× تماس با ما
5 0 نظرات 433 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1398/10/11

آیت الله جوادی آملی: مسئولین مردم را کریمانه اداره کنند، نه فقیرانه!

آیت الله جوادی آملی: مسئولین  مردم را کریمانه اداره کنند، نه فقیرانه!

حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي گفت: مسئولين ما يک وظيفه‌اي دارند که حتماً بايد جامعه را به خوبي اداره کنند، مردم هم اگر اعتراضي دارند عاقلانه و عالمانه بيان کنند، اما آن ضلع سومي که خداي ناکرده فساد را راه مي‌اندازد، کشور را ناامن مي‌کند و آشوب ايجاد مي‌کند اين وابسته به بيگانه است.

 

به گزارش رجانيوز به نقل از شفقنا، مرجع تقليد شيعيان در درس تفسير خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به فرا رسيدن نه دي ماه «روز بصيرت و ميثاق امت با ولايت» در سخناني اظهار داشتند: خداوند در قرآن کريم يک اصل کلي را فرمود که ?لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْياءَهُمْ?؛ حق مردم را رعايت و ادا کنيد! چيزي از حق مردم کم ندهيد! مستحضريد که ايران جمعيتش يک صدم جمعيت دنياست، اما تقريباً هفت يا هشت درصد ذخاير جهان در اختيار ايران است به همين دليل هيچ جايي و هيچ تناسبي ندارد که خداي ناکرده انسان در صف انتخابات به دستور و راهنمايي علما و مراجع صف ببندد و مرتّب به يک عدّه‌اي رأي بدهد آن وقت منتظر باشد که دوباره صف‌بندي کند، کمک و يارانه بگيرد! اين شايسته اين مردم نيست در نتيجه اين ?لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْياءَهُمْ? شامل همه  موارد مي‌شود؛ يعني به مسئولان مي‌گويد بکوشيد درآمد کشورتان را ارزيابي کنيد، نياز کشورتان را ارزيابي کنيد، حقوق مردم را ارزيابي کنيد، تا خداي ناکرده حق مردم ضايع نشود.

 

ايشان با اشاره به وظايف متقابل مردم و مسئولين نسبت به يکديگر، ابراز داشتند: وظيفه مردم اين است که بايد در صحنه باشند و نظام را کمک کنند و امثال ذلک، وظيفه مسئولين هم اين است که امکانات مردم را در نظر بگيرند، امکانات شهر را ببينند، اصول مديريتي را در نظر بگيرند، نياز مردم را در نظر بگيرند، و مردم را کريمانه اداره کنند، نه فقيرانه! جامعه را با کميته امداد اداره کردن کريمانه نيست! خدا فرمود ما انسان را کريم خلق کرديم، تنها بنابر اين نيست که شکم مردم پر شود، بلکه بنابر اين است که آبروي مردم محفوظ باشد، فرمود شما کريمانه جامعه را اداره کنيد، اين صف معيشتي، صف يارانه‌اي و امثال ذلک، اينها با کرامت انسان سازگار نيست.

 

آيت الله جوادي آملي خاطرنشان کردند: بنابراين هم مسئولين بايد دقيق باشند، يک امر، وظيفه مديريت و تدبير و کارآيي و کارآمدي مسئولان است و هم مردم بايد محترمانه خواسته‌هايشان را مطرح کنند، چون مطابق با دينشان است، خواسته‌شان را عاقلانه و عالمانه عرضه کنند.

 

ايشان خطر دشمنان کشور را يادآور شدند و اذعان داشتند: امر مهم ديگر بيگانه‌هايي هستند که مرتّب در کمين مي باشند، اين خطر مشترک براي مسئولين و مردم است، تا ايران به خاطر دارد يا مورد چپاول انگلستان بود، يا مورد چپاول آمريکا بود، يا مورد چپاول بعضي از کشورهاي شمالي بود که يا آب و خاک ما را گرفتند، يا معادن ما را گرفتند، يا ثروت ما را گرفتند، همه اينها غارتگراني بودند که کشور را غارت کردند و چاپيدند.

 

مرجع تقليد شيعيان تصريح داشتند: امروز کشور به برکت خون شهداء طيب و طاهر شده است، کشوري که چند هزار شهيد پاک داد، جا براي نفوذ بيگانه نيست، آفتاب و باران هر چه فراوان هم باشند، فقط آلودگي ظاهري را پاک مي‌کنند اما استعمار را فقط خون شهيد است که پاک مي‌کند! لذا خدا غريق رحمت کند امام را، فرمود خون بر شمشير پيروز است! لذا حيف است که مردم اين کشوري که پاک شده خون شهيد است، منتظر يارانه يا سبد معيشتي باشند.

 

ايشان تاکيد کردند: غرض اين است که ما نبايد اين سه امر را با يکديگر اشتباه بگيريم؛ مسئولين ما يک وظيفه‌اي دارند که حتماً بايد جامعه را به خوبي اداره کنند، مردم هم اگر اعتراضي دارند عاقلانه و عالمانه بيان کنند، اما آن ضلع سومي که خداي ناکرده فساد را راه مي‌اندازد، کشور را ناامن مي‌کند و آشوب ايجاد مي‌کند اين وابسته به بيگانه است و قرآن در خصوص برخورد با دشمنان فرمود ?وَ لْيجِدُوا فيکُمْ غِلْظَهً?؛ يعني حتماً دشمنان بايد در شما غلظت و ستَبري را احساس کنند! اين امر حاضر به ما است اينکه فرمود: ?وَ لْيجِدُوا? يعني حتماً بر شما واجب است که دشمنان در شما قدرت احساس کنند يعني مقتدر باشيد، طرزي باشيد که نتوانند در شما نفوذ کنند، حالا چه جنگ نرم و چه جنگ سخت، اين امر الهي است.

 

آيت الله جوادي آملي ادامه دادند: تاکيد قرآن اين است که دشمنان شما، حتماً بايد از شما نااميد باشند، نه قدرت جنگ نرم و نه قدرت جنگ سخت داشته باشند و نه بتوانند در جامعه آشوبي به پا کنند، به اين منظور هم عزيزان ارتشي، سپاهي، بسيجي و ديگر نيرو هاي مردمي از نظر قدرت نظامي بايد آماده باشند، هم از نظر هوشمندي و هوشياري در سطحي باشيم که کسي نتواند جامعه را تحريک کند و جامعه را ناامن نمايد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32752
0 نظر
دسته بندی