× تماس با ما
6 0 نظرات 331 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1398/10/10

عضو کمیسیون امنیت ملی: الحاق به FATF، آشکارسازی روش‌ها برای دور زدن تحریم‌هاست.

يک عضو کميسيون امنيت ملي مجلس معتقد است که با پذيرش شروط FATF قادر به دور زدن تحريم‌ها نخواهيم بود و به تعبيري برگ برنده‌اي در جنگ اقتصادي با آمريکايي‌ها نخواهيم داشت.

ابوالفضل حسن‌بيگي عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري تسنيم با اشاره به بررسي الحاق ايران به برخي بندهاي FATF  در مجمع تشخيص مصلحت نظام، به مزايا و معايب الحاق ايران به اين کارگروه اقدام مالي اشاره کرد و گفت: تاکنون هيچ‌کدام از موافقان الحاق ايران به اين کارگروه نتوانسته‌اند مخالفان را بري پيوستن به آن متقاعد کنند.

وي با تأکيد بر اينکه موافقان پذيرش شروط FATF از سوي ايران نيز جز ضرر، حاصلي براي کشور ندارد، اظهار داشت: الحاق به FATF موجب بهتر شدن اوضاع فعلي کشور در شرايط تحريمي نمي‌شود،‌ با پذيرش شروط FATF قادر به دور زدن تحريم‌ها نخواهيم بود و به تعبيري برگ برنده‌اي در جنگ اقتصادي با آمريکايي‌ها نخواهيم داشت.

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس تصريح کرد: الحاق ايران به FATF موجب مي‌شود تا زمينه براي سلطه بيشتر آمريکايي‌ها بر منابع مالي و پولي کشور به‌وجود آيد که متأسفانه برخي‌ دولتمردان با ايجاد دو قطبي‌هايي، قصد دارند کشور را در تنگنايي قرار دهند که پاسخي براي آيندگان نداشته باشيم.

حسن‌بيگي ادامه داد: در صورت الحاق ايران به FATF اگر بخواهيم تحريم‌‌ها را دور بزنيم، به‌ راحتي ما را به پولشويي متهم مي‌کنند، در اين شرايط نمي‌دانم که موافقان پذيرش شروط FATF چه منافعي دارند که بر طبل الحاق به اين کاگروه ويژه اقدام ماي مي‌‌کوبند؟

وي با تأکيد بر اينکه پذيرش شروط FATF در راستاي منافع ملي کشور نيست و در آينده نمي توانيم پاسخ‌گوي نسل‌هاي بعدي باشيم، الحاق ايران به FATF را داراي معايب فراواني دانست و گفت: يکي از معايب الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به اين کنوانسيون، در شرايطي که آمريکايي‌ها سخت‌ترين تحريم‌‌ها را عليه کشور و ملت ايران به‌راه انداخته‌اند، آشکارسازي روش‌ها براي دور زدن تحريم‌هاست؛ زيرا با الحاق به اين کنوانسيون تمامي تراکنش‌هاي مالي و پولي کشور بايد آشکارا در اختيار اعضاي آن قرار گيرد.

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در پايان يکي از معايب الحاق ايران به کارگروه ويژه اقدام مالي (FATF) را رصد دقيق منابع اقتصادي بنگاه‌ها و شرکت‌هاي ايراني دانست و خاطرنشتن کرد: همين امر موجب مي‌شود تا فعاليت‌هاي اقتصادي ما و همين طور ميزان دارايي‌هاي‌مان به‌طور شفاف و گسترده در اختيار کشور‌هاي بيگانه قرار گيرد، بنابراين الحاق به اين کنوانسيون خودتحريمي است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32708
0 نظر
دسته بندی