× تماس با ما
3 2 نظرات 429 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1398/10/09

تکرار تاریخ در امضای توافق بین اعراب و اسرائیل

آنچه در روزنامه “الأخبار” چاپ کشور لبنان ميخوانيد (بخش اوّل):

 

با توجه به رويدادهاي تاريخي ، امضاي توافقنامه عدم تجاوز ميان اسرائيل و برخي کشورهاي عربي را مي توان زمينه ساز تجاوزگري اين رژيم به کشورهاي طرف توافق قلمداد کرد.

 

اوايل ماه اکتبر گذشته گزارش هاي مطبوعاتي از اظهارات يسرائيل کاتس وزير امور خارجه اسرائيل وابسته به حزب ليکود منتشر شد مبني بر اينکه وي تلاش مي کند با برخي کشورهاي عربي حوزه خليج ( فارس ) توافقنامه عدم تجاوز يا عدم تعرض امضا کند تا مقدمه اي براي توافقنامه صلح در آينده شود.

کاتس در توئيتي اعلام کرد اخيراً با پشتيباني نخست وزير طرح سياسي امضاي توافقنامه عدم تجاوز با کشورهاي عربي خليج ( فارس ) را ارائه کردم.

کاتس در زمان برگزاري جلسات مجمع عمومي ملل متحد، در خصوص اين موضوع با تعدادي از وزراي امور خارجه عربي که نام آنها را ذکر نکرد و همچنين جيسون گرينبلات فرستاده سابق رئيس جمهوري آمريکا گفتگو کرده است.

 

به نظر مي رسد در اين زمينه پيشرفتي حاصل شده است. به همين دليل اوايل ماه جاري ميلادي هيئتي اسرائيلي به واشنگتن رفت تا در واشنگتن گفتگوهايي را درخصوص امکان دستيابي به توافق عدم تجاوز ميان اسرائيل و کشورهاي حوزه خليج
( فارس ) انجام دهد.

واشنگتن نيز با کشورهاي عربي حوزه خليج ( فارس ) براي تحقق اين هدف درحال گفتگو است.

 

شروط اين توافقنامه شامل خودداري از پيوستن به هرگونه ائتلاف يا سازمان يا اتحادي با سبقه نظامي يا امنيتي يا کمک مالي يا پشتيباني از طرف سوم است.
هرگونه مناقشه ناشي از اين توافق نيز از طريق رايزني حل و فصل خواهد شد.

 

کاتس به راديو ارتش اسرائيل گفته است:
“اين هيئت اسرائيلي متشکل از نمايندگاني از وزارت امور خارجه و وزارت دادگستري و همچنين نمايندگاني از شوراي امنيت ملي و ارتش است.”

پايگاه خبري آکسيوس در اين خصوص گفت ويکتوريا کوتس معاون مشاور امنيت ملي دولت آمريکا با چهارتن از سفراي عربي شامل مغرب و عمان و بحرين و امارات عربي متحده درخصوص امضاي توافقنامه عدم تجاوز با اسرائيل گفتگوهايي کرده است.

در اين ميان کابينه نتانياهو از ماه سپتامبر گذشته در صدد امضاي معاهده دفاع مشترک با آمريکا است. اگرچه مقامات ارشد اسرائيلي با اين اقدام مخالفند.

تصادفي نيست که زبان و مفهوم توافقنامه هاي عدم تجاوز که اسرائيل و آمريکا سعي در دستيابي به آن هستند از توافقنامه هاي عدم تجاوز دوره نيمه نخست قرن بيستم اقتباس گرفته شده است. در آن زمان پس از جنگ جهاني اول کشورها به صورت دوجانبه چنين توافقنامه هايي امضا مي کردند. اوج امضاي اين گونه توافقنامه ها در اروپا دهه 30 قرن بيستم بود.

پس از جنگ جهاني دوم اين گونه توافقنامه ها به ندرت امضا شدند. زيرا کشورها در قالب ائتلاف هاي گسترده اي نظير ناتو و ورشو قرار گرفتند.

تحليلگران و کارشناسان علوم سياسي معتقدند از نظر تاريخي توافقنامه هاي عدم تجاوز برخلاف ائتلاف هاي رسمي منجر به تجاوزگري طرف قوي تر به طرف ضعيف تر مي شوند.

 

مشهورترين توافقنامه عدم تجاوز ، توافقنامه مونيخ در سال 1938 ميان آلمان و انگليس و فرانسه و ايتاليا است.
نتيجه فوري اين توافقنامه اين بود که به هيتلر اجازه داد استان سوديتن لند را در غرب چکسلواکي سابق به خاک آلمان منضم کند. زيرا معتقد بود سه ميليون سکنه اين استان آلماني هستند. چکسلواکي که به کمک هاي نظامي فرانسه متکي بود نيز ديگر چاره اي جز موافقت با اين خواسته هيتلر نداشت.
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32677
2 نظر
کلثوم خوز کلثوم خوز 16:38:05 - 1398/10/09
سلام ...خیلی بهتر بود اگه به جای کلمه اعراب که جمع هستش..اسامی اون کشورهارو میوردین من به عنوان عرب این نقدمه که واقعا بهتون وارده چون خیلیا منتظر اینن که به ما توهین کنند...
واحد سیاسی(نجوا) . واحد سیاسی(نجوا) 20:21:06 - 1398/10/19
با سلام و احترام؛ قطعا مقصود از نوشته مزبور و استفاده از عبارت اعراب، تمامی اعراب نبوده و نیست و این در متن کاملا مشخص است لذا در صورت ایجاد کدورت و ناراحتی پوزش می طلبیم.