× تماس با ما
4 0 نظرات 491 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/04/03

حل مشکل اجاره مسکن پیچیده و نشدنی نیست/ چرا اراده‌ای برای اصلاح وجود ندارد؟

حل مشکل اجاره مسکن پیچیده و نشدنی نیست/ چرا اراده‌ای برای اصلاح وجود ندارد؟

در سياستگذاري در درجه اول بايد در نظر گرفت مسکن يک کالاي مصرفي است نه سرمايه‌اي! تمام قواعد بايد به گونه‌اي طراحي و اجرا شوند که از سرمايه شدن مسکن براي قشر برخوردارتر جامعه کاسته شود که راهکارهاي تجربه شده‌اي نيز دارد.

-در قدم اول مي‌بايست تمام قراردادهاي اجاره در سامانه‌هاي رسمي ثبت شوند و اجتناب از آن جرم تلقي گردد؛ هم براي موجر، هم بنگاه‌هاي املاک

-دولت براي هر سال، حداکثر نرخ افزايش اجاره منطقي مشخص کند که با افزايش حقوق کارگران و کارمندان در آن سال سنخيت داشته باشد؛ و هيچ مالکي اجازه افزايش بيش از آن نداشته باشد.

-وضع ماليات با نرخ بازدارنده بر خانه‌هاي خالي

-وضع ماليات بر دارايي براي خانوارهايي با تعداد خانه بيش از 2 و بالاتر (چه پر، چه خالي) به صورت تصاعدي

-وضع ماليات سنگين عايدي سرمايه به صورت اختصاصي براي مسکن؛ تا ديگر براي دلال‌ها به هيچ‌وجه سرمايه‌گذاري در اين بازار به اميد فروش گران‌تر در آينده نصرفد.

 ممکن است بگويند اين سياست‌ها به ضرر صاحبخانه‌ها مي‌شود؛ جواب اينکه دقيقا راه درست همين است. صاحبخانه اگر خانه‌اي براي زندگي خريده که اين سياست‌ها ضرري براي او ندارد، اما اگر به نيت سرمايه‌گذاري، چند خانه خريده براي اجاره‌دادن، يا فروش با قيمت بالاتر در آينده، اين سياست‌ها باعث کوچ امثال او از اين بازار خواهد شد و در نتيجه افزايش عرضه مسکن و طبيعتاً کاهش قيمت...مسکن يک کالاي مصرفي و از حقوق اوليه زندگي مردم است؛ تا جاي ممکن نبايد گذاشت تبديل به کالاي سرمايه‌اي براي منفعت بيشتر برخورداران جامعه گردد. اما چرا در اين مملکت اين موارد مد نظر سياستگذاران نبوده جاي پرسش و مطالبه جدي در رسانه‌ها را مي‌طلبد که به دنبال تامين منفعت چه گروهي از جامعه در بازار مسکن هستند که تاکنون به دنبال اجراي چنين سياست‌هايي نرفته‌اند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/37792
0 نظر
دسته بندی