× تماس با ما
2 0 نظرات 629 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1398/10/07

رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین

رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین

نگاهي به رزمايش مشترک ايران، روسيه و چين

همانطور که در خبرها آمده، رزمايشي مرکب با حضور سه کشور ايران، روسيه و چين از روز جمعه ششم ديماه به مدت چهار روز در شمال اقيانوس هند و درياي عمان در حال برگزاري است که به جهات گوناگون از اهميت بسزايي برخوردار است بگونه اي که اين نخستين رزمايش مرکب پس از انقلاب اسلامي ايران مي باشد که با دو قدرت دريايي بزرگ يعني روسيه و چين برگزار مي شود و به لحاظ ژئو استراتژيک و ژئوپليتکي به واسطه قرار گرفتن در منطقه بسيار مهم اقيانوس بزرگ هند که سومين اقيانوس بزرگ دنيا به حساب مي آيد و همچنين قرار گرفتن در مثلث طلايي تنگه باب المندب، مالاکا و تنگه هرمز از اهميت ويژه اي برخوردار است.  عليرغم اظهارات گوناگون از سوي کشورها در باب رزمايش مزبور، مي طلبد تا نيم نگاهي هر چند مختصر به اهداف برپايي رزمايش داشته باشيم. رزمايش مورد نظر که از سنخ رزمايش هاي مشترک و چند جانبه به حساب مي آيد مي تواند اهداف گوناگوني را براي کشورهاي مشارکت کننده در رزمايش به همراه داشته باشد. به گزارش خبرگزاري روسي اسپوتنيک، کشورهاي شرکت کننده در رزمايش هدف اصلي رزمايش را ترويج صلح، دوستي و امنيت در منطقه عنوان داشته و اسم رمز رزمايش مذکور را «کمربند امنيت دريايي» اعلام کردند. حال آنکه علاوه بر اهداف اعلام شده، مصاديقي ديگر نيز قابل ذکر است که با ماهيت و رسالت رزمايش ها در دنيا گره خورده است.

 

نخست آنکه بواسطه برپايي رزمايش، قابليت هاي نظامي کشورها در معرض ديدگان کشورهاي متخاصم قرار گرفته و خود عاملي بازدارنده براي وقوع جنگ با هزينه هاي مالي و جاني فراوان خواهد بود که از اين منظر رزمايش مزبور مي تواند پاسخي به تحرکات آمريکا در منطقه و شکل دهي ائتلاف هاي کذايي باشد.

 

در ثاني آنکه کشورهاي ايران، روسيه و چين، هر کدام به شکلي متعرض سياست هاي آمريکا در قبال کشورهاي متبوع خويش بوده و هستند و اقدامات تحريمي آمريکا بر عليه خويش را خصمانه و ظالمانه معرفي مي کنند؛ لذا اتحاد در قالب رزمايش مي تواند پيام هاي روشني را براي نظام حاکميتي آمريکا ارسال کند.

 

ثالث آنکه رزمايش ها، محلي براي سنجش و محک توان نظامي کشور ها به حساب آمده که علاوه بر نمود و بروز آن در منظر و مرآي رسانه هاي جهاني و بويژه کشورهاي متخاصم، مي تواند با نگاهي آسيب شناسانه به نقاط ضعف و قوت نظامي آگاهي يافته و با برنامه اي منسجم درصدد تقويت قدرت نظامي برآيند.

منبع:

                                                                                                                                             https://masaf.ir/najva

 

 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/32601
0 نظر
دسته بندی