× تماس با ما
5 3 نظرات 6765 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1400/02/20

نمادگرایی معبد لوتوس (Lotus Temple)


مولف : حسين کريمي / توليدي واحد معماري و شهرسازي مصاف


معبد لوتوس يا معبد نيلوفر آبي ( Bahá'í Houses of Worship ) که توسط يک معمار ايراني بهائي به نام فريبرز صهبا طراحي شده؛ در شهر دهلي نو پايتخت هندوستان از معروفترين بناهاي مدرن هند و مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده است. 
معبد لوتوس با حدود چهار ميليون بازديد کننده در سال پر بازديد کننده‌ترين ساختمان جهان است که به دليل نقش سمبليک آن در اتحاد بين اديان جايزه ممتاز کمال هنر معماري را از انجمن بين‌المذاهب در واشنگتن در سال 1987 و جايزه کلوب‌آرت آکادمي اتريش را براي ترويج اتحاد و هماهنگي بين ملتها در سال 2000 به خود اختصاص داده است.
 


کانسپت اوليه اين معبد، گل نيلوفر آبي يا گل لوتوس است که به دليل تقدس اين گل در همه اديان شرقي و نزديکي پيروان آنها با يکديگر برگزيده شده. اين گل در آب زندگي مي‌کند بنابراين معمار به عالي‌ترين حالت ممکن معبد لوتوس را بشکل شناور در آب طراحي کرده است.


اما اين تمام ماجرا نيست و شما با ورود به اين معبد از کارکنان اين معبد جزوه‌هايي دريافت مي‌کنيد که با گشودن آن متوجه دعوتتان به فرقه بهائي مي‌شويد.


اين ساختمان يکي از رمزآلودترين بناهاي معماري معاصر و پر از نماد‌هاي بهايي است. به طور مثال به گفته معمار اين معبد که مشرق‌الاذکار نيز ناميده مي‌شود، نُه در به نشانه نُه دين بزرگ الهي جهان دارد و روي آن ها هيچ تزئيني که يادآور دين خاصي باشد وجود ندارد و در نهايت سادگي است. اين ساختمان شامل 27 گل برگ از بتن سفيد درسه رديف نُه تايي است که با سنگ مرمر پوشيده شده است. آنها عدد 27 را برابر با 3*3*3 معرفي نموده‌اند و گفته‌اند که استفاده آن به دليل احترام به عدد «سه» از هزاران سال پيش است.


اما اين افاضات لُمپن يا عموم پسند در حالي بيان مي‌شود که اگر وارد نمادپردازي فرقه بهايي شويم متوجه اتفاقات ديگري خواهيم شد که تمامي آنها جهت جذب حداکثري مردم سراسر جهان به اين فرقه مي‌باشد. 


بطور مثال آن‌ها بيان کردند نُه در به نشانه نُه دين بزرگ الهي جهان قرار داديم در صورتي که کسي به خود نگفت که اصلا تعداد اديان الهي به نُه تا نميرسد. در اين فرقه تقسيم‌بندي جديدي ساخته و پرداخته‌اند و حسينعلي نوري را نهمين پيامبر پس از پيامبران بزرگ (حضرت ابراهيم، حضرت موسي، کريشنا، زرتشت، بودا، حضرت مسيح، حضرت محمّد (صلّي الله عليه و آله) و علي‌محمد باب) مي‌دانند. البته در اين مورد بهائيان در ذکر نام پيامبران حضرت نوح (عليه السلام) را حذف کرده و به جاي آن کريشنا و بودا را که از پيامبران نبوده‌اند قرار داده‌اند تا جذب پيروان آن دو راحت‌تر صورت پذيرد.


 در واقع استفاده از عدد نُه ماجراي ديگري دارد که در محاسبات ابجدي مشخص مي‌شود؛ عدد نُه يکي از نماد هاي مهم بهائيت است و با محاسبات ابجد آن پي مي بريم که ابجد واژه بهاء عدد نُه است. عدد نُه در اين فرقه نماد وحدت و کمال محسوب مي‌شود (اصول ديانت بهائي، ص 56–58)(The Bahais. Bahai International Community .2017) 
در مورد تعداد ورودي‌ها (يا همان فيلتر بين فضاي داخل و خارج) بايد عرض شود که در واقع معمار اين بنا مي خواهد براي ورود همه مردم از تمامي اديان به اين فرقه يک فيلتر نُه تايي يا بهتر بگويم فيلتري به نام بهاء قرار داده باشد.


در مورد تعداد ورودي‌ها که تعداد آن به نُه عدد مي‌رسد بايد بگوييم که معمار مي‌خواهد با قرار دادن نُه ورودي که نمادي از بهاء و بهائيت است، مردماني از سراسر جهان با اديان مختلف را از فيلتري به نام بهائيت به خدايي که داخل اين معبد معرفي کرده که خداي بهائيت است هدايت کند.


اما چرا بايد از 27 گلبرگ استفاده کند؟ زيرا اولا جمع عدد 27 (7+2)، عدد مقدس بهاييت يعني عدد نه را مي‌آفريند و ثانيا عدد 27 حاصلضرب عدد مقدس نُه با سه مي‌باشد! اما چرا سه؟ عددهاي مقدس ديگري نيز در اين فرقه هست و تعداد گلبرگ ها هم ايرادي نداشت در ارتفاع بيشتر شود و فرم را خيلي تغيير نميداد.


بايد بگوئيم که در اين فرقه، عالم به سه بخش تقسيم مي‌شود: عالم خلق، عالم امر و عالم حق. اين سه عالم آنچنان داراي اهميت هستند که در مهم‌ترين نماد خود نيز يعني «نقش اسم اعظم» هم از آن استفاده شده است. اگر بهتر دقت کنيم عالم خلق، اولين حلقه نُه تايي است که بدليل زميني بودنش به زمين چسبيده و دومين حلقه نُه تايي يعني عالم امر که ميان عالم خلق و حق است طوري طراحي شده که انگار ميان زمين و آسمان است چراکه عالم امر عالم پيامبران است و پيامبران انسان‌هايي الهي بر روي زمين هستند و آخرين حلقه نُه تايي طوري طراحي شده که هيچ ارتباطي بين آن و زمين مشاهده نمي‌شود و انگار در هوا است و آسماني بودن خود را به رخ مي‌کشد.


در نهايت تمامي گلبرگ‌ها مانند يک گنبد به يک نقطه که در آن بخش «نقش اسم اعظم» بهائيت طرح شده است ميرسند، اين نقش که همانند مُهر يا لوگويي براي بهائيت محسوب ميشود را عبدالبها که  از اولين رهبران فرقه بهاييت است طراحي کرده و اين نقش به دليل اهميت آن در اکثر خانه بهائي‌ها ديده مي‌شود. 


مي بايست حتما نقش اسم اعظم درون يک ستاره نُه پر قرار بگيرد چرا که بخشي از اين نقش به بها اشاره مي‌کند و بها به معناي درخشنده است و وقتي داخل يک ستاره قرار مي‌گيرد، پرهاي ستاره نمادي از درخشش بها معنا مي‌شوند و حالا چرا اين ستاره بايد نُه پر باشد به اين دليل که ابجد بها يعني اسم اعظم فرقه بهائيت نُه است.
اما در آخر بايد گفت که اين معمار توانسته به عالي‌ترين حالت ممکن يک سناريوي نمادمحور را جهت هدايت ناخودآگاه انسان‌ها به بهائيت در معماري به تصوير بکشد.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/62108
3 نظر
بهزاد صادقی بهزاد صادقی 00:43:41 - 1400/05/22
در مورد برندی با نام نیمانی و با آرم ه که بسیار خوب و قوی پرزنت شد و ظرف مدت کوتاهی معروف شد هم بد نیست تحقیقی صورت بگیرد ، بعید نیست ربطی به بهائیت داشته باشد
( آقای بهنود )
M J M J 01:33:11 - 1400/04/14
سلام شنیدم مصاف در خیلی از بخش ها فعال هست لطفا تا قبل از شروع دولت آقای رئیسی و شروع ساخت سالی یه میلیون مسکن یه طرح برای ساخت مسکن بدید که مسکن اسلامی بسازن نه قوطی کبریت هایی که همش شده حق الناس تازه تو این خونه های آپارتمانی کدوم زوج میتونه بچه بیاره؟ والله خونه های ویلایی با این همه زمین که دولت داره ساختش سخت نیست هم اسلامی هست هم اگه یه روز بخوان میتونن دو طبقه کنن برای نسل بعدشون هم ترافیک کمتر میشه هم مشکلات اپارتمان نشینی و عدم رعایت حریم شخصی از بین میره هم با خیال راحت خانواده ها میتونن برای افزایش جمعیت اقدام کنند و خیالشون راحت باشه بچه ی زیاد مزاحم همسایه نمیشه و میتونه تو حیاط بازی کنه هم دستشویی گوشه حیاط میره هم حموم اسلامی ساخته میشه و وووو دیگه خودتون از همه ما واردتر هستین عاجزانه ازتون خواهش دارم استاد و تیم معماری اسلامی مصاف یه قرار با رئیس جمهور و وزیر مسکن اینده بزاره تا به خاطر هزینه کمتر برای دولت کلی اپارتمان با کلی مشکل ساخته نشه🙏
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 13:08:08 - 1400/02/21
بیشتر این معابد و باغ ها مستقیما با پول مردم مظلوم ایران در قالب کمک هاى پاسال و هژبر یزدانى و ...(که از ایران جمع آورى شد) ساخته شدند، بجاى هزینه کرد آنها داخل کشور!

واقعا مشکل جهان کمبود خدایان بود که باب-خدایی ، یا ادیان دست ساز رو هم به بشریت القا کنیم؟
دسته بندی