× تماس با ما
3 0 نظرات 686 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1398/12/18

حکومت آل سعود از اسرائیل سلاح می خرد

حکومت آل سعود از اسرائیل سلاح می خرد

آنچه در نشريه "اسرائيل ديفنس" چاپ "سرزمين هاي اشغالي" ميخوانيد:

 

 
حکومت آل سعود از اسرائيل سلاح مي خرد
 

 

شرکت رافائل که به توليد موشک‌هاي زميني ضد زره «اسپايک» معروف است، در حال کسب مجوزهاي لازم از طرف‌هاي رسمي است تا از طريق شرکت تابع خود در آلمان به نام «يورو اسپايک» اين سلاح‌ها را به دولت سعودي بفروشد.

 

در همين حال دريافت مجوز از دولت اسرائيل براي امضاي قرارداد با دولت سعودي، با موانعي رو به رو است و وزارت جنگ اسرائيل در خصوص فروش اين سلاح‌ها به دولت سعودي نظر مساعدي ندارد، از اين رو که مي‌ترسد روزگاري از همين سلاح‌ها عليه خود او استفاده شود و با تغيير هرم قدرت در عربستان، رياض بخواهد سياست ضد اسرائيلي در پيش بگيرد.

 

علي رغم نگراني‌ها، تل آويو ممکن است که به شرکت رافائل مجوز لازم را بدهد، از اين رو که عمر موشک‌هاي ضد زره «اسپايک» بيش از ده سال نيست و اين مدتي است که به نظر نمي‌رسد هيچ گونه درگيري نظامي ميان عربستان سعودي و اسرائيل رخ دهد.

 

دولت سعودي قصد دارد تا منابع خريد سلاح خود را متنوع سازد و نمي‌خواهد که صرفا بر موشک‌هاي «تاو» که از شرکت «ريتيون» خريداري مي‌کند؛ تکيه کند.

 

در همين حال شرکت رافائل نيز به خصوص پس از پيشرفتي که در رابطه تل آويو با رياض با روي کار آمدن محمد بن سلمان رخ داده، تلاش مي‌کند تا از طريق شرکت‌هاي تابع خود از جمله «يورو اسپايک» يا هر شرکت ديگري دست به بازاريابي در عربستان و ديگر کشورهاي عربي حاشيه خليج (فارس) بزند و در اين رقابت تسليحاتي، از اينکه شرکت‌هاي آمريکايي تمامي بازار سلاح کشورهاي عربي حاشيه خليج (فارس) را به دست گيرد، هراس دارد.

 

موشک ضد زره «اسپايک» که در شش نوع و قابليت مختلف از سال 1997 در ارتش اسرائيل عملياتي شده، مجهز به سيستم «شليک کن و فراموش کن» است بدين گونه که پس از شليک نيازي به هدايت از سوي کاربر ندارد. اين موشک در کلاس‌هاي مختلف خود مي‌تواند دوش پرتاب باشد يا به وسيله بالگرد و يا نفربر و خودرو نيز شليک شود.

 

البته اين براي اولين بار نيست که دولت سعودي به همکاري در زمينه نظامي و امنيتي با اسرائيل تمايل نشان مي‌دهد. تابستان2018 نيز رئيس يک شرکت امنيتي اسرائيلي به نام «انتو ويو» از فروش تجهيزات شنود و خدمات سايبري به رياض همراه با کسب موافقت تل آويو خبر داد.

 

#آن_سوي_مرزها

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/35098
0 نظر