× تماس با ما
2 1 نظرات 371 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/04/11

تاثیر محیط بر سلامت انسان

تاثیر محیط بر سلامت انسان

منظر و راحتي و آسايش

-عامل مهم ديگري که در طراحي خانه بر افزايش کيفيت راحتي محيط تأثيرگذار است، منظر است. منظر مي‌تواند ديد به مناظر طبيعي دوردست باشد يا ديد به مناظر ساختگي. بودن و ايجاد اين مناظر و ارتباط با طبيعت مي‌تواند کمک بزرگي به بهبود کيفيت محيط زندگي و در نتيجه آن تاثير مثبت بر سلامت فردي بگذارد. بايد به خاطر داشت، توجه به اين نکات کليدي مکان را براي بودن شخص قابل تحمل و راحت مي‌کند. پس از بررسي فاکتور کيفيت راحتي و آسايش، به بررسي فاکتور کيفيت ايمني پرداخته مي‌شود.

-چشم‌اندازهايي از نشانه‌ها: طبيعي يا ساختگي، حس مکان را به بيننده القا مي‌کند. زمان روز شرايط آب و هوا فعاليت افراد و ...، را مي‌توان با نگاهي گذرا به بيرون از پنجره تشخيص داد. روان و سلامت روان انسان امروز که در کوران تنش‌هاي رواني ناشي از تنوع و پيچيدگي روابط اجتماعي و ناموزون در الگوهاي ارتباط جمعي به سر مي‌برد، از اهميت خاصي برخوردار است. بر همين اساس است که سازمان بهداشت جهاني و روانپزشکان باليني، استرس و بحران‌هاي عصبي را اصلي‌ترين علت بيماري‌هاي جسمي انسان مي‌دانند. نتايج تحقيقات حاکي از اين است که ترجيح ما براي نگاه به بيرون، مربوط به فرآيند بازيافت حواس تحليل رفته است.

-محيط طبيعي مي‌تواند موجب بازآفريني رواني و کاهش استرس فرد باشد، نياز فطري انسان به نزديکي با طبيعت، دليل پيوستن انسان با طبيعت است. پيشرفت اين ارتباط را مي‌توان در باغ‌هاي شفابخش جستجو کرد. منظر با رويکرد درماني يا به تعريف چشم‌انداز شفابخش اولين بار توسط گسلر در سال 1991 ميلادي پرداخته و عواملي مانند طبيعت محيط ساخته شده و فضاي سبز را در سلامت روان فرد موثر مي‌دانست.

  البته اولين بار 1400 سال پيش معصومين فرمودند ولي چه کنيم که اين مباحث رو تئوريزه نميکنيم موجب ميشه بگن اولين بار جک و جورج گفتن!

" امير المومنان (س) مي فرمايد: نگاه کردن به سبزه مايه شادابي، نشاط و حيات است. "
منبع : عيون اخبار الرضا سلام الله عليه، ج2، ص40

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/37937
1 نظر
سحر حمیدیان پور سحر حمیدیان پور 22:51:34 - 1399/04/12
بسیار عالی و خوب نوشتین. مخصوصا قسمت آخر
ممنون از شما