× تماس با ما
5 0 نظرات 799 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

شیشه‌های خودتمیز شونده

شیشه‌های خودتمیز شونده

براي فهم چگونگي کارکرد اين شيشه‌ها لازم است که با نوع خاصي از مواد شيميايي به نام ‌مواد فوتوکاتاليست‌ آشنا شويم. فوتوکاتاليست‌ها موادي هستند که در حضور نور (فوتو) از خود خاصيت کاتاليستي نشان مي‌دهند. 

يعني اگر اين مواد در معرض تابش نور قرار گيرند، مي‌توانند سرعت انجام يک واکنش خاص را بدون دخالت در آن افزايش دهند. اگر اندازه ذرات دي‌اکسيد تيتانيوم تا حد چند نانومتر کوچک باشد، اين ماده آن‌قدر فعال مي‌شود که مي‌تواند بطور کامل با آلودگي‌ها، لکه‌هاي چربي و مواد آلي (که در ديواره سلولي باکتري‌ها هم وجود دارند) روي شيشه واکنش داده و آنها را به آب و دي‌اکسيد کربن (CO2) تبديل کند. اين واکنش، چسبندگي ذرات آلودگي را به سطح کاهش مي‌دهد.از سوي ديگر بر روي يک سطح بسيار آب‌دوست، آب به طور کامل و به صورت يک لايه پخش مي‌شود. اين لايه يکنواخت آبي مي‌تواند ذرات و آلودگي‌هايي را که به‌ طور ضعيفي به سطح متصل شده‌اند، از جا کنده و با خود پايين آورد.

شيشه‌ها براي بدست آوردن قابليت خود تميز شوندگي بايد به عنوان نيمه هادي عمل کنند لذا بايد مدت زمان مناسبي در معرض تابش نور خورشيد قرار گيرند براي اين منظور در صورت عدم دسترسي به نور خورشيد، براي شارژ اين شيشه‌ها مي توان از لامپ‌هاي UV نيز استفاده کرد. در شيشه‌هاي جديد از نانوتيتان‌هاي دوبت شده با ديگر عناصر به عنوان پوشش استفاده مي‌شود که در بهبود خواص اين شيشه‌ها نقش مهمي دارد و در اين حالت براي شارژ شيشه‌ها نيازي به تابش خورشيد يا اشعه فرابنفش نيست.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/60860
0 نظر