× تماس با ما
0 1 نظرات 197 بازدید
تاریخ انتشار 23 - 1399/05/09

تدوین طرح مجلس برای عرضه زمین ارزان برای ساخت مسکن

تدوین طرح مجلس برای عرضه زمین ارزان برای ساخت مسکن

«حاجي دليگاني»عضو هيأت رئيسه مجلس:
طرح عرضه زمين ارزان براي ساخت مسکن به متقاضيان در مجلس تدوين شده و با قيد فوريت به هيأت رئيسه مجلس تقديم خواهد شد.بر اساس اين طرح به متقاضيان مسکن، زمين با قيمت ارزان عرضه مي‌شود تا از اين طريق به کاهش قيمت مسکن کمک شود.

"  اميدواريم مثل دلار جهانگيري نشه که به وارد کننده ها ميدادن و اونام با دلار غير جهانگيري به مردم ميفروختن! "

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/58394
1 نظر
علی اصغر اسدی علی اصغر اسدی 05:33:12 - 1399/05/14
با سلام.
متاسفانه عمده تصورات نمایندگان و مسوولان وزارت راه و شهرسازی ( بخوانید مسکن و شهرسازی) تصور می کنند با حذف بهای زمین مسکن مناسب اقشار کم‌درآمد تامین خواهد شد.
متاسفانه باید عرض کرد حذف بهای زمین شرطی لازم است اما کافی نیست.
عمده مشکلات مردم در تامین هزینه های ساخت است. متاسفانه تورم لجام گسیخته و گرانیها مهمترین عامل در عدم تحقق تامین مسکن اقشار مختلف جامعه است.
آنچه نمایندگان مجلس باید به آن توجه کنند به نظر این خدمتگزار وزارت راه و شهرسازی موارد زیر است
۱. حذف الزام متراکم سازی در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر و ترویج و حمایت از واگذاری زمین انفرادی و ویلایی سازی
۲. تامین تسهیلات ساخت حداقل تا هفتاد درصد بهای ساخت و در اقساط بلند مدت
۳. عدم امکان واگذاری عرصه به افراد و تبدیل خانه‌ به کالای مصرفی نه سرمایه ای
در صورت تحقق واگذاری زمین به صورت ویلایی به این نکته باید توجه کرد که بسیاری افراد در یک طبقه می توانند بخشی از پلان نهایی را با سرمایه های خرد خود بر اساس اصول فنی بسازند و تکمیل پلان را به زمان دیگری که توان اقتصادی ایجاد شد انجام گیرد.
متاسفانه تصور به صرفه بودن انبوه سازی و خاصه بلندمرتبه سازی حداقل در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تصوری غلط است و بر خلاف تصور مسؤولان تصمیم گیرنده در افزایش نرخ زمین و مسکن در این شهرها بسیار تأثیرگذار است.
کمبود کارگران ماهر و فنی در بسیاری تکنولوژی‌های نوین ساختمان در این شهرها، قیمت بیشتر مصالح ساختمانی در این شهرها به سبب بعد مسافت از بازارها، دسترسی ضعیفتر به ماشین آلات صنعت ساختمان اعم از تاورها انواع بالابرها، آسانسور و ... هزینه های ساخت را در این شهرها بسیار بالا می برد و متاسفانه نبود یا کمبود فرهنگ زندگی آپارتمان نشینی در بسیاری از این شهرها مشکلات دیگری را به دنبال دارد که از نظر هزینه و فایده در میان مدت به تجربه جز ضرر نبوده و نگرانی‌های عمده فرهنگی را به دنبال داشته است.
إن شاءا.... مجلس محترم در خصوص قانون ساماندهی عرضه و تولید مسکن یک بازنگری کلی و جامع نمایند.
شایان ذکر است پیشنهاد می گردد مجلس قانونی تدوین و تصویب و ابلاغ کند که اراضی دولت ملی و غیرقابل معامله گردد. و صرفا و صرفا حق بهره‌برداری از زمینهای ملی به متقاضیان مسکن واگذار گردد. عده ای هم متقاضی زمین تملیکی خواهند بود خب این افراد احتمالا از قدرت مالی بیشتری برخوردارند و می توانند از بازار این املاک را خریداری کنند. این نکته در تبدیل خانه به یک کالای مصرفی بسیار قابل توجه است و نباید به سادگی از آن عبور کرد.