× تماس با ما
0 0 نظرات 371 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1398/10/11

دبیر تشخیص مصلحت نظام: بحث اف ای تی اف باید در فرصت مناسبی بررسی شود/فعلا مصلحت نمی‌دانیم که به آن پرداخته شود.

دبیر تشخیص مصلحت نظام: بحث اف ای تی اف باید در فرصت مناسبی بررسی شود/فعلا مصلحت نمی‌دانیم که به آن پرداخته شود.

 محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام صبح امروز در مراسم رونمايي از دستاوردهاي پژوهشکده تحقيقات راهبردي مجمع تشخيص مصلحت، با بيان اينکه  در قضيه مذاکرات هسته‌اي اقدامات بسياري بزرگي در کشور صورت گرفت اما به دليل برخي خوشبيني‌ها امروز  اين کار بزرگ در يک باتلاق قرار گرفته است، گفت:  ايران امروز گام پنجم را مجبور است بردارد. منتقدان برداشتن گام پنجم مي‌گويند که ايران نبايد خود را وارد چالش کند چرا يک عده فکر مي‌کنند که همواره بايد مماشات کرد و از چالش ها دوري کرد؟ 

وي با بيان اينکه مجمع تشخيص مشاور رهبر انقلاب است و ما در مجمع بايد پژوهش هاي در سطح منافع ملي انجام دهيم، گفت: لازمه اين کار همکاري تمامي دستگاه‌ها با مجمع است. اگر عده‌اي مجمع را رقيب خود در نظر بگيرند اين ظلم به مجمع است. اين مجمع نه تکرار و نه رقيب دولت و قوه قضاييه و مجلس است. 

رضايي با اشاره به اينکه مجمع تشخيص در نقشه راهبردي کشور وظيفه خاصي دارد که مکمل ديگر دستگاه ها و نهادهاي فعال در کشور است، اظهار داشت: عده‌اي برخي امور مانند اف اي تي اف را سياسي مي‌کنند و همين عامل باعث شود که نهاد اف اف تي اف نيز از اختلافات سياسي داخلي ايجاد شده در اين زمينه سوءاستفاده کند و درخواست‌هاي فراقانوني از ايران طلب کند.  آيا يک گروه مالي بين دولتي مي‌تواند وارد مسائل داخلي کشورها شود. آيا اف اي تي اف به خود اين حق را بايد بدهد که طرف يک سوي دعواهاي داخلي در ايران را بگيرد. 

دبير مجمع تشخيص مصلحت خطاب به گردانندگان اف اي تي اف گفت: مجمع در حال بررسي اين لوايح است شما چطور به کار نهاد حکمراني داخلي ايران دخالت مي‌کنيد؟ آيا اگر يک سازمان بين دولتي به خود اجازه دهد که اينگونه به امور داخلي دخالت کند نشانه ضعف در داخل نيست؟ مي‌گويند چرا مجمع نظارت مي‌کند؟ طبق اصل 110 قانون اساسي نظارت بر سياست‌هاي کلي از وظايف رهبري است و ايشان اين وظيفه را به مجمع واگذار کرده‌اند. اين کار جديدي نيست و در گذشته و زمان مرحوم هاشمي هم بود. اين نظارت نبايد عده‌اي از دولت مردان رسمي کشور عليه بخشي از حاکميت موضع‌گيري کنند که چرا مجمع در حال نظارت است. نظارت باعث کاهش هزينه ها و جلوگيري از خسارت ها مي‌شود.

وي افزود: هدف مجمع همکاري است و جايگاه آن مکمل ساير بخشها است. دوستان دولتي مي‌گويند مجمع جلوي 4 لايحه را گرفته‌اند. در حالي که خود اف اي تي اف جلوي دو لايحه را به اين دليل که با قانون داخلي ايران در تعارض است گرفته است.

رضايي خاطرنشان کرد: جلسات ما درباره اف اي تي اف همچنان ادامه دارد. ما هيچ وقتي را از دست نداده‌ايم. کارشناسان دولت، مجلس، قوه قضاييه و کارشناسان آزاد در قالب جلسات مختلف درباره اين لوايح بحث کرده‌اند لذا بحث اف اي تي اف بايد در فرصت مناسبي بررسي شود و ما فعلا مصلحت نمي‌دانيم که به آن پرداخته شود. 

در حال تکميل...

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32763
0 نظر
دسته بندی