارد» و «نظري ندارم» انتخاب کنند.

 

 
اين نتايج در حالي است که در دي ماه امسال شاهد عدم تمديد بخشي از توافق مشهور به وادي العربه، صلح ميان اردن و اسرائيل بود.
توافق سازش اردن و اسرائيل که در سال 1994 به امضا رسيد، به اسرائيل اجازه مي‌داد اين زمين‌ها را که در منطقه باقوره (که اسرائيلي‌ها به آن نهرييم به معني بين دو نهر مي‌گويند) و غمر واقع هستند، علي‌رغم آنکه جزء خاک اردن است اما به‌صورت رايگان در اختيار داشته باشند. با پايان مهلت 25 ساله اين بند از وادي العربه پادشاه اردن اين قرارداد را تمديد نکرد و شهروندان اسرائيلي اين مناطق را ترک کردند.

 

نتايج نظرسنجي نشان مي‌دهد که علي‌رغم اتفاقات ماه‌هاي اخير اسرائيلي‌ها همچنان سازش و همکاري اردن با آنان را بسيار مهم و حتمي مي‌دانند.

 

محمدمحسن فائضي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35509
0 نظر