× تماس با ما
20 27 نظرات 2909 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1398/10/21

سردار حاجی زاده: پس از اطلاع و اطمینان آرزوی مرگ کردم.

سردار حاجی زاده: پس از اطلاع و اطمینان آرزوی مرگ کردم.

 سردار اميرعلي حاجي‌زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه پاسداران در يک گفت‌و‌گوي تلويزيوني پيرامون سانحه سقوط هواپيماي اوکرايني گفت:  حادثه دلخراش هواپيماي مسافربري اوکراين را بنده وقتي در غرب کشور -بعد از اجراي عمليات ضربات موشکي عليه پايگاه آمريکايي- بودم، شنيدم. زماني که اطمينان  پيدا کردم که اين اتفاق افتاده آرزوي مرگ کردم.اي کاش مي‌مُردم و چنين حادثه‌اي را شاهد نبودم.

وي افزود: بررسي‌ها و ارزيابي اين حادثه توسط ستادهاي بالاتر و مجموعه قوه قضاييه بررسي مي‌شود و همين ابتداي صحبت عرض کنم که ما گردنمان از مو باريک‌تر است. همه مسئوليت اين کار را مي‌پذيريم و هر تصميمي که مسئولان بگيرند مطيع آن هستيم.

سردار حاجي‌زاده گفت:‌ بيش از يک هفته شرايط منطقه و التهابات منطقه و احتمال درگيري نسبت به سالهاي گذشته شايد از ابتداي انقلاب بي‌سابقه بود و احتمال درگيري بالا بود. نيروهاي هر دو طرف در آماده باش صددرصد بودند بخصوص که آمريکايي‌ها اعلام کرده بودند 52 نقطه در ايران را مي‌زنند. براي همين همه‌ي يگان‌هاي آفندي و پدافندي در آماده باش صددرصد بودند.

وي ادامه داد: آنچه در بررسي‌هاي ما انجام شد، شب حادثه وضعيت آمادگي در سطح جنگي قرار گرفته و بالاترين سطح آماده باش توسط شبکه يکپارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ مي‌شود. در اين شرايط تعدادي از سامانه‌هاي پدافندي به رينگ پدافند تهران اضافه شد. يعني اولين سامانه‌هاي که در محدوده‌ي غرب تهران مستقر مي‌شود، اين حادثه توسط آن رقم خورده است.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه افزود: در چندين مرحله به همه‌ي سامانه‌ها اعلام مي‌شود که موشکهاي کروزي به سمت کشور شليک شده و آماده باشند. سامانه‌ها در بالاترين سطح آمادگي بودند يعني فقط کافي است يک دکمه را شما فشار بدهيد. مصاحبه‌اي هم با اين اپراتور انجام شده که پخش خواهد شد و او اظهار مي‌کند که ما چندين بار درخواست کرديم که آسمان کشور از پروازها متوقف شود يعني اصطلاحاً «کلير» شود. در آن لحظاتي که اين اتفاق مي‌افتد اين سامانه مواجه مي‌شود با هدفي در 19 کيلومتري که «کروز» تشخيص داده مي‌شود.

سردار حاجي زاده خاطرنشان کرد: اين سامانه ساعت 12 شب در منطقه مورد نظر مستقر مي شود و  و زماني که هواپيماي اوکرايني پرواز مي‌کند -با توجه به سمت پروازي که داشته است- از طرف سامانه، موشک کروز تشخيص داده مي شود. اما اپراتور بايد تماس مي گرفته و تاييد اين موضوع را دريافت مي کرده است.

وي افزود: خطاي اپراتور نيز از همين محل است که تماس نگرفته. سامانه ارتباطي او در زمان حادثه دچار اختلالي بوده و به هر ترتيب موفق به برقراري ارتباط نمي شود. اپراتور 10 ثانيه فرصت  داشته تا تصميم بگيرد و مي توانسته هدف را بزند يا نزد که اين تصميم بد را مي گيرد و هواپيما مورد هدف قرار مي‌گيرد.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت: عزيزان هواپيمايي کشوري تا قبل از اعلام نيروهاي مسلح اعلام مي کردندکه اصابت موشکي درکار نبوده زيرا از موضوع خبري نداشتند. من چهارشنبه متوجه اين قضيه شدم ولي بين راه زنگ زدم و به مسئولين گفتم که احتمال مي دهم هواپيماي خودي را زده باشيم. ستاد کل تيم بررسي حادثه تشکيل داده بود و کسانيکه دخيل در اين حادثه بودند را قرنطينه کرد و ما اجازه نداشتيم چيزي را به کسي بگوييم.

سردار حاجي زاده: بعد از بررسي، صبح جمعه همه اطلاعات جمع و مشخص شد عده اي در اين ماجرا خطا داشتند و بعد از آن بود که ستاد کل شروع به رسانه اي کردن موضوع کرد.

وي تصريح کرد: از همان ابتدا من به مسئولين گفتم ولي ستاد کل بايد بررسي مي کرد. مسئولان سازمان هواپيمايي کشوري هيچ خطايي نداشتند و همه مسئوليت به عهده ما است و ما بايد جوابگو باشيم. هواپيما در مسير خودش بوده و همه کار خود را درست انجام داده بودند.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه اظهار داشت: موشک اصابت کرده به هواپيما موشک کوتاه برد  و مجاورتي بوده و هواپيما بعد از خوردن به زمين متلاشي شده است. نه سپاه و نه نيروهاي مسلح نمي خواستند پنهان کاري کنند ولي اين روالي بوده که بايد طي مي شده است.

سردار حاجي‌زاده گفت: اينها هزينه اين شيطنت ها و التهابات آمريکا در منطقه است. در آن شب ما آمادگي درگيري همه جانبه را داشتيم. آن شب تعداد زيادي هواپيماي جنگي در  آسمان در حال پرواز بودند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32987
27 نظر
محمد فیروزی محمد فیروزی 23:39:13 - 1398/10/21
سلام اقای رائفی پور یه چیزی بگید که ما پیش مخالف ها توان دفاع داشته باشیم این همه اتفاق به نظرم خبر از یه فتنه بزرگ می دهد وقتی مظلومیت سردار حاجی زاده رو دیدم گریم گرفت ولی این رو می دونم خدا با ما مظلومی هست
 بدون نام 09:09:19 - 1398/10/23
بله خواهشا سخنرانی در رابطه با این موضوع داشته باشید ما از یه طرف بسیار برای هموطنان عزیزمون ناراحتیم و از یه طرف از بی حرمتی و بی چشم ورویی یه عده ناراضی لطفا راهنمایی کنید
یا علی یا علی 15:58:33 - 1398/10/21
کسانی که سخنرانی مقام معظم رهبری در سال 70 پی سرنگونی هواپیمای مسافر بری ایران توسط آمریکارو بین کاربران مجازی پیراهن عثمان کرده و دست به دست می‌کنند چقدر وقیحانه دارن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رو با یک رژیم سفاک و کودک کش مقایسه می‌کنند. حتی بردن نام این دو در کنار هم معصیته چه برسد به مقایسه. نفرین بر دهان هایی که آن موقه ای که باید خفه شوند تا بناگوش بازند و راوی کلام شیطانند و آن موقه که باید باز باشند خفه خون می‌گیرند. این روبه صفتان اگر مرد بودند زبانشان باید سر کسانی دراز می بود که خون 85 ملیون ملت را در شیشه می پسندند.
امید اعرابی امید اعرابی 22:24:40 - 1398/10/21
خواهر من ما الان از نظر مردم رافضی هستیم. اکثر هم لا یعقلون ،و ما همین تعداد کم باید به کمک هم از این فتنه های جور با جور مردم را با زبون خودشون آگاه کنیم.
زهرا صفری زهرا صفری 16:41:06 - 1398/10/21
سلام
واقعا همه متاثر شدیم
توییت آقای روحانی چی میشه؟

سپاه مقصر بود اما یه جورایی با به گردن گرفتنـ اتفاق فداکاری کرد
مهدی فرهادی زاد مهدی فرهادی زاد 22:41:28 - 1398/10/21
انشاالله بزودی پایگاه (عین النفاق )داخلی هم بابصیرت مردم ومسئولین انقلابی حدف قراربگیره
بهزاد دهنوخلجی بهزاد دهنوخلجی 23:01:59 - 1398/10/21
واقعا وقتی سردار کشورم جلوی دوربین گفت مقصریم و گردنمون از مو باریکتر هستش ... من به عنوان کسی که سالها راحت توی خونه خوابیده ام بدون اینکه از زحمات بزرگ مردان کشورم آگاه باشم واقعا شرمنده شدم...سردار چرا شما شرمنده باشی... اون دولت مردایی باید شرمنده باشن که اوضاع رو به این جا رسوندن که سایه جنگ تا این حد نزدیک بشه
حسین ع حسین ع 22:04:44 - 1398/10/22
موافقم
زهرا حافظ زهرا حافظ 19:34:19 - 1398/10/23
ما همه شرمنده ایم .شرمنده سردار شهید حسن تهرانی مقدم که جانش رو فدای موشک دار شدن ایران کرد .وشرمنده مظلوم زمان سردار حاجی زاده
مهدیه جعفری مهدیه جعفری 20:22:53 - 1398/10/21
خداوند جانباختگان این حادثه را رحمت کند
ولی اصل ای خطاهاازوضعیت‌بحرانی‌واورژانسی‌ای‌که‌آمریکای‌جنایتکارباتهدیدوفشاربه‌ایران‌به‌وجودآورده‌ناشی‌شده‌است
فرشید اسمعیلی فرشید اسمعیلی 16:45:32 - 1398/11/12
سلام خدمت همه عزیزان-مسئله سقوط هواپیما دارای ابهامات عدیده است هرچند شاید در وهله نخست بشه اظهار کرد که بدلیل مسائل امنیتی(امکان وجود نفوذی در سیستم) واقعیت ماجرا گفته نشده، و پذیرش مسئولیت آنهم در این برهه و آنهم توسط سردار عزیز ما قابل تقدیر است اما اظهارات متناقض مسئولین سپاه نیز را نباید از نظر دور داشت.اگر اعلام شده چند کروز وارد کشور شد چه کسی اعلام کرده است؟ اگر سیستم حک شده چرا همان اول اعلام نشده است.باجستجو در اینترنت متوجه میشویم که m1 به اینترنت وصل نبوده پس چه جوری به ان نفوذ شده و شناسه کروز در رادار دیده شده؟ اگر رادار امنیت نداره چرا ازش استفاده میشه؟ اگر امکان خواندن جعبه سیاه در ایران وجود ندارد چرا جعبه سیاه به کشور متخصص ارسال نمیشه یا کارشناسان مابه اون کشور برای رمزگشایی نمیرن متاسفانه آنقدر فضای کشور به اظهارات برخی اشخاص آلوده شده که واقعاً نمیشه متوجه شد که چه اتفاقی افتاده
مهدی امامی مهدی امامی 15:07:54 - 1398/10/21
واقعه ی خیلی بد و تاسف باریه و این کار بغض ادمو نسبت به امریکایی ها بیشتر میکنه
چون وقتی آتش شعله ور شه خشک و تر متاسفانه باهم میسوزن و این از شومی و نکبت کارای امریکاس وگرنه چرا باید این جوری شه
وای به حال مردمی که یادشون بره این کثافت کاریه امریکارو همون جور که ظلم های قبلی امریکارو یادشون رفت
حمید صادقی حمید صادقی 08:32:01 - 1398/10/22
فرق آدم و جانور تو همینجاس
آدم میاد میگه اشتباه کردم و گردن میگیره
جانور گردن نمیگیره. میگه منم مثل شما جمعه صبح شنیدم و در جریان نیستم
خلاصه کلام اینکه الان همه ناراحتن و تو فکر کشف حقیقت. ولی اصل داستان اینه که داریم غربال میشیم. اونایی که مومن باشن این امتحانات رو رد میکنن .اونایی هم که منافق باشن تو این مواقع نفاقشون رو میشه و رد میشن.
تسلیت میگم به ملت ایران بابت شهادت سرداران اسلام و درگذشت هموطنان عزیزمون که تو مراسم تشییع و سانحه هوایی از دستشون دادیم.
حسین ع حسین ع 22:04:06 - 1398/10/22
با شما موافقم
طیبه کیانیان طیبه کیانیان 15:10:08 - 1398/10/21
همه ی ما ناراحت هستیم. ولی انسان و بشر ممکن الخطاس..ما معصوم از اشتباه نیستیم.
هر شخصی در شغل خودش ممکنه دچار خطا بشه.
در هر صورت ما پشت سر رهبری هستیم و از سپاه عزیز که جان بر کف در حال دفاع از کشورمون هست تشکر می کنیم
لاله ح لاله ح 13:34:31 - 1398/10/22
هیشکی نیس پاسخگوی اون توئیت باشه یعنی؟؟؟؟؟؟
براحتی ازش چشم پوشی میکنن قطعا
یا علی یا علی 15:25:56 - 1398/10/21
بسم الله الرحمن الرحیم. الم _ أحسب الناس ان یقولوا آمنا و هم لا یفتنون: آیا مردم پنداشته اند که با گفتن این که ایمان آوردیم رها می‌شوند و هرگز مورد آزمایش قرار نمی گیرند؟!
و لقد فتنا الذین من قبلهم فلیعلمن الله الذین صدقوا و لیعلمن الکاذبین: ما امت هایی را که پیش از آنان بودند آزمایش کردیم، خدا راستگویان و دروغ گویان را کاملا می شناسد.
ادریس ملک لو ادریس ملک لو 17:14:54 - 1398/10/21
این نتیجه رحم کردن به نیرو های شیطانه باید با تمام توان امریکارو میزدند و پرواز ممنوع میکردند....
جمکرانی علی جمکرانی علی 21:04:19 - 1398/10/21
سلام من تو فکرم آمد اگر عملیات جدی و همه پایگاه ها در منطقه یا حد اقل در عراق را می زدند آنگاه قطعا پرواز ممنوع انجام می شد ما غفلت کردیم شاید. اما این سردارها و سپهبد ها 'ولی' ارتشی ما هستند و نباید بگزاریم همه تقصیر را به گردن گیرن قطعا (دوست ندارم قسم بخورم) اشکال از جای دیگری بوده چون این افراد در ارتش بسیار با نظم و دقت کار انجام می دهند. نباید پشت اینها را خالی کنیم و حتی اگر نیاز باشد باید در خیابان برای اعلام همدردی و بودن با ارتش را اعلام کنیم.
مهدی فرهادی زاد مهدی فرهادی زاد 23:42:12 - 1398/10/21
چرا ۵۲ نقطه....
IR655 #... آماده شده بگیرین
ابراهیم زرابادی پور ابراهیم زرابادی پور 16:51:11 - 1398/10/21
من با تمام غرورم دفاع میکردم میگفتم امکان اشتباه نیست اما امروز که گفتن اشتباه کردن جلوی اون همه ادم سرم افتاد پایین بسیاری از مخاطبایی که بحث کردم باهاشون تیکه انداختن که بیا بازم برو دفاع کن از اینا اینا عمدی بوده و از این اراجیف واقعا عقلم قد نمیده دیگه کاش جناب رائفی پور عزیز که قلبی دوسشون دارم یه صحبتی بکنن درباره این هواپیما تا ماهم در جواب خائنا و دشمنا و این غرب زده و لیبرالا جواب بدیم ملت مام که منتظروقتن یه سوتی چیزی بدیم اونو میکنن پیرهن عثمان اسفالت میکنن مارو هزارتا خوبی رو نمیبینن یه اتفاقو میکوبن تو سرمون خدایا کمکمون کن
جمکرانی علی جمکرانی علی 21:14:20 - 1398/10/21
سلام، اگر آنها هزارتا خوبی بچه انقلابی بسیجی با رسم 'شهید بودن' را نمی بینند وقتش است ما هم هزار بدی آنها را ببینیم و نقد و نهی از منکر و عمر به خوبی ها کنیم. حسن پروری کنیم و با بعضی آنها فقط یک سلام و رد بشیم.

عزیز خود را اذیت و ناراحت نکن انشا الله عافیت داشته باشید.
امید اعرابی امید اعرابی 22:27:18 - 1398/10/21
داداش کاش صبر میکردی ،ما باید بسیار با دقت عمل کنیم وگرنه مثل بنزین رو آتیش میشیم
یا علی یا علی 15:40:50 - 1398/10/21
یادمون نره که امروز نوک پیکان رو گرفتن به سمت کسانی که تا یک هفته ی پیش پیکر یکی از همین هارو که به خاطر امنیت من و شما تکه تکه شده بود تشییع کردیم. هر چند که هنوز هم حقیقت ماجرا مبهم است ولی بر فرض درست بودن همین ادعا حداقل از این زاویه به این امر نگاه کنیم که سپاه حداقل آنقدر شجاعت و مردانگی داشت که حقیقت را بگوید و به اشتباه خود اقرار کرده و تمام عواقب و مسئولیتش را هم بپذیرد. بر عکس خیلی ها که هر روز هزاران دروغ را برای ملت ریسه می‌کنند و با کمال وقاحت هیچ یک از اشتباهات فاجعه بار خود را هم نمیپذیرند که حتی زبان درازی هم می‌کنند و طلبکار هم هستند. من واقعا نمی‌دانم که اگر یکی از عزیزان من هم در آن هواپیما بود الان هم این حرف را میزدم یا نه اما فقط یک لحظه به این فکر کنیم که اگر به جای آن هواپیمای مسافربری، واقعا یک هواپیمای جنگی و خرابکار بود و زده نمیشد الان همین هایی که با کمال بی انصافی و نمک نشناسی حرف مفت می‌زنند چه موضعی پیش میگرفتن و چگونه فرزندان مدافع همیشه بیدار وطن را می کوبیدند. بخدا حرفهای سردار حاجی زاده آدمو تا حد مرگ شرمنده میکنه
جمکرانی علی جمکرانی علی 21:16:53 - 1398/10/21
سلام ،نظر خوبی است؛ خیلی حرف منطقی و به جایی می زنید.
حسین ع حسین ع 22:02:45 - 1398/10/22
دوست داریم سردار عزیز محبت ودوستی شما بر قلبهای مومنین مهر شده است درود خدا بر انهایی که از سرزنش شدن هیچ سرزنش کننده ای نمی هراسندبه امید ظهور مولایمان به امید ان صبح روشن برای بشر به امید تمام شدن این شب تاریک پراز ظلم ستم ما به شما مردان خدا مردانی همچون کوه صفت محکم باشرف و با غیرت ایمان داریم از شما بخاطر پدید اورنده ی امنیت و تمام تلاشهایتان برای پیشرفت و سربلندی ایران اسلامی متشکریم بدون شک جبه ی باطل و کفر با تمام عملیات های رسانی نمیتواند ذره ای ما را به شما بد بین کند .
محسن زامهران محسن زامهران 22:26:56 - 1398/10/29
...وَلَا یَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ، سردار بزرگ حقیقتا که این آیه رو در عصر حاضر خوب تفسیر کردی کاش دولتمردان ما هم از شما یاد میگرفتن
دسته بندی