× تماس با ما
2 1 نظرات 562 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

محور‌ها در موزه یهود برلین

مقياس محورها:
- قاعدتا بررسي محور‌ها فقط در مقياس عناصر داخلي و يا حتي در مقياس فرم بنا، در پروژه‌اي با اين حد از اثرگذاري و موضوعي با اين گستردگي ( قوم يهود در طول زمان و مکان)، در تعارض با مقياس بزرگ مفهوم موزه مي‌باشد.

- البته ناگفته نماند اين مقياس از جهت‌گيري محور براي مخاطب موزه (و يا هر بناي ديگر) قابل حس و درک نيست و فقط با بررسي مفهومي و متافيزيکي قابل کنکاش و نتيجه‌گيري مي‌باشد. نتيجه‌گيري اي که پروژه فکري معمار و ايدئولوژي او از مولفه‌هاي اصلي آن هستند.

- لذا پژوهشي شکل گرفت تا پاسخي براي اين سوال بيابد که ليبسکيند با جهت گيري محورهاي موزه يهود برلين، در مقياس جهاني، بر چه مفاهيمي تاکيد دارد؟

 فرضيه نخست
-همانگونه که مسلمانان تاکيد بسياري بر تطبيق يافتن محور قبله با محور بناها، بخصوص بناهاي آييني و فرهنگي خود دارند(ر.ج: يونس: 87). و با توجه به آييني بودن اعتقادات يهود و تقيد بسيار زياد پيروان نژادي اين دين بر گنجاندن نمادها در آثار خود، فرض بر اين قرار گرفت که محورهاي اصلي بايستي بر عناصري از دين يهود تاکيد داشته باشد.

 با فرض فوق و با بهره‌گيري از نرم افزار«Google Earth»، اين فرضيه کنترل شد.

- از آنجا که شاخص‌ترين سمبل‌هاي دين يهود، ازجمله ديوار ندبه و يا مسجدالاقصي در فلسطين اشغالي و شهر اورشليم قراردارد به عنوان اولين مرحله به بررسي تطبيق محورهاي اين بنا با اين دو شاخص پرداخته شد.

- در کمال ناباوري نه تنها محورهاي اصلي بلکه حتي محورهاي فرعي موزه هم جهت گيري واضحي به سمت اين شاخص ها نداشتند.

- فرضيه دوم
- با رد شدن فرضيه اول با اين سوال که آيا محورها اساسا بر نقاط ديگري تاکيد دارند؟ بدون پيش فرض خاص به امتداد محورهاي اصلي موزه پرداخته شد.

- با بررسي هاي صورت گرفته، حاصل شد که محور زندگي يا همان محور تداوم که بزرگترين محور بنا است (نگاره شماره 4) با اختلاف تقريبا صفر درجه (کمتر از يک دهم درجه) از اهرام ثلاثه مصر عبور مي‌کند. (نگاره شماره 5، 6 و 7) 
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/59764
1 نظر
احمدرضا از مشهد احمدرضا از مشهد 18:52:14 - 1399/07/22
این مطلب رو به استاد برسونید:
بنظر میرسد سران یهودی دموکرات مثل جرج سورس و بلومبرگ می خواهند اردوغان با پوتین وارد جنگ شود و اقای خامنه‌ای با ترامپ درگیر شود تا در کل بسود منافع میلیارد های یهودی دموکرات گلوبالیست شود