× تماس با ما
3 0 نظرات 799 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/04/12

مضرات ساختمان‌های بلند مرتبه

مضرات ساختمان‌های بلند مرتبه

 دليلي که ساختمان هاي بلند قابليت زندگي کردن را نابود مي کنند بلند مرتبه سازي تنها راه مقابله با تراکم جمعيت نيست. اين کار در حقيقت ميتواند راه حل بسيار نامناسبي باشد که سرشت، قابليت زندگي، اساس زندگي اجتماعي و سلامت عمومي يک شهر را تضعيف ميکند.

 " 7 دليل زير گواه اين ادعا است: "

-بلند مرتبه سازي مردم را از خيابان جدا مي کند:
مطمئنا يک ساختمان بلند مرتبه ميتواند چشم انداز خيره کننده اي را ايجاد کند اما امکان ديدن مردم به گونه اي که بتوان با آنها  ارتباط برقرار کرد را از بين مي برد. مردمي که در ساختمان‌هاي بلند زندگي مي کنند کمتر خانه هاي خود را ترک مي کنند چراکه خارج شدن از در خانه هايشان ديگر خيلي آسان نخواهد بود. بنا به گفته مايکل باکستون ساختمان هاي بلند تعداد زيادي از مردم را از خيابان جدا ميکنند و در نهايت ما با شهري مواجه هستيم که از جريان زندگي در خيابان جدا است، شهري بر پايه جوامع دربسته و محصور شده.

-مقياس ساختمان هاي بلند با مقياس بدن انسان در تناسب نيست:
ساختمان هاي بلند به دليل ارتفاعي که دارند  فهم بصري مشخصي درزاويه ديد چشم عابرين ايجاد نميکنند. شما حتي نمي توانيد کل ساختمان را ببينيد مگر از بالاي يک ساختمان بلند ديگر.
 
-وقتي شما از ميان محله هاي سنتي راه مي رويد ميتوانيد صورت هاي مردمي که از پنجره هايشان به بيرون نگاه ميکنند و جزئياتي مثل گلدان هايشان در پنجره را بببينيد. اما وقتي در ميان محله اي با ساختمان هاي بلند راه مي رويد اين چيز ها را در نماي بيشتر ساختمان ها نمي بينيد. به عبارتي ديگر، در اين محله ها شما ديد معمول چشم يک انسان را از دست مي دهيد.

-ساختمان هاي بلند به شکلي راديکال شانس انسان ها براي ملاقات يک ديگر و بودن با هم ديگر را کم ميکنند:
چون ساختمان هاي بلند مردم را از خيابان ها و يک ديگر جدا ميکنند و به ميزان زيادي شانس ايجاد ملاقات بين افراد را که لازمه سرزندگي يک شهر و سرمايه اجتماعي است، کم ميکنند.   زندگي کردن در ساختمان هاي بلند جهاني محدود و کپسولي را بوجود مي آورد. اين ساختمان ها دنياي شما ميشوند خصوصا آنهايي که داراي رستوران، مرکز خريد، باشگاه ورزشي و ديگر امکانات نيز هستند.

-بلند مرتبه سازي باعث گسترش بي رويه عمودي شهرها ميشود:
 گسترش بي رويه زماني اتفاق مي افتد که چيزي ناکارامد ساخته شود که فضاي زيادي را اشغال کند. ساختمان هاي بلند فضاي عمودي زيادي را براي کاربري مشخصي مثل مسکن اشغال ميکنند در حالي که ميتوان براي اين امر از ساختمان هاي کم ارتفاع هم استفاده کرد. گسترش عمودي شهرها نه تنها باعث ترويج انزواطلبي و خالي شدن خيابان ها از مردم مي شود، بلکه ميتواند منجربه ايجاد حباب هاي اقتصادي غير واقعي شود.

-بلند مرتبه سازي مساوي است با اعيان نشيني و بي عدالتي، کوتاه مرتبه سازي مساوي است با انعطاف پذيري و و به صرفه سازي:
ساختمان هاي بلند سود بيشتري را براي سازندگان فراهم مي آورند. با اين حال هرچه ساختمان بلندتر شود هزينه ساخت آن بالاتر مي رود. بنابراين معمولا ساختمان هاي بلند شامل واحد هاي لوکس براي سرمايه داران مي شوند و اين باعث بالا رفتن قيمت زمين هاي مجاور نيز مي شود. در نتيجه ساخت خانه هاي به صرفه غير ممکن تر و بي عدالتي بيشتر مي شود. در طرف ديگر در يک بافت شهري مناسب، فروشگاه ها و آپارتمان هاي کوچک تر باعث بوجود آمدن سودهاي کوچک تري مي شود که بين افراد و کسب و کارهاي بيشتري تقسيم ميشوند. به مرور زمان اين باعث دوام و انعطاف پذيري بيشتر جامعه مي شود.

-آيا مرتفع سازي از لحاظ محيطي پايدار است؟
به گفته پاتريک کاندون از دانشگاه بريتيش کلمبيا ساختمان هاي بلند تحت تاثير تاثيرات زياد خورشيد و باد بر روي جداره تماما شيشه اي خود مي شوند. اين جداره شيشه اي ناکارامد است چراکه شيشه عملکرد خوبي براي حفظ گرما ندارد.او اضافه مي کند که ساختمان هاي مرتفع نسبت به ساختمان هاي کوتاه تر داراي سازگاري و در نتيجه پايداري کمتري هستند.

-مرتفع سازي براي سلامت شما خوب نيست.
 دانيل کاپن، روانشناس، در مجله کانادايي سلامت عمومي مي نويسد که مرتفع سازي مانع تلاش بيشتر کودکان و سالخورده گان براي بيرون رفتن ميشود و آنان را تشويق به ماندن در خانه مي کند. همچنين مرتفع سازي مردم و بخصوص کودکان را از داشتن همسايه هم سن وسال و فعاليت هاي محلي محروم مي کند. او عقيده دارد  که ميزان بيگانگي و انزوا‌ که تاثيرات مخربي بر روي سلامت مردم دارند، با بيشتر شدن ارتفاع ساختمان ها افزايش مي يابد.

منبع: www.smartcitiesdive.com/ex/sustainablecitiescollective/7-reasons-why-high-rises-kill-livability/561536/

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/37950
0 نظر