× تماس با ما
2 0 نظرات 732 بازدید
تاریخ انتشار 4 روز پیش

خانه مهدی‌زاده

خانه مهدی‌زاده


خانه مهدي‌زاده

طراحي شده در استوديو معماري و شهرسازي مصاف

سال: 1399

اين پروژه در هچيرود مازندران واقع مي‌باشد و اين منطقه از غلبه بلغم (طبع يا مزاج بلغم يا سرد و تر) برخوردار است.

طي بررسي‌هاي انجام شده متوجه شديم خانواده کارفرما نيز از غلبه بلغم رنج مي‌برند، بنابراين از رنگ‌ها، فرم‌ها و فضاهاي قاطع و با صلابت صفراوي (گرم و خشک) براي متعادل سازي طبع ساکنان بهره گرفتيم. اما اين موضوع به اينجا ختم نشده و از يک فضاي مياني به نام کرسي خانه بهره گرفتيم. سعي بر بروزرساني اين فضا با تکنولوژي روز کرديم و با ايزوله‌سازي اين فضا (کنترل بازشوها و ميزان ارتفاع سقف و..) موجب ايجاد تنفس سرد گرم در لين فضا شديم. بخش مياني اين اتاق نيز به عمق 50 سانتي‌متر عميق‌تر شد تا همين عمق، مبلمان اتاق کرسي را شکل دهد.

با توجه به اينکه بحث محرميت براي پروژه داراي اولويت و اهميت بود، اتاق آشپزخانه توسط يک پارتيشن متحرکي که داراي شيشه‌هاي رنگي (رنگ‌هاي گرم صفراوي جهت بهبود طبع خانواده و ايجاد تحريک اشتهايي که توسط اين رنگ‌ها ايجاد مي‌شوند) به دو بخش تقسيم شد که با ورود مهمان به دو بخش و با عدم وجود مهمان به يک فضا مبدل مي‌شد.

هندسه‌هاي پنج‌ضلعي کرسي‌خانه، لکه منتخب سايت‌مان را به سه بخش تقسيم نمود(خصوصي، نيمه خصوصي و عمومي) که با محوري که از تقاطع پنج ضلعي‌هاي بزرگ (اصلي) در اين بخش به‌وجود آمده بود، تقسيم فضاها و لکه‌گذاري بخش‌هاي مختلف ايجاد شد.

ايجاد آدرنالين توسط خلق فضاهاي متنوع براي تمام سنين از دگير موارد طبي بود که در پروژه ايجاد شد. 

حياط اصلي نيز در بخشي قرار گرفت که از ساختمان بلند جنوب غربي سايت در امان ماند. صُفه بالاي حوض، فضاي بسيار عالي با ديد عالي به سمت کوه و حياط موجب شد علاوه بر لذت بردن از فضا از کنترل بچه‌ها نيز عقب نمانند.

اما خلق يک فضاي بسيار زيبا و متناسب با احکام قرآني و روايي براي نمازخانه که امروزي هم باشد از اولويت‌هاي ديگر ما بود که با يک چشم‌انداز وسيع به سمت کوه و خورشيد جانمايي شود و گل سرخي که نماد حضرت رسول(ص) است، در اين بخش جلوه نمايي کند.
صداي دلنشين اذان که از جنوب غربي سايت تداعي مي‌شد و آناليز بادهاي غالب و مطبوع، همگي دست به دست هم دادند تا نمازخانه در بخش جنوب غربي سايت جانمايي شود و با جانمايي يک درخت بهارنارنج زيبا و خوش عطر در مقابل باد غالب، نمازخانه را به بهشتي که به سمت قبله گرايش دارد مبدل ساخت.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/62241
0 نظر