× تماس با ما
3 1 نظرات 522 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1398/10/07

هر زمان به قدرت هایی که زور گفتند باج دادیم بعد از چند صباحی اوضاع بدتر شد که بهتر نشد!

هر زمان به قدرت هایی که زور گفتند باج دادیم بعد از چند صباحی اوضاع بدتر شد که بهتر نشد!

108 سال پيش در چنين شبي ( شب يلدا ) ارتش تزاري روسيه بعد از چند روز محاصره ، تبريز را تصرف کرد.

علت محاصره، اولتيماتوم روسيه به دولت ايران در خصوص اخراج مورگان شوستر مستشار مالي آمريکايي بود که امورات مالي دولت ايران را سر و سامان مي بخشيد و خلاصه حضور اينچنيني يک آمريکايي با منافع دولت تزاري همخواني نداشت.

در جامعه هم اينگونه مطرح که سايه جنگ بر سر کشور ايران هست و بايد با روسيه تعامل نمود!

مجلس ايران هم که از اولتيماتوم روسيه سخت ترسيده بود قصد تصويب اخراج شوستر را داشت اما با سخنراني آتشين سيد حسن مدرس تصميم عوض شد و در مقابل اولتيماتوم روسها ايستاد.

 

مدرس نه در دفاع از حضور يک آمريکايي بلکه در انتقاد به تحقير شدن ايران و تصميم گيري از سر ترس نمايندگان مجلس زبان به انتقاد گشود و جمله تاريخي او چنين بود:
” اگر قرار است نابود شويم چرا به دست خودمان خودمان را نابود کنيم؟!”

در نهايت ناصرالملک قراگوزلو نائب السلطنه ايران از تصويب اخراج شوستر در مجلس نااميد شد به ناچار مستقيما آن را منحل اعلام و اولتيماتوم روس را پذيرفت و شوستر را اخراج نمود.

پس از شنيدن خبر پذيرش اولتيماتوم ظالمانه توسط دولت ايران مدافعان تبريز به فرماندهي ثقه الاسلام اسلحه هاي خود را زمين گذاشته و تسليم شدند.

در نهايت هم مورگان شوستر اخراج شد و هم ثقه الاسلام و هزار و دويست نفر از مدافعان غيرتمند تبريز توسط ارتش روسيه تزاري اعدام شدند!

استقلال و قدرت ملي در معادلات بين الملل اهميّت فراواني دارد و بدانيم که تاريخ گواه است هرگاه از ترس(به بهانه هاي مختلف) عقب نشيني کرديم…

منبع:

https://masaf.ir/najva

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32615
1 نظر
 بدون نام 22:55:48 - 1398/10/10
تشکر از مطلب مفید شما . روایت شما از تاریخ درست است و باید از تاریخ درس عبرت بگیریم ؛ چهره های سرشناس و مردم عادی هر کشوری در تصمیمات سرنوشت ساز دچار سردرگمی و استرس میشوند و هر تضمینی که قالب شود یا نتیجه مثبت میدهد و یا منفی با اطلاعات محدودی که دارم میتوانم به راحتی نتیجه گیری کنم که اگر رای شهید مدرس هم به کرسی می نشست باز هم نتیجه فاجعه باری بوجود می آورد چون بنیه دفاعی کشور ضعیف بود و هیچ قرارداد نظامی ای باقدرت های دیگر به نتیجه نمی رسید و ما بین منافع ابر قدرت ها گرفتار بودیم.
دسته بندی