× تماس با ما
4 0 نظرات 1667 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1398/10/12

توپی که رهبر کره شمالی در زمین ترامپ انداخت

توپی که رهبر کره شمالی در زمین ترامپ انداخت

رهبر کره شمالي با پيامي که در سال نوي ميلادي منتشر کرد توپ را در زمين آمريکا انداخته است.

 

به گزارش رجانيوز به نقل از تسنيم، به نظر مي‌رسد کيم جونگ اون رهبر کره شمالي با پيام سال نوي ميلادي که در آن وعده "اقدام واقعي تکان دهنده" و رونمايي از "سلاح جديد راهبردي" داد توپ را در زمين ايالات متحده آمريکا انداخته است اما حرفي از ترک ميز مذاکرات نزده است.

 

وي که رياست نشست چهار روزه حزب حاکم کارگران را بر عهده داشت روز سه شنبه تاکيد کرد هيچ دليلي نمي‌بيند به تعهدش براي تعليق آزمايش‌هاي موشک بالستيک قاره پيما و هسته‌اي پايبند بماند. وي آمريکا را به سوءاستفاده از مذاکرات خلع سلاح به سود منافع سياسي خودش متهم کرد.

 

کيم همچنين گفته است کره شمالي بايد تلاش فعالانه‌تري براي پيشبرد پروژه سلاح‌هاي راهبردي داشته باشد. به عقيده وي جهان به زودي شاهد يک سلاح رهبردي جديد خواهد بود که متعلق به کره شمالي است.

 

کارشناسان بر اين باورند کره شمالي احتمالا آزمايش‌هاي تسليحاتي خود را در ماه جاري از سر مي‌گيرد اما فعلا درهاي مذاکره و اقدامات به اصطلاح تحريک آميز و آزمايش‌هاي جديد را به طور همزمان باز نگه مي‌دارد.

 

کيم در سخنراني سال نوي ميلادي تاکيد کرده ميزان تقويت بازدارندگي هسته‌اي کره شمالي ديدگاه آينده آمريکا در قبال پيونگ يانگ بستگي دارد.

 

پروفسور يانگ مون-جين استاد دانشگاه مطالعات کره شمالي مي‌گويد اين کشور احتمالا پيش از اينکه ماه آينده ميلادي به پايان برسد يک آزمايش نظامي سطح پايين انجام خواهد داد و با اين کار فشار بر آمريکا را افزايش مي‌دهد تا واکنش آن را بسنجد.

 

شين بئوم-چول عضو ارشد موسسه مطالعات سياسي Asan معتقد است پيونگ يانگ ممکن است يک آزمايش بزرگ در ماه مارس همزمان با مانور مشترک کره جنوبي و آمريکا انجام دهد. پيونگ يانگ همواره از مانورهاي مشترک آمريکا-کره جنوبي به عنوان تمرين براي تجاوز به کره شمالي ياد کرده است.

 

اين کارشناس سياسي نيز بر اين باور است آزمايش‌هاي سطح پايين کره شمالي احتمالا در ماه جاري يا ماه بعد آغاز شود.

 

نکته ديگري که کيم در سخنراني اخير خود بر آن تاکيد کرد و به نظر مي‌رسد قصد ندارد از آن کوتاه بيايد اين بود که رسيدن به خلع سلاح شبه جزيره بدون آنکه آمريکا سياست خصمانه خود را کنار بگذارد را کاملا منتفي دانست. وي در اين راستا تصريح کرد کره شمالي به صورت پيوسته به توسعه سلاح‌هاي راهبردي ضروري و لازم براي تامين امنيت خود ادامه خواهد داد تا ايالات متحده سياست خصمانه خود را کنار بگذارد.

 

رهبر کره شمالي در اظهارات جديدش به انتقاد مستقيم از دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا نپرداخت و به همين دليل کارشناسان معتقدند اين امر مي‌تواند به اين معني باشد که مذاکرات زماني که آمريکا تحريم‌ها را کاهش و قول به توقف مانورهاي نظامي مشترک دهد، از سر گرفته خواهد شد.

 

پروفسور کيم يونگ-هيون استاد دانشگاه دانگوک معتقد است رهبر کره شمالي اساسا ترامپ را مخيّر به انتخاب يک گزينه کرده است و در واقع توپ را در زمين ترامپ انداخته است.

 

البته برخي ديگر اعتقاد دارند اگر کره شمالي آزمايش سلاح هم انجام دهد اين آزمايش شامل موشک‌هاي بالستيک قاره پيما نخواهد بود چرا که احتمالا چين و روسيه واکنش خوشايندي به آن نشان نخواهند داد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32807
0 نظر
دسته بندی