× تماس با ما
0 0 نظرات 1062 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/12/26

توافق مصر و سودان برای اعزام 2000 شبه نظانی به لیبی

توافق مصر و سودان برای اعزام 2000 شبه نظانی به لیبی

توافق مصر و سودان براي اعزام 2000 شبيه نظامي به ليبي


منابع اختصاصي آگاه از پشت پرده سفر هفته گذشته سرلشکر "عباس کامل" رئيس سازمان اطلاعات عمومي مصر به سودان و سودان جنوبي خبر دادند که اين سفر، دستور کار ديگري غير از آنچه اعلام شد داشته، يعني اين مقام مصري تنها حامل پيام عبدالفتاح السيسي به دو کشور درباره سد النهضه نبوده است.

 

 سفر "کامل" شامل جلساتي با فرماندهان گروه‌هاي مسلح در سودان جنوبي به علاوه ديداري ويژه با "محمد حمدان دقلو" فرمانده نيروهاي پشتيباني سريع سودان معروف به "حميدتي" بود.

به گفته اين منابع نشست‌هاي مذکور شامل توافق با فرماندهان گروه‌هاي مسلح در سودان جنوبي و فرمانده نيروهاي پشتيباني سريع براي انتقال شمار زيادي از نيروهاي مسلح حرفه‌اي به ليبي براي مدت مشخصي تا چهار ماه است.

 

منابع مذکور گفتند:
"ژنرال خليفه حفتر فرمانده شبه نظاميان شرق ليبي بر اساس نقشه جديد خود مي‌خواهد تا قبل از آغاز ماه مبارک رمضان نبرد طرابلس را از طريق نظامي يکسره کند و از همين رو مقطع پيشرو شاهد تشديد درگيري‌ها خواهد بود".

 

منابع العربي الجديد همچنين خبر دادند:
"قرار است حميدتي شمار زيادي از عناصر مسلح  در صفوف نيروهاي پشتيباني سريع سودان را به ليبي اعزام کند."

به گفته اين منابع عباس کامل در ديدار غير علني خود با فرماندهان گروه‌هاي مسلح در سودان جنوبي با آنها بر سر اعزام دو هزار فرد مسلح آموزش ديده به ليبي به توافق رسيد.

اين منابع تحرکات مصر را در چارچوب نقش مصر براي مديريت پرونده ليبي خواندند و گفتند که کشورهايي از حوزه خليج فارس هم از توافقات ميان قاهره و سودان براي اعزام نيرو به ليبي حمايت مالي مي‌کنند.

 

همه اين تلاش‌هاي محور عربي را در راستاي ضربه زدن هر چه بيش‌تر به نفوذ ترکيه در منطقه و قاره آفريقا خواندند و گفتند در حال حاضر براي رياض و ابوظبي سرنگوني رژيم حاکم بر ترکيه يک هدف اصلي است و اگر مصر در اين ماموريت خود موفق عمل کند از حمايت بيش‌تر سعودي‌ها و اماراتي‌ها در بحران مربوط به سد النهضه برخوردار مي‌شود.

 

نيروهاي واکنش سريع سودان  به فرماندهي حميدتي از عناصر بدنام جنجويد تشکيل شده و در ارتکاب جنايت عليه بشريت در دارفور دست دارد و تحت تعقيب دادگاه بين المللي است.

پس از اينکه ارتش سودان عناصر مسلح جنجويد را در ازاي مبالغ اندکي که از عربستان گرفته بود براي جنگ به يمن فرستاد اخبار ديگر از اعزام شماري از  اين عناصر به ليبي حکايت مي‌کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35390
0 نظر