× تماس با ما
5 3 نظرات 1859 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1398/10/15

تحلیلی بر تصمیم ترامپ

تحلیلی بر تصمیم ترامپ

آيا صدور فرمان ترامپ دال بر ترور سردار سليماني به تأثير از نتانياهو و پيامد عمليات شبکه موساد بود؟

 

 
گزارش ديويد کلاود، عضو تحريريه لس‌آنجلس تايمز، درباره ماجراي تصميم ترامپ براي ترور سردار سليماني مهم است.
اين گزارش بر اساس مصاحبه با منابع موثق مطلع تنظيم شده است. 

گزارش لس‌آنجلس تايمز نشان مي‌دهد که تصميم رئيس جمهور آمريکا براي ترور سردار سليماني برخلاف انتظار مقامات دولتي حاضر در جلسه و به تأثير از مشاوران ضد ايراني او بود.

 

به نظر مي‌رسد، مانند موارد مشابه، در اينجا نيز ترامپ متأثر از حلقه شناخته‌شده‌اي است که جرد کوشنر، داماد ترامپ، در آن جايگاه درجه اول را دارد.
ارتباطات ديرين خانوادگي و شخصي کوشنر با نتانياهو پوشيده نيست. 

بعلاوه، در گزارش لس‌آنجلس تايمز ادعا شده که در اين سفر سردار سليماني «به طرز غيرعادي» اقدامات حفاظتي معمول مراعات نشده است. 

به نوشته لس‌آنجلس تايمز، وقتي تيم امنيت ملي ترامپ دوشنبه [9 دي 1398/ 30 دسامبر 2019] به مارالاگو [اقامتگاه شخصي ترامپ] در فلوريدا رفتند انتظار نداشتند که او فرمان قتل ژنرال قاسم سليماني را صادر کند.

پمپئو وزير امور خارجه، مارک اسپر وزير دفاع و ژنرال مارک ميلي رئيس ستاد مشترک به پالم بيچ [شهر محل اقامتگاه ترامپ در فلوريدا] رفتند تا به ترامپ درباره حملات هوايي اخير پنتاگون در عراق و سوريه عليه گروه‌هاي شبه نظامي شيعي مورد حمايت ايران گزارش دهند.

 

به گفته يک مقام ارشد مطلع از بحث‌هاي جلسه فوق، که مجاز نيست سخنانش را درباره اين جلسه ثبت کند، در ملاقات فوق فهرستي عرضه شد از اقداماتي که آمريکا مي‌تواند در آينده به آن دست زند. 
يکي از اين اقدامات هدف قرار دادن سليماني، فرمانده نيروي زبده قدس سپاه پاسداران ايران، بود. ترامپ به طور غيرمنتظره‌اي اين گزينه را انتخاب کرد. مقام مطلع فوق افزود که تصميم ترامپ تا حدودي به تحريک مشاوران جنگ‌ طلب ضد ايراني‌اش بود. اين بدان معنا بود که پنتاگون ناگهان طبق فرمان ترامپ با مأموريتي خطير مواجه شد. 

گزارش فوق مي‌افزايد: سردار سليماني در اين سفر به طرز غيرعادي از استتار حفاظتي کافي برخوردار نبود و براي پوشانيدن رد سفرش تلاش نکرد. [يعني به طور غيرمعمول براي استتار حفاظتي اين سفر تلاش نشد./شهبازي] 

بعلاوه، گزارش فوق مدعي است که مقامات آمريکايي سردار سليماني را متهم کرده بودند به ارتباط با ماجراي حمله 27 دسامبر به پايگاه آمريکا در کرکوک عراق که به قتل يک پيمانکار آمريکايي منجر شد و نيز به اداره تظاهرات خشن ضد آمريکايي عليه سفارت آمريکا در بغداد. 

از اين منظر به نظر مي‌رسد عکس معروفي که پس از حمله اخير به سفارت آمريکا در بغداد از شعارنويسي بر ديوار سفارت آمريکا توسط رسانه‌ها منتشر شد با مضمون «سليماني قائدي» (سليماني رهبر من است) بخشي از طرح موساد براي ترور سردار سليماني و با هدف متقاعد کردن ترامپ براي صدور فرمان بوده است.

عبداللّه شهبازي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32856
3 نظر
احسان گلستانی احسان گلستانی 16:59:12 - 1398/10/15
چرا از استتار حفاظتی برخوردار نبود ؟ به نظر من این یک ترور برنامه ریزی شده از ماه ها قبل بوده هم خیانت کارای ایرانی و هم عراقی و سوری تو اون دست داشتن
ادریس ملک لو ادریس ملک لو 18:43:41 - 1398/10/15
به گوش مردم هی میخونند سردار را یا دولت لو داده یا نظام تا بکشند این نقشه یهود است تا تنفر ملت را از امریکا به سمت نظام سوق بدهد مراقب ادعاهای گذب باشید . (سردار سلیمانی در این سفر به طرز غیرعادی از استتار حفاظتی کافی برخوردار نبود و برای پوشانیدن رد سفرش تلاش نکرد.) چه کذب باشد چه حق نفت در اتش دشمن است فعلا...
seyed mohamad ebrahimian seyed mohamad ebrahimian 23:36:29 - 1398/10/15
سلام عدم اقدامات امنیتی لازم ربطی به خبری که 20 شهریور ذر سایت بالاترین گذاشته شده بود دارد؟