× تماس با ما
7 2 نظرات 1766 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1398/10/24

مکانیزم ماشه فعال شد!

مکانیزم ماشه فعال شد!

انگليس، فرانسه و آلمان با صدور بيانيه‌اي اعلام کردند سازوکار حل اختلاف برجام، معروف به مکانيسم ماشه را در هماهنگي با سرويس روابط خارجي اتحاديه اروپا فعال کردند؛ فرآيندي که مي‌تواند به بازگشت قطعنا‌مه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل و بازگشت ايران ذيل فصل هفتم منشور سازمان ملل منتهي شود.

انگليس، فرانسه و آلمان با صدور بيانيه‌اي سازوکار حل اختلاف برجام، معروف به مکانيسم ماشه را فعال کردند. اين سه عضو برنامه جامع اقدام مشترک، در اين بيانيه اعلام کرده‌اند که اين اقدام را در هماهنگي با سرويس روابط خارجي اتحاديه اروپا اين تصميم را گرفتند. 

دو ديپلمات اروپايي به رويترز گفته‌اند هدف از به جريان انداختن سازوکار ماشه مذاکره با ايران و تلاش براي قانع کردن آن کشور به تغيير تصميم خود و بازگشت به اجراي برجام است و هدف اين نيست که اين توافق لغو و تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران از سر گرفته شود.

طبق مصوبه شوراي امنيت در مورد برجام، در صورت شکايت هريک از کشورهاي عضو از تخلف عضو ديگر، روند رسيدگي به اين شکايت در مراحل مختلف آغاز مي‌شود. در مرحله نهايي، شکايت به شوراي امنيت ارجاع خواهد شد. ارجاع شکايت به شوراي امنيت خطر بازگشت تحريم‌هاي بين المللي سازمان ملل عليه ايران را در پي دارد.

بر اساس اين مکانيزم، اگر هريک از شش عضو برجام معتقد باشد ديگر طرفين تعهدات خود را رعايت نکرده، مي‌تواند موضوع را به کميسيون مشترک ارجاع دهد و بعد از بررسي کميسيون مشترک، اگر هر عضو کماکان اصرار داشته باشد موضوع فيصله نيافته، مي‌تواند موضوع را به وزيران خارجه ارجاع دهد. همزمان با اين روند، امکان تشکيل يک هيات مشورتي که متشکل از سه عضو براي بررسي موضوع وجود دارد که البته نظر اين هيات غير الزام‌آور است و مانع از ارجاع پرونده به شوراي امنيت نمي‌شود.

در نهايت اگر عضو يا اعضاي شاکي برجام، همچنان اصرار بورزند، موضوع به شوراي امنيت ابلاغ مي‌شود و شوراي امنيت بايد قطعنامه‌اي براي تداوم لغو تحريم ها را به راي بگذارد. در واقع با اين مکانيزم، براي حفظ برجام بايد هيچ‌يک از اعضاي دائم شوراي امنيت، قطعنامه تازه را وتو نکند. اگر پس از ارائه شکايت از عدم اجراي تعهدات ايران از سوي ديگر اعضا به شوراي امنيت، چنين قطعنامه‌اي ظرف 30 روز تصويب نشود، مفاد قطعنامه‌هاي سابق شوراي امنيت که منجر به بازگشت ايران به ذيل فصل هفتم منشور سازمان ملل مي‌شود، بار ديگر اعمال خواهد شد.

رئيس جمهور در جلسه هيئت دولت در هجده ارديبهشت 1398 و در زمان کاهش تعهدات ايران در برجام متناسب با عدم اجراي تعهدات طرف غربي، هشدار داده بود: «در پيامي که به پنج کشور (عضو برجام) داديم به صراحت گفتيم که اگر بخواهند از اين اقدام ما بهانه جويي کنند و پرونده ايران را به شوراي امنيت برگردانند، با يک اقدام بسيار قاطعي روبرو خواهند شد و اين اقدام قاطع را هم  در اين نامه براي پنج کشور توضيح داده‌ايم.»

يکي از مهم‌ترين انگيزه‌هاي تداوم حضور ايران در برنامه جامع اقدام مشترک و تداوم رعايت برخي از مفاد برجام از جمله اجازه دسترسي آژانس بين المللي انرژي هسته‌اي براي بازرسي بر اماکن ايران، عدم افزايش تنش و عدم بازگرداندن قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل و همچنين باز نگه داشتن دريچه‌اي براي اجراي تعهدات طرفين ديگر عضو برجام و بازگشت متقابل ايران به اجراي تعهداتش متناسب با طرف غربي است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/33079
2 نظر
مهدی جوان مهدی جوان 04:10:28 - 1398/10/25
زکی ، قطع نا مه ای که با قول شرف بی شرفی مثل جان کری بسته بشه آخرش همینه ، تنها راه نجات ایران به آتش کشیدن خاور میانه است برای غربی ها ، خون حاج قاسم هم مدد راه منقمون خواهد بود بسم الله قاسم الجبارین
مسعود حاج رمضان مسعود حاج رمضان 09:04:01 - 1398/10/25
آیا اقدام برای ماشه توسط این سه عضو پیش از این برای ایالات متحده نمی بایست استفاده می شد؟ چرا خروج ایالات متحده که پیش از ایران انجام شده توسط اعضا پی‌گیری نشده است؟1
دسته بندی