× تماس با ما
3 1 نظرات 2971 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1400/02/17

قهوه و تأثیرات آن بر رشد گیاهان


تفاله‌ قهوه حاوي مواد معدني ضروري براي رشد گياهان، مثل نيتروژن، کلسيم، پتاسيم، آهن، فسفر، منيزيم و کروم است. همچنين تفاله قهوه مي‌تواند به جذب فلزات سنگين که باعث آلودگي خاک مي‌شوند، کمک کند. 

در پژوهشي مشخص شد که کمپوست تفاله قهوه و دورريزهاي آشپزخانه نسبت به کمپوستي که فقط از بقاياي زباله‌ها تهيه مي‌شود، مواد مغذي بيشتري دارد.
(کمپوست کردن فرايندي طبيعي است که بقاياي گياهي (مثل برگ خزان درختان يا دورريزهاي سبزيجات) را به فراورده‌اي تيره و غني تبديل مي‌کند. اضافه‌کردن کمپوست به باغچه، کمک مي‌کند تا خاک مواد مغذي و آب بيشتري در خود نگه دارد. در نتيجه، گياهان سالم‌تري در آن مي‌رويد.) 

در تحقيق ديگري، چهار مدل کمپوست با نسبت تفاله قهوه? 0، 10، 20 و 40 درصد را با يکديگر مقايسه کردند. مشخص شد خروج گازهاي گلخانه‌اي از کمپوستي که بيشترين ميزان تفاله قهوه را داشته، در کمترين حالت بوده است. در کل، اين کمپوست نسبت به رقبايش بهترين کيفيت را داشته است.

کافئين-Caffeine و دي‌ترپن-Diterpene‎ (ماده شيميايي ضد ميکروب و ضد التهاب) موجود در قهوه مي‌تواند در مقابل حشرات مثل سمّي بسيار قوي عمل مي‌کند. مي‌توان از پودر و تفاله قهوه براي دور کردن حشرات از گياهان استفاده کرد. 

 ويژگي‌ها: 

افزودن مواد معدني مفيد به خاک و جذب فلزات سنگين و مضر موجود در آن

داراي بيشترين مواد مغذي نسبت به ساير کمپوست‌ها و در عين حال کمترين ميزان تساعد گازهاي گلخانه‌اي در بين آنها

سمّي قوي در مقابل حشرات
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/62114
1 نظر
امیرحسین تیموری امیرحسین تیموری 19:41:01 - 1400/07/28
Y