× تماس با ما
3 1 نظرات 2935 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1400/02/18

آجرهای هوشمند


تکنولوژي ديگري که باز هم توانست انقلابي در صنعت ساخت‌وساز ايجاد کند، ابداع نوعي آجر بتني مستحکم است که در تغييرات آب‌ و هوا عملکرد آن نيز تغيير مي‌کند. اين آجر که شکلي شبيه به لوگوهاي بازي دارد به عنوان عايق سرما و گرما عمل مي‌کند. به اين ترتيب که در هواي گرم به عنوان عايق گرما و در هواي سرد به عنوان عايق سرما تغيير کاربري مي‌دهد.

استفاده از اين آجرهاي بتني از هزينه‌هاي برق مي‌کاهد ضمن اينکه سرعت ساخت‌ و ساز را افزايش مي‌‌دهد. شايان ذکر است که با وجود اين آجرها حتي در هزينه مصالح هم صرفه‌جويي مي‌شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/62118
1 نظر
احمد لهراسبی احمد لهراسبی 13:16:45 - 1400/03/12
سلام

عمر مفید ساختمان طبق اعلام نظر سازمان نظام مهندسی 23 سال هست . البته در کش.رهای دیگه با افزایش کیفیت به اعداد خیلی بالاتری میرسن ولی نکته ای که قابل ذکر هست اینه که برای محاسبه هزینه ساختمان یا بنا باید LCA - Life Cycle Assesment یا چرخه حیات پروژه رو بررسی کنیم - از فاز طراحی - اجرا - بهره برداری و نگهداری و تعمیرات

مطابق با اطلاعات ژورنال های برتر صنعت ساختمان - هزینه فاز طراحی و اجرا و بهره برداری در حدود 7 تا 10 %
از کل هزینه چرخه حیات پروژه هست . 10 % هزینه دیگر مربوط به نگهداری و تعمیرات شده و
80 % از کل هزینه یک پروژه از لحظه طراحی تا لحظه تخریب شامل مصرف انرژی میشه

توضیح ساده این هست که طبق اصل پارتو (80-20) میتونیم روی مبحث انرژی و تنظیم شرایط محیطی و مایکرو اقلیم ها کار کنیم که بهره وری و راندمان بیشتری داره.

صرفه جویی تو مصرف انرژی رو تو مقیاس خرد برای ساختمان های کوچک حتی میشه با یک لایه پشم سنگ (یا عایق های مشابه یا سلول های هوا) روی بلوک های سیمانی انجام داد که پرت حرارتی و برودتی کاهش پیدا کنه.
دسته بندی