× تماس با ما
0 0 نظرات 100 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1398/12/14

آموزش کاشت نهال

آموزش کاشت نهال

خريد و تهيه :
 درموقع خريد به نوع نهال و کيفيت آن دقت فرماييد. بايد بدانيد کدام رقم مناسب‌ترين نوع نهال براي منطقه شما است. رقم انتخاب شده را از نظر سازگاري با شرايط آب و هوايي ، نوع خاک، گلدهي، پر محصولي و مقاوم بودن به آفات و بيماري‌ها، مورد توجه قرار دهيد. و البته؛ نهال‌ها را از افراد و مکان‌هاي معتبر و شناخته شده تهيه کنيد. 

نحوه‌ي جابجايي:
در صورت خريد و تهيه‌ي نهال ريشه لخت ، ريشه‌هاي نهال را در يک گوني يا پارچه يا کيسه‌ي نايلوني مرطوبي قرار داده تا از خشک شدن ريشه‌هاي موئين پيشگيري کنيد .در موقع حمل نهال خريداري شده تلاش کنيد در معرض باد يا هواي تند قرار نگيرد.
پس از حمل و رسيدن به مقصد بلافاصله اقدام به غرس يا کاشت فرماييد.

نحوه‌ي کاشت :
 ابتدا محل كاشت را علامت گذاري و اقدام به خارج كردن خاك آن نماييد. قطر گودال در نهال‌هايي كه ريشه برهنه دارند به اندازه حداقل 3 برابر قطر گسترش ريشه ، و در نهال‌هايي كه در گلدان هستند، حداقل 2 برابر قطر ظرف حاوي نهال مي‌باشد. عمق حفره محل كاشت بايد حداقل به اندازه عمق ريشه باشد. در صورت امكان 30 سانتيمتر از خاک کف چاله را نيز زير و رو كنيد.

  طوقه گياه (انتهاي ساقه ) بايد دقيقاً در سطح خاك قرار گيرد ؛ زيرا كاشت عميق باعث نرسيدن اكسيژن كافي به ريشه‌ها و در نتيجه عدم رشد درخت و افزايش رطوبت در محل طوقه و بالاي آن شده و شرايط را جهت بيماري‌هاي قارچي فراهم مي‌آورد.

در مورد نهال‌هاي پيوندي طرز و محل قرار گيري نهال مهم است. محل پيوند بايد حدود 10 تا 15 سانتيمتر بالاتر از سطح خاک قرار گيرد. ريشه‌ها بايد به صورت مرتب در خاک قرار گيرند و پيچيده و در هم نباشند. براي اينکار معمولا مقداري خاک به صورت کله قندي در ته چاله ميريزند و ريشه‌هاي نهال را روي آن مرتب رو به پايين ميگذارند. سپس خاک نرم و الک کرده زراعتي(سطح  رويي خاک ) را با مقداري(يک پنجم) کود دامي پوسيده مخلوط کرده ، اطراف ريشه‌هاي نهال بريزيد. سپس نهال را مختصراً و آرام تکان دهيد تا خاک‌هاي اطراف ريشه‌ها جابجا گردد، همچنين مختصر فشار پنجه ي پا در حاليکه خود با يکدست نهال را به صورت عمودي گرفته ايد ، موجب چسبيدن خاکهاي نرم ريخته شده دور نهال به ريشه ها شويد ، تا نهال در محل کشت محکم تر گشته و در مقابل باد تکان نخورد.

 پس..
 تلاش کنيد نهال خريداري شده‌ي شما از هر کجا که در خاک بوده به همان اندازه در خاک قرار بگيرد.

آبياري و نگهداري
 درخت تازه کاشته شده را آبياري کنيد. مقدار آب مورد نياز را خودتان مي‌توانيد با استفاده از اندازه درخت تشخيص دهيد. براي درخت جوان تازه کاشته شده ، حداقل 10 ليتر آب نياز است . پس از يکي دو ساعت از کاشت درخت ، دوباره آن را آبياري کنيد. اکثر درختان تازه کاشته شده(ريشه لخت و ريشه پر) نياز به قيم دارند تا پس از رويش برگ در اثر وزش باد سقوط نکنند. 
مي‌توان اين کار را ، در زمان کاشت و يا بعد از آن انجام داد.

تا چندين ماه درخت تازه کاشته شده نياز به مراقبت زياد دارد و آن را مرتب و با توجه به آب و هواي منطقه و نياز گونه درخت آبياري کنيد..
تا دو سال پس از کشت نهال از دادن کود شميايي خودداري شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/memari/post/35131
0 نظر
دسته بندی