×
( ! ) Notice: Undefined variable: menuPostList in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0001405808{main}( )...\index.php:0

( ! ) Warning: Invalid argument supplied for foreach() in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0001405808{main}( )...\index.php:0
تماس با ما
6 0 نظرات 7674 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

به رینگ خونین خوش آمدید!

به رینگ خونین خوش آمدید!

 

آنچه در نشريه "بلومبرگ" چاپ "آمريکا" مي خوانيد:

 

به رينگ خونين خوش آمديد!

 

در ساعت 10 و 16 دقيقه صبح روز باراني جمعه، وزير انرژي روسيه وارد ساختمان اوپک در مرز شهر وين شد. ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه دستور به چالش کشيدن بازار جهاني نفت را صادر کرده و نواک براي انجام ماموريت، آماده شده بود.

 

الکساندر نواک به شاهزاده عبدالعزيز بن سلمان، همتاي عربستاني‌اش اعلام کرد که کشورش تمايلي به کاهش بيشتر توليد نفت خام ندارد.کرملين تصميم گرفته بود تا به دليل کاهش تقاضاي نفت با شيوع ويروس کرونا، راهکار اثربخشي بيانديشد.

 

آ‌ن‌ها تمايلي به کاهش سهم بازار خود نداشتند و به دنبال راهي براي مقابله با توسعه پرشتاب توليد نفت شيل بودند. کاهش توليد اوپک پلاس در شرايط کنوني و افزايش قيمت‌ها، از نگاه آن‌ها، هديه‌اي به توليدکنندگان نفت شيل ايالات متحده خواهد بود.

 

اين توليدکنندگان تگزاسي به سرعت، ميليون‌ها بشکه نفت روانه بازار کرد‌ه‌اند. به همين دليل، توليدکنندگان روسي با کاهش تقاضا و فروش و همچنين توقف برداشت از تعدادي از چاه‌هاي خود روبرو شده‌اند. پوتين از مدت‌ها پيش دريافته بود که نشست هفته گذشته اوپک پلاس، زمان مناسبي براي به زانو درآوردن رقباي آمريکايي است.

 

پس از پنج ساعت مذاکره نفس گير اما بي‌نتيجه، روس‌ها تنها بر لزوم اجرايي شدن اين راهبرد تاکيد کردند و همه گفتگوها را به بن بست کشاندند. با پايان اين نشست، قيمت نفت با سقوطي دو رقمي روبرو شد. علاوه بر معامله‌کنندگان نفت، وزراي نفت عضو اوپک نيز با شوکي بزرگ مواجه شدند. آن‌ها نمي‌دانستند چه بگويند. گويي همه خواب زده شده بودند.

 

در سه سال اخير پوتين، دولت روسيه را به سوي ائتلاف نفتي با اوپک در چارچوب اوپک پلاس سوق داده بود. روس‌ها از نيمه دوم سال 2016 ميلادي، رايزني‌هاي فشرده‌اي با شيوخ رياض و اعضاي کليدي کارتل پير اوپک براي کاهش توليد و افزايش قيمت طلاي سياه داشتند.

 

اين ائتلاف با موفقيت‌هايي همراه بود و خزانه مسکو که درآمدهاي نفتي، مهم‌ترين منبع تامين ذخاير آن محسوب مي‌شود، مملو از دلارهاي نفتي است.

 

اوپک پلاس از نظر سياست خارجي نيز دستاوردهاي بزرگي براي کرملين داشت. آن‌ها توانستند با محمد بن سلمان، وليعهد جديد عربستان نيز روابط مستحکمي ايجاد کنند. اما اوپک پلاس توانست کمک بزرگي براي توليدکنندگان نفت شيل باشد. کرملين از تبديل صنعت نفت شيل به ابزاري سياسي و اقتصادي در دستان دونالد ترامپ به شدت ناراحت بوده است.

 

به علاوه، مسکو از تحريم خط لوله نورد استريم 2 توسط واشنگتن که باعث نيمه‌کاره رها شدن آن شده، به شدت عصباني است. کاخ سفيد با تحريم‌هاي بي‌سابقه عليه شرکت روسنفت به عنوان مهم‌ترين شريک نفتي دولت ونزوئلا، چالش‌هاي بزرگي در پيشبرد اهداف بين‌المللي غول‌هاي نفتي دولتي روسيه پديد آورده است.

 

الکساندر دينکين، مدير انستيتوي اقتصاد جهاني و روابط بين‌الملل در مسکو مي‌گويد: روسيه تصميم گرفت با قرباني کردن اوپک پلاس، توليدکننندگان نفت شيل را به سوي نابودي سوق دهد. همچنين پوتين تصميم گرفت تا در آستانه انتخابات سال 2020 ميلادي ايالات متحده، دونالد ترامپ را به دليل تحريم پروژه نورد استريم 2 تنبيه کند.

 

مدير اين مخزن فکري مي‌گويد: البته همه مي‌دانند که عصباني کردن رهبران رياض مي‌تواند يک اقدام خطرناک به شمار رود. اما روس‌ها بر اجراي راهبرد کنوني خود با همه هزينه‌هاي آن، اصرار دارند. هرچند آن‌ها در اين رقابت خود را برنده مي‌دانند.

 

اوپک پلاس از ابتدا نيز در ميان فعالان صنعت نفت روسيه چندان شناخته شده و محبوب نبود. با اجرايي شدن تعهدات توليد اوپک پلاس توسط مسکو، ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي نفتي بالادستي شرکت‌هاي روسي متوقف شد. راه‌اندازي اين طرح‌ها مي‌توانست سودآوري زيادي براي آن‌ها به دنبال داشته باشد.

 

ايگور سچين، رئيس قدرتمند غول نفتي روسنفت و از دوستان قديمي پوتين، بارها تلاش کرد تا کشورش از زير بار تعهدات کاهش توليد شانه خالي کند. هرچند لابي وي چندان موفقيت آميز نبود.

 

در اين دوره سه ساله، شيوخ عربستان موافقت کردند تا در پروژه‌هاي مختلف اقتصادي در روسيه سرمايه‌گذاري کنند. اما در اين بخش، پيشرفت اندکي شاهد بوده‌ايم. نواک و تيم وي، در ماه‌هاي اخير تلاش کردند تا به سعودي‌ها اين موضوع را تفهيم کنند که همچنان حامي اوپک پلاس هستند، اما تمايلي به تداوم سقف توليد تعيين شده و يا افزايش ميزان آن ندارند.

 

در نشست دسامبر گذشته در مقر اوپک، روس‌ها خواهان کاهش تدريجي توليد خود بودند، اما رياض بر کاهش فوري توليد همه اعضاي اوپک پلاس تاکيد داشت.

 

پس از شيوع ويروس کرونا در اوايل فوريه در کشور چين، فعاليت‌هاي اقتصادي اژدهاي زرد با کاهش شديدي روبرو شد و تقاضاي نفت چين به عنوان مهم‌ترين مشتري عربستان 20 درصد کاهش يافت. شاهزاده عبدالعزيز تلاش کرد تا نواک را ترغيب به برپايي نشست اضطراري اوپک پلاس براي کاهش عرضه نفت کند. اما نواک با اين پيشنهاد مخالفت کرد.

 

کمي بعد، پوتين و محمد بن سلمان در يک تماس تلفني به گفتگو در اين مورد پرداختند. اما بازهم نتيجه‌اي به دست نيامد. با شيوع ويروس کرونا در چند قاره، کارشناسان پيش‌بيني کردند شاهد بزرگترين سقوط تقاضاي نفت پس از بحران مالي سال 2008 ميلادي خواهيم بود.

 

بدين ترتيب مقدمات برگزاري نشست اضطراري اوايل مارس اوپک فراهم شد اما روسيه با تمديد کاهش عرضه موافقت نکرد. مسکو معتقد بود توليدکنندگان نفت شيل بايد بخشي از هزينه‌هاي اين بحران را بر دوش بکشند.

 

پوتين به عنوان معمار اوپک پلاس از اواخر سال 2016 ميلادي تاکنون، در هفته گذشته با مديران شرکت‌هاي نفتي کشورش ديدار کرده بود.

 

گويي آن‌ها زودتر از ساير رقبا به استقلال جنگ قيمت‌ها رفته‌اند. در نشست هفته گذشته اوپک پلاس، عربستاني‌ها نتوانستند روس‌ها را به تمديد توافق کاهش عرضه راضي کنند. اعضاي اوپک با کاهش 1.5 ميليون بشکه اي عرضه موافق بودند. اما روسيه و ساير اعضاي اوپک پلاس از پذيرش اين پيشنهاد خودداري کردند.

 

 
در روز جمعه، محمد بن سلمان با پوتين تماس گرفت. اما دو طرف نتوانستند به توافقي دست يابند. نشست وزراي نفت روسيه و عربستان در ساختمان اوپک نيز بسيار سرد و بي روح و بدون هيچ لبخندي به پايان رسيد.
 

 

 
کارشناسان بازار معتقدند شرکت روسنفت از لغو سهميه‌ها خوشحال خواهد بود. براساس اعلام سخنگوي اين شرکت، آن‌ها مي‌توانند بر سهم بازار خود بيافزايند.اما اعمال فشار بر صنعت شيل ايالات متحده ممکن است هزينه‌هاي سنگيني براي کرملين به دنبال داشته باشد.

 

هرچند بسياري از توليدکنندگان نفت در تگزاس و ساير سازندهاي شيل با وجود بدهي‌هاي انباشته در برابر سقوط قيمت نفت و قيمت پايين کنوني گاز طبيعي آسيب پذيرند، اما تا زمان کاهش توليد نفت شيل بايد ماه‌ها صبر کرد.

 

دو غول نفتي شورون و‌ اگزون موبيل مالکيت صدها چاه نفت شيل را در اختيار دارند. آن‌ها با کاهش قيمت نفت تلاش مي‌کنند تا ترازهاي مالي خود را دستکاري کنند. به هر حال تعدادي از شرکت‌هاي حفاري کوچک بايد خود را براي خروج از بازار آماده کنند. اما تعدادي از آن‌ها با بهبود کارايي و ارتقاي فناوري، خود را براي دوره نفت ارزان آماده کرده‌اند.

 

در بلندمدت، روسيه برنده اين جنگ خونين خواهد بود. با قيمت 42 دلار براي هر بشکه نفت، بودجه آن‌ها در شرايط متعادل خواهد بود. با تداوم شيوع کرونا و سرازير شدن ميليون‌ها بشکه نفت به بازار، امکان سقوط نفت در هفته‌هاي آينده به سطح 26 دلار وجود دارد. رهبران رياض به دليل وابستگي زياد به درآمدهاي نفتي با کابوس بزرگي روبرو شده‌اند. به همين دليل، آرامکو بايد براي کسب درآمد بيشتر، نفت بيشتري توليد و روانه بازار کند.

 

با آغاز جنگ کنوني قيمت‌ها، پايان آن به توافق‌هاي آتي رياض و مسکو وابسته خواهد بود. هرچند مشخص است که صنعت نفت آمريکاي شمالي با بيشترين آسيب روبرو خواهد شد.

 

با وجود روابط تيره وزراي نفت مسکو و رياض، کانال‌هاي ديپلماتيک دو کشور همچنان پابرجاست.

 

نواک روز جمعه اعلام کرد اوپک پلاس همچنان زنده است. اما پرچم کوچک سرنگون شده روسيه بر روي ميز نمايندگان پوتين در سالن نشست، حکايت ديگري دارد. به رينگ خونين جنگ قيمت ها خوش آمديد!

 

#آن_سوي_مرزها

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35313
0 نظر
دسته بندی