× تماس با ما
10 4 نظرات 2994 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1400/07/24

آرمان‌شهر مهدوی


‍ آرمان‌شهر مهدوي

معماري قرآني عصر امام مهدي عليه‌السلام از ويژگي‌ها و مختصات ممتازي برخوردار است اين معماري با زدودن آثار معماري سکولار و تغيير و تحول در بافت و شکل و فرم معماري، تفکر و مباني معماري قرآني را به تمامي نقاط عالم اعلام و گسترش مي‌دهد. معماري قرآني در عصر حکومت امام مهدي عليه‌السلام بر مباني عدالت، قسط، عبادت، امنيت، آرامش و مصونيت بخشي استوار است و براساس همين مباني آنچه را مغاير مباني انسان‌ساز قرآن باشد تغيير و متحول خواهد ساخت.

تحقق آرمان عدالت در حکومت مهدوي «يمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا وَ قِسْطاً» بر روي دو محور اساسي بنيان شده است، يکي تحقق آرمان عدالت در حکومت مهدي موعود و ديگري گسترش ظلم و جور در آخرالزمان. عدالت آرزوي هميشگي بشريت، اساس کار حيات طيّبه‌ي انساني(5) و عمده‌ترين خصوصيت دوران حکومت مهدوي است و اين موضوع شامل همه چيز مي‌شود و قاعدتاً معماري و شهرسازي که مظهر تمدن است بايد اين مباحث را بيشتر محقق سازد و شايد به همين دليل است که از اندک روايت‌هاي وليعصر عجل‌الله، چندين مورد مرتبط به معماري و شهرسازي است.

برقراري عدالت در آرمان‌شهر مهدوي چنان داراي اهميت است که کوچکترين مسائل شهري هم شامل مي‌شود چنانچه در روايت مي‌خوانيم: 
«سدّ کل جناح و کنيف و ميزاب الي الطريق» تمامي بالکن‌ها و فاضلاب‌ها و ناودان‌هايي که مشرف و يا واقع در راه مردم هست را مي‌بندد. (مفيد، 1413، ج 2: 385).

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/62216
4 نظر
bijan jahazi bijan jahazi 13:09:30 - 1400/08/23
باسلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان انشاً الله مطالب بیشتر در این مورد ارائه دهید و با عرض پوزش حس کرد مطلبی به خاطرم آمد در مورد این گزارش بگویم، مقدمه و نتیجه گیر ی از متن اهمیت بیشتری داره با این اصل ای کاش شروع با متن جذاب شروع می شد مثلاً "نظر مختصر به راه های دسترسی آرمانی برای زندگی انسان" و نتیجه گیری همه با لحن مثبت گفته می شد مثل بجای (تمامی بالکن‌ها و فاضلاب‌ها و ناودان‌هایی که مشرف و یا واقع در راه مردم هست را می‌بندد) میگفتیم "از این متن برمی آید برای رفاه حال مردم راه های دسترسی عریض تر و ایمن و پاکیزه و داری امکانات رفاهی نیاز هست" و من الله توفیق.
علی لعل دولت آباد علی لعل دولت آباد 20:58:50 - 1400/10/14
سلام،خدا قوت من افتخار میکنم به شما تمامی اعضای موسسه مصاف خسته نباشید با قدرت ادامه بدید،انشالله با ظهور آقا ماموریت شما تکمیل بشود
حسین کریمی واحد معماری و شهرسازی 17:00:27 - 1400/10/15
تشکر
الهی آمین
امیر ملیکی امیر ملیکی 18:53:20 - 1400/10/05
سلام خدمت همه عزیزان موسسه مصاف، بحق 14 معصوم عاقبت به خیر دنیا و آخرت بشید.