× تماس با ما
0 2 نظرات 241 بازدید
تاریخ انتشار 14 روز پیش

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

جزئيات طرح دو فوريتي اصلاح ماده 54 مکرر قانون ماليات‌هاي مستقيم (ماليات بر خانه‌هاي خالي) در دستور کار جلسه علني صبح امروز (يکشنبه، 29 تير) مجلس قرار گرفت.
پيش از مطرح شدن جزئيات اين طرح محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي درخواست رفع ابهام طرح در کميسيون را ارائه کرد. قاليباف، رئيس مجلس: طبق ماده 153 نمايندگان هر ابهامي داشته باشند، مي‌توانند مطرح کنند، آقاي پورابراهيمي و دوستان کميسيون هم نامه رسمي دادند که لازم است طرح دوباره به کميسيون برگردانده شود، بنابراين ما اين طرح را به کميسيون بر مي‌گردانيم. دولت هم موافق ارجاع طرح به کميسيون است. اين طرح احتياج به کار کارشناسي بيشتري دارد که بدون اشکال و به صورت کامل اجرايي شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/58231
2 نظر
علی اصغر اسدی علی اصغر اسدی 16:51:50 - 1399/04/30
با سلام خدمت تلاشگران عرصه انقلاب مهدوی
طرح مالیات بر خانه های خالی شاید بخشی از مشکلات مسکن در کلان شهرها را حل کند. اما عمده مشکل مسکن در شهرهای کوچک و با جمعیتی کمتر از 300000 نفر است.
متاسفانه وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداریها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد اجرای فرمان امام رحمت الله علیه در راستای تامین بودجه های سنواتی و عملیاتی در سنوات قبل مبادرت به عرضه املاک بیت المال به صورت مزایده نموده و در قالب عقود قطعی به افراد سرمایه دار واگذار کرده اند. متاسفانه آنچه اتفاق افتاده احتکار عرصه های مسکونی بسیار زیاد در بافتهای مختلف شهرها شده است و این موضوع متاسفانه بر اساس قوانین حقوق مالکانه موجود امکان الزام مالکان به احداث ساختمان در این شهرها وجود ندارد.
پیشنهاد می گردد مجلس محترم در این راستا با هدف 1. افزایش عرضه زمین جهت احداث ساختمان 2. ایجاد تحرک در صنعت ساختمان 3. ایجاد محرک در بازار تولیدات و مصالح ساختمانی 4. در راستای رونق بازار کسب و کار و اشتغال 5. هدایت نقدینگی موجود در مسیر تولید مسکن مبادرت به تدوین و تصویب قانونی نماید که دارندگان این املاک در سطح شهرها و روستاها حداکثر طی مدت سه سال نسبت به احداث ساختمان اقدام نموده و در غیر این صورت املاک ایشان پس از یک مهلت حداکثر یک ساله جهت انجام تعهدات قانونی و تکمیل ساختمان و اخذ پایان کار ساختمانی در صورت عدم مصرف زمین مالک زمین با عنوان محتکر تعزیر شده و زمین فاقد بنا به نفع بیت المال مصادره و از مالکیت این افراد خارج گردد.
به زعم این نگارنده که احدی از کارکنان مسکن و شهرسازی در جنوب کشور هستم توجه به این موضوع بیش از خانه های خالی مشکل مسکن افراد را رفع خواهد نمود.
در این راستا دولت می تواند منابع مختلف بانکی و اعتباری و حتی با انتشار اوراق قرضه مسکن نقدینگی موجود در بازار را بخشی از منابع مالی را تامین کرده و از شتاب بیشتر این نقدینگی سرسام آور موجود در بازار و کاهش ارزش پول ملی جلوگیری نماید.
ممنونم از توجهی که به این مطلب می فرمایید و در صورت صلاحدید نظر فنی استاد را به اینجانب منعکس فرمایید.
شاهین حیدری شاهین حیدری 03:07:05 - 1399/05/03
امیدوارم که تاثیر بر اجاره بها و قیمتهای بیخود شهرهای بزرگ و کوچیک کشور داشته باشه. یا مهدی ادرکنی
دسته بندی