×
( ! ) Notice: Undefined variable: menuPostList in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0003405872{main}( )...\index.php:0

( ! ) Warning: Invalid argument supplied for foreach() in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0003405872{main}( )...\index.php:0
تماس با ما
0 0 نظرات 498 بازدید
تاریخ انتشار 21 روز پیش

بررسی رفتارهای چین، سنگاپور و تایوان با کرونا

بررسی رفتارهای چین، سنگاپور و تایوان با کرونا

 

آنچه به قلم "جي کولينگ"  در روزنامه "نيويورک تايمز" چاپ "آمريکا" مي خوانيد:

 

 

 
بررسي رفتارهاي چين، سنگاپور و تايوان با کرونا

 

 

 
در حالي که Covid-19 در اروپا و آمريکا به سرعت گسترش مي يابد، اين بيماري در ساير مناطق مثل برخي از کشورهاي آسيا تحت کنترل است.

 

 

 
به نظر مي رسد اين بيماري عالم گير در چين پس از شيوع گسترده در حال کاهش است.
چين هفته هاي سخت و قرنطينه هاي سنگيني را براي کنترل اين بيماري اجرا کرد.  ساير مناطق نيز با اتخاذ تدابيري توانسته اند از بروز هرگونه شيوع بزرگ جلوگيري کنند

 

 

 
کشورهاي سنگاپور و تايوان نيز از نمونه هاي مهم کنترل کرونا محسوب مي شوند.
با توجه به پيشرفت محسوس اين کشورها سوال مهمي که اکنون مطرح مي شود اين است که اين کشورها دقيقا چه اقداماتي براي کنترل کرونا انجام داده اند؟
آيا اکنون کشورهاي ديگر مي توانند اين روشها را تکرار کنند؟

 

 

 
از اواخر ژانويه،  دولت چين اقدامات کنترلگر بي سابقه و اقدامات قرنطينه اجتماعي را در سراسر خاک خود اعمال کرد.
دولت به سرعت، شهر‌هاي بزرگ، به ويژه ووهان که مرکز شيوع بيماري در اين کشور بود را محاصره کرد و محدوديت‌هاي مختلف سفر را در سراسر کشور اجرا کرد.

 

 

 
در ادامه، ظرفيت آزمايشگاه‌ها به سرعت گسترش يافت. براي کاهش فشاري که بر بيمارستان‌ها وارد مي‌شد، بيماران مبتلا به علائم خفيف در مراکز قرنطينه موقت مستقر در سالن‌هاي بدنسازي و سالن‌هاي کنفرانس بستري شدند و بيمارستان‌هاي جديد ساخته شدند.
افرادي که با هر شخص مبتلا به کرونايي در تماس بودند براي قرنطينه پيشگيرانه به هتل‌ها و خوابگاه‌هاي مشخص شده فرستاده شدند و قرنطينه خانگي فقط براي افرادي که در معرض خطر اندک ابتلا بودند توصيه شد.

 

 

در ابتدا، تقريباً همه ساکنان ووهان و ساير شهر‌هاي آسيب ديده چين موظف به ماندن در خانه بودند.
مدارس و اماکن مختلف عمومي نيز پس از پايان جشنواره سال نو چيني در تاريخ 27 ژانويه بسته شدند
 مقياس اين اقدامات خارق العاده است: 
تقريباً 60 ميليون نفر فقط در استان هوبي تحت قرنطينه قرار گرفتند و پيش بيني مي‌شود اکثر کارخانه‌هاي استان تا 20 مارس تعطيل باقي بمانند.

 

 

هزينه‌هاي اقتصادي اين اقدامات بسيار زياد است. در اوايل ماه فوريه، تقريباً يک سوم (حدود يک هزار) شرکت تجاري کوچک و متوسط   که در يک نظرسنجي شرکت کرده بودند، اعلام کردند که آن‌ها فقط براي يک ماه پول کافي براي بقا دارند.

 

اما به نظر مي‌رسيد اين محدوديت‌ها براي کنترل Covid-19 در چين کار کرده اند و تعداد موارد جديد که هر روز گزارش مي‌شوند، اکنون به مراتب کمتر از چند هفته پيش است.

نوع قرنطينه در چين بسيار خشن بود. 

کشورهاي سنگاپور، تايوان و هنگ کنگ نيز به شيوه خاص خود به اين اپيدمي واکنش نشان دادند.

 

 
از زمان شناسايي اولين موارد ابتلا‌ها در تاريخ 21 ژانويه در تايوان و 23 ژانويه در هنگ کنگ و سنگاپور، هر سه دولت ترکيبي از اقدامات را انجام داده اند تا از موارد جديد جلوگيري کنند
براي مثال قوانين محدوديت سفر را اجرا کردند، قرنطينه‌هايي در جوامع پر خطر برقرار کردند و تلاش کردند با افزايش سطح آگاهي، به کنترل سلامت جامعه کنند. اما هر يک از اين کشور‌ها راهکار خاص خود را داشتند.

 

 

 
دولت سنگاپور سه روز پس از آن که مقامات چيني در مورد شيوع کرونا در ووهان به جهانيان هشدار دادند اقدامات پيشگيرانه خود را آغاز کرد. سنگاپور براي ارزيابي بيشتر و جداسازي بيماران احتمالي اقدام به بررسي مسافراني کرد که از ووهان با تب و علائم تنفسي وارد سنگاپور شده بودند.
اين کشور از اولين کشور‌هايي بود که پس از شناسايي نخستين بيماري که مسافر بود، کليه پرواز‌هاي ورودي از ووهان را لغو کرد.
 

 

مسافراني که از مناطق آسيب ديده مي‌آمدند به سرعت تحت قرنطينه اجباري قرار مي‌گرفتند و بلافاصله مکان‌هايي مثل سالن‌هاي دانشگاه‌ها به مکان‌هايي براي قرنطينه تبديل شدند. دولت نيز وعده داد که خسارت‌هاي وارد شده به افراد و کارفرمايان را براي هر روز کاري که از دست داده است جبران مي‌کند.

 

 

مقامات سنگاپوري اقدامات ويژه‌اي را براي رديابي نزديکان افرادي که تست کروناي آن‌ها مثبت بود انجام دادند. کارمندان بيمارستان براي مصاحبه با بيماران درمورد محل زندگي اخيرشان، به مصاحبه‌هاي زيادي رفتند. هنگامي که اطلاعات نامشخص يا در دسترس نبود، وزارت بهداشت داده‌هاي اضافي را از شرکت‌هاي حمل و نقل و هتل‌ها و فيلم‌هاي دوربين‌هاي مدار بسته، بازيابي کرد.
تجمعات بزرگ در سنگاپور هم به حالت تعليق در آمد.
 

 

 

کمپين‌هاي بهداشت عمومي نيز براي بهبود هر چه بيشتر استاندارد‌هاي بهداشت عمومي سنگاپور تقويت شدند. يک کارگروه ويژه دولتي اخيراً پنج عادت بهداشت شخصي را توصيه کرده است:
استفاده از يک دستمال هنگام سرفه يا عطسه.
استفاده از قاشق مخصوص غذا در طول وعده‌هاي غذايي گروهي.
استفاده از سيني در هنگام غذا خوردن يا نوشيدن براي جلوگيري از آلودگي در صورت پاشيدن لکه‌هاي غذا.
تميز کردن و خشک کردن سرويس‌هاي بهداشتي عمومي و شستن منظم دست. 
 

 

از ابتداي مراحل پيشگيري نيز دولت استفاده از ماسک‌ها را فقط براي افرادي که از قبل بيمار هستند توصيه کرده است.

 

 
تايوان، برخوردي متفاوت داشت. تايوان به جاي ممنوعيت سريع مسافرت از چين، تلاش گسترده‌اي را براي غربالگري افراد تازه وارد از مناطق مظنون به شيوع انجام داد.
در اوايل ژانويه و درست چند روز پس از خبر شيوع کرونا در ووهان، مقامات پزشکي تايواني سوار پرواز‌هاي ورودي از ووهان مي‌شدند و مسافران را در هواپيما‌ها معاينه و بررسي مي‌کردند. 

 

 

پس از مشخص شدن اولين مورد وارداتي بيماري در 21 ژانويه، چهار شرکت هواپيمايي بزرگ، پرواز‌هاي بين تايوان و ووهان را به حالت تعليق درآوردند. ممنوعيت پرواز‌ها به جز پرواز‌ها از پکن، شانگ‌هاي، ژيامن و چنگدو اجرا مي‌شد.

 

تايوان همچنين در تلاش‌هاي خود براي کاهش انتقال در جامعه، رويکردي نسبتاً مختلط اتخاذ کرد. برخي از امکانات دولتي براي قرنطينه‌ها استفاده شده است، اما قرنطينه خانگي حتي در مواقع در دسترس بودن امکانات دولتي، روش غالب ايزولاسيون بوده است.

 

 

دولت تايوان براي اطمينان از اجراي قوانين قرنطينه، دولت مجازات‌هاي سختگيرانه‌اي را عليه هر فردي که احکام قرنطينه را نقض کند، اجرا مي‌کند. از جمله اين مجازات‌ها در حدود 33200 دلار است.
 
همچنين سازمان دهندگان رويداد‌هاي جمعي مکلف به لغو اين رويداد‌ها شده اند. برخي از مؤسسات مذهبي خدمات را به حالت تعليق درآوردند و اعلام شد مدارس ابتدايي و دبيرستان‌ها پس از پايان تعطيلات سال نو قمري، تنها دو هفته تعطيل خواهند ماند. در واقع، کلاس‌ها از 25 فوريه از سر گرفته شدند.
 

 

 

مقامات تايواني  نظارت بر توزيع کنترل شده ماسک‌هاي جراحي از انبار‌هاي کالا را اجرا کردند تا کنترل قيمت در بازار داشته باشند.
پيام‌هاي اصلي سلامتي تايوان شامل اين موارد است: "در هنگام سرفه يا عطسه، ماسک جراحي بپوشيد" دستان خود را کاملاً با صابون بشوييد و از حضور بي مورد در مکان‌هاي شلوغ، از جمله بيمارستانها" خودداري کنيد. از جمعه، اعتقاد بر اين بود که حدود 58 درصد از موارد تاييد شده در تايوان ناشي از انتقال محلي است. اين يک نشانگر مهم موفقيت در استراتژي مهار تايوان است: در بسياري از مناطق ديگر، موارد محلي بسيار شديدتر از موارد وارداتي است.
 

 

#آن_سوي_مرزها

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35411
0 نظر