× تماس با ما
1 2 نظرات 1145 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/01/05

کرونا و چینش ارزش های جدید

کرونا و چینش ارزش های جدید

کرونا و چينش ارزش هاي جديد

 

 
لي ادلکورت، متخصص پيش‌بيني روندها، مي‌گويد:
 
"واگير کرونا به «رکود جهاني عظيمي که تا کنون تجربه نشده» خواهد انجاميد اما در نهايت به بشريت اجازه خواهد داد ارزش‌هاي خود را از نو بچيند."

 

اين ويروس در حال ايجاد يک «قرنطينه‌ي مصرف» است و تأثير شگرف فرهنگي و اقتصادي برجا خواهد گذاشت.

 

مردم بالاجبار به زندگي با دارايي‌هاي کمتر و مسافرت‌رفتن‌هاي کمتر عادت مي‌کنند چون اين ويروس زنجيره‌ي تأمين جهاني و شبکه‌هاي حمل‌ونقل را مختل مي‌کند.

 

خواهيم آموخت چطور فقط با يک لباس شاد باشيم، داشته‌هاي محبوب قديمي خود را از نو کشف کنيم، کتابي فراموش‌شده بخوانيم و حسابي مايه بگذاريم تا زندگي را زيبا کنيم.

 

اين ويروس همچنين نشان مي‌دهد چطور اختلال اقتصادي مي‌تواند مزاياي محيط‌ زيستي داشته باشد.

 

 
تصاوير جديد از هواي بالاي چين نشان داد چطور دو ماه بدون توليد هواي آلوده آسمان را صاف کرده و به مردم اجازه داده نفس بکشند.
 
اين يعني ويروس نشان خواهد داد که چطور کاهش سرعت يا تعطيلي صنايع مي‌تواند محيط‌زيست بهتري بيافريند که قطعاً در مقياس بزرگ قابل مشاهده خواهد بود.

 

 
به همين هم اميد دارم:
يک سيستم ديگر و بهتر برقرار شود که احترام بيشتري براي کار و شرايط بشر قائل است.
 

 

متأسفانه در اين فاجعه درمان عاجلي نداريم. بايد وقتي مهار شد، پس‌مانده‌ها را برداريم و همه‌چيز را از صفر دوباره بسازيم.
 
تأثير ويروس کرونا چندلايه و پيچيده است، از ناباوري و قوت‌قلب اجتماعي گرفته تا درکي مترقي از تأثيرش بر جان‌هاي ما، دلهره‌ي ترسناک سناريوهاي احتمالي، و از تحقق راهکارهاي نهايي براي تفکيک خودخواسته در جامعه گرفته تا دفاتر، آتليه‌ها و خلوت‌هاي مستقل شخصي.
 

هر کس که هنوز در کار برنامه‌ريزي رخدادهاي عمومي در ماه‌هاي آتي است بايد امروز دست از برنامه‌ريزي بکشد و راه‌هاي نوآورانه‌اي براي ارتباط بيابد. شايد خبر خيلي بدي براي تمام فارغ‌التحصيل‌هاي آينده باشد چون بايد زير سقف خانه‌ي خودشان کلاه فارغ‌التحصيلي را هوا بياندازند!

 

تأثير شيوع اين ويروس وادارمان خواهد کرد شتاب را کم کنيم، از هواپيما سوارشدن بپرهيزيم، از خانه کار کنيم، صرفاً ميان دوستان صميمي و خانواده پي سرگرمي باشيم، و ياد بگيريم خودبسنده و مراقب باشيم.

 

 
به‌هيچ وجه امکان ادامه‌ي توليد همين تعداد کالا و همين تعداد انتخابي که عادتمان شده را نداريم. انبوه اطلاعات ناتوان‌کننده درباره‌ي هيچ‌وپوچ فرهنگ ما را کرخت کرده است.
 
نسل‌هاي جوان‌تر هر روز بيشتر مي‌فهمند که داشتن و تلنبارکردن لباس و ماشين ديگر حتي جذاب هم نيست. اما روح‌ و روان بشر انگار مقاومت مي‌کند و مي‌خواهد بيازمايد و ببيند چيزها خودبه‌خود از هم‌ مي‌پاشند يا نه و همين‌طور که به کار معمول خود مشغوليم منتظر مي‌ماند.

 

بنابراين، يک وقفه‌ي ناگهاني در تمام اين چيزها به‌خاطر ويروس قدرت تصميم‌سازي را از ما مي‌گيرد و در ابتداي کار شتاب را تا حدي وحشتناک کم مي‌کند. 

 

 

آدم‌هاي زيادي متوجه اتفاقي که الآن دارد سر دنيا و اقتصاد ما مي‌آيد نيستند. 
 
در شرکت‌ها معمولاً تا نود درصد اقلام ساخت چين و از مواد نفتي مثل پلاستيک و پلي‌استر است. دور نيست که قفسه‌ها را خالي از کفش و تلفن و لباس و حتي خميردندان ببينيم.
 
صادرات لاينقطع ساري‌هاي جنس‌موادي به هند و لوازم پلاستيکي خانه به افريقا، که طي ساليان به‌ شدت اقتصادهاي بومي را مختل کرده و بيکاري (و آلودگي) زيادي را باعث شده هم شايد متوقف شود و احتمالاً فرصت‌هاي تازه‌اي براي توليد بومي ايجاد کند.

 

در وضعي خواهيم بود که صفحه‌اي خالي براي شروعي تازه خواهيم داشت چون پول و شرکت‌هاي زيادي در فرايند کندتر شدن از بين خواهد رفت. جهت‌دهي دوباره و شروع تازه نياز به بينش و بي‌پروايي زيادي دارد تا اقتصادي جديد بسازد با ارزش‌ها و روش‌هاي مديريت توليد،توزيع و خرده‌فروشي متفاوت.

 

هزينه‌ي واقعي تعطيلي در ايتاليا و ژاپن و نيز کره و چين به رکود جهاني عظيمي که تا کنون تجربه نشده خواهد انجاميد.

 

اين نه يک بحران اقتصادي که يک بحران اختلال است. مردم ديگر جايي نمي‌روند، بيرون نمي‌روند، پول خرج نمي‌کنند، تعطيلات نمي‌روند، رخداد فرهنگي نمي‌روند، حتي کليسا هم نمي‌روند!

 

تعويق نمايشگاههاي ونيز، حج، نيايش پاپ، و احتمالاً بازي‌هاي المپيک و موارد بعدي همگي در حد خود فجايعي اقتصادي‌اند؛ تجميعشان باعث توقف گردش پول مي‌شود. تمام بخش‌ها ضربه ديده‌اند به‌خصوص برندهاي لوکس، خطوط هواپيمايي.

 

مجبور خواهيم شد به زندگي با اخبار کمتر و کالاهاي کمتر خو کنيم. بايد همه‌ي عادت‌هايمان را ترک کنيم درست مثل اينکه داريم اعتياد را ترک مي‌کنيم.

 

مارکوس فرز

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35507
2 نظر
احمدرضا از مشهد احمدرضا از مشهد 15:29:24 - 1399/01/06
استاد سخنرانی مجازی بذارید .
آیا کرونا شروعی برای تسلط نظم نوین جهانیه؟ و چه اهدافی داره؟ شاید خود ترامپ رو هم میخوان براندازی کنن؟!؟! وام چند میلیاردی از صندوق بین المللی پول چه عواقبی خواهد داشت؟ چی کار کنیم؟
مجید عباسی مجید عباسی 12:06:09 - 1399/01/06
عجب تحلیلی بود عالی بود
کاملترش اینه که بایدتمدنی نوین بیاید.الهی راضی باش بر امت نائب مهدی ات وبرگه ظهور باقی مانده ات را امضا بفرما یاارحم الراحمین
دسته بندی