× تماس با ما
3 0 نظرات 1336 بازدید
تاریخ انتشار 01 - 1399/04/04

مضرات ساختمان‌های بلند مرتبه

مضرات ساختمان‌های بلند مرتبه

شش ترسي که در ساختمان‌هاي بلند مرتبه ايجاد مي‌ شود
- مورد اول: ترسي که در ساختمان‌هاي بلند مرتبه وجود دارد، اين است که خود ساکنين يا اعضاي خانواده و کساني که دوستشان دارند و يا همسايگان از پنجره به پايين پرت شوند.
در هر زماني که اين اتفاق مي‌افتد توجه رسانه‌اي زيادي را به خود جلب ميکند. شايد به اين دليل که اين کابوس به حقيقت پيوسته است.
-مورد دوم: بعضي از ساکنان ساختمان‌هاي بلند مرتبه از اين که در هنگام آتش سوزي در داخل ساختمان گير بيفتند مي ترسند. به اين دليل که  رسيدن به خيابان در يک ساختمان بلند مرتبه بسيار بيشتر طول ميکشد تا يک ساختمان با طبقات کم.
- موردسوم: ساکنان ساختمان‌هاي بلند مرتبه در مناطقي که گسل فعال وجود دارد بسيار نگران تخريب ساختمان‌هاي خود مي‌باشند.
- چهارم: ساکنان ساختمان‌هاي بلند نمي‌توانند اين ترس را که ممکن است افراد غربيه و خارجي به ساختمانشان حمله کنند از خود دور کنند.
- پنجم: تعداد زياد افراد ساکن در يک ساختمان بلند مرتبه به اين معناست که افراد ناشناس محل سکونت شما را، حداقل در فضاهاي نيمه عمومي با شما شريک مي‌شوند.
اين ترس از افراد ناشناس باعث ايجاد ترس از وقوع جرم مي‌شود که باعث به وجود آمدن احساس کمبود حمايت اجتماعي در افراد و همچنين عدم وجود ارتباطات در ميان بسياري مي‌شود.
فعل و انفعالات زيادي که در فضاهايي که ساکنين با يکديگر رو به رو مي‌شوند اتفاق مي‌افتد احتمال وقوع جرم را افزايش مي‌دهد. اين حقيقت که بيشتر ساختمان‌هاي بلند مرتبه ورودي‌هاي محافظت شده دارند، ثابت مي‌کند که اين ترس وجود دارد، حتي اگر افراد ناشناس نتوانند وارد ساختمان شوند.
- مورد ششم: تعداد بالاي افراد در ساختمان‌هاي بلند مرتبه باعث ايجاد ترس ابتلا به بيماري‌هاي مسري به وسيله افراد ديگر مي‌شود.  به عنوان مثال بيماري‌هايي که از طريق هوا و يا لمس کردن منتق مي‌شوند به راحتي و با سرعت بيشتري گسترش مي يابند زيرا تعداد زيادي از افراد ، از فضا هاي مشترک ساختمان به صورت مداوم استفاده مي کنند.

 The Consequences of Living in High-Rise Buildings, Robert Gifford, University of Victoria,2006 | ترجمه واحد معماري و شهرسازي مصاف

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/37795
0 نظر