×
( ! ) Notice: Undefined variable: menuPostList in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0001405712{main}( )...\index.php:0

( ! ) Warning: Invalid argument supplied for foreach() in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0001405712{main}( )...\index.php:0
تماس با ما
2 0 نظرات 1711 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1398/12/18

کروناویروس و آینده ی جهان

کروناویروس و آینده ی جهان

آنچه به قلم "آلن نيدرر" در روزنامه "نويه تسورشر تسايتونگ" چاپ"سوئيس" ميخوانيد:

 

 
کروناويروس و آينده ي جهان
 

اين ويروس را نبايد به عنوان پديده‌اي "مستقل" يا "اتفاقي ويژه" نگريست، زيرا پاتوژن‌هاي "نوظهور"، شبيه ويروس کروناي جديد، در طول تاريخ همواره از همراهان بشر بوده‌اند.

 

در پارينه‌سنگي، هنگامي که انسان‌هاي نخستين در گروه‌هاي کوچک به جمع‌آوري گياهان و شکار مي‌پرداختند، پاتوژن‌هاي "نوظهور" نمي‌توانستند به‌راحتي خود را در جامعه انساني مستقر کنند. اين موضوع به سرعت و پس از سکونت و آغاز دام‌پروري در حدود 12 هزار سال پيش تغيير کرد.

 

تماس تنگاتنگ ميان انسان و حيوان در روستاها و شهرها و ايجاد اکوسيستم‌هاي جديد انتقال عوامل بيماري‌زا از حيوان به انسان را آسان کرد و به نسل‌هاي آينده منتقل نمود.

 

به عنوان نمونه، پژوهشگران بر اين نظرند که ويروس سرخچه در دوران باستان شيوع پيدا کرده و ريشه در طاعون گاوي دارد.

 

 
تغيير و تحول ويروس‌ها

عوامل ايجاد کننده بيماري‌هاي ابولا، ايدز و آنفلوانزا هم ريشه در گذشته دارند و پاتوژن‌هاي سارس و مرس که از خانواده ويروس کرونا هستند نيز از حيوان به انسان منتقل شده‌اند.

 

چهار ويروس کروناي ديگر وجود دارد که آنها را فقط متخصصان مي‌شناسند. اين ويروس‌ها در دهه 1960 کشف شده‌اند و تاکنون به عنوان ويروس سرماخوردگي در چرخشند.

 

ايزابلا اکرل، مدير مرکز بيماري‌هاي جديد ويروسي در دانشگاه ژنو، گفته است که اين ويروس‌ها هم به احتمال زياد، صدها سال پيش براي انسان‌ها دردسرساز بود‌ه‌اند، اما به مرور کم‌خطرتر شده‌اند.

 

 

خانم اکرله مي‌گويد:
"ويروس‌هاي سرماخوردگي باعث تقويت سيستم ايمني فرد مبتلا مي‌شوند و از او در برابر همان ويروس‌ها به مدت چند سال محافظت مي‌کنند."
 

اين کارشناس براي ويروس کروناي جديد (Sars-CoV-2) هم سناريوي مشابهي‌ تصور مي‌کند، زيرا نخستين آزمايش‌ها بر روي بيماران نشان داده‌اند که اين پاتوژن هم در انسان پادتن (آنتي بادي) ايجاد مي‌کند.

 

 
کودکان و بزرگسالان جوان پس از آلوده شدن به کروناي جديد به طور جدي بيمار نمي‌شوند و به همين دليل ميزان مرگ و مير در ميان آنها تقريبا معادل صفر است.

 

 
 دادوستد انسان و ويروس

"کارشناسان" ميگويند که بدن انسان‌ به مرور در برابر اين ويروس مقاوم مي‌شود و در نتيجه، فراگيري آن کاهش مي‌يابد.

يک کارشناس هم گفته است که در آينده نزديک بين 40 درصد تا 70 درصد جمعيت جهان به اين ويروس مبتلا مي‌شود و دوران بحراني آن دو تا سه سال طول مي‌کشد.

ويروس کروناي جديد به طور کامل از بين نخواهد رفت بلکه به مرور به يک ويروس سرماخوردگي عادي تبديل خواهد شد.

يکي از دلايل اين روند، تمايل خود ويروس به ادامه حيات است، به همين جهت ترجيح مي‌دهد که "ميزبان" خودش را نکشد و براي اين منظور به دگرديسي مي‌پردازد و براي کنار آمدن با انسان راه‌ مناسب را پيدا مي‌کند.

 

#آن_سوي_مرزها

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35127
0 نظر