× تماس با ما
8 0 نظرات 1262 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/10/09

چرا حضرت زهرا سلام الله علیها وصیت کردند شبانه دفن شوند؟

يکي از نمازهاي واجب نزد مسلمين، نماز بر مرده و يا همان نماز ميت است.

هنگامي که مسلماني از دنيا مي‌رود، بر ساير مسلمين واجب است که بر جنازه او نماز بخوانند. هر چند با خواندن نماز توسط حتي يک نفر هم وجوب خواندن اين نماز از سايرين برداشته مي‌شود اما از قديم الايام رسم مسلمانان بر اين بوده است که اگر متوفي جايگاه برجسته‌اي از لحاظ ديني داشته است، حتي چندين نوبت بر او نماز ميت خوانده مي‌شد تا افراد بيشتري در اين نماز حاضر شده و در ثواب آن شريک باشند.

بعد از پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله برجسته‌ترين شخصيت ديني که به شهادت رسيدند، حضرت زهرا سلام الله عليها بودند.
با توجه به جايگاه حضرت و فضائل بي‌نظيري که در قرآن و روايات از ايشان وجود داشت، انتظار ميرفت در هنگام مراسم تدفين و تشييع، افراد فراواني حاضر شوند و مراسم باشکوهي برگزار شود. اما ايشان به همسر خود وصيت کردند که شبانه دفن شوند تا خليفه اول و دوم نتوانند در مراسم خاکسپاري حاضر شوند.

بر اساس روايت صحيح‌ترين کتاب اهل سنت، اميرالمؤمنين عليه السلام حضرت زهرا سلام الله عليها را شبانه به خاک سپردند و به ابابکر و عمر چنين مسأله‌اي را خبر نداند تا آنها نتوانند در مراسم حاضر شوند.

با نگاهي به روايات شيعه و اهل سنت متوجه مي‌شويم که اين کار اميرالمؤمنين عليه السلام به خاطر وصيت صريح حضرت زهرا سلام الله عليها مبني بر عدم اجازه به خلفا براي شرکت در مراسم ايشان بوده است.

زيرا در آن زمان رسم بود وقتي شخصيت برجسته‌اي از دنيا ميرفت، خليفه وقت بر جنازه او حاضر مي‌شد و در مراسم خاکسپاري شرکت مي‌کرد.

به نظر شما انگيزه‌ي اصلي پاره‌ي تن پيامبر صلي الله عليه و آله براي اين وصيت چه بوده است؟!

اين وصيت تاريخي حامل چه پيامي براي نسل‌هاي بعدي بوده است که حتي خلفا براي مشروعيت بخشي به اعمال خود تصميم به نبش قبر حضرت زهرا سلام الله عليها گرفتند که با مخالفت جدي اميرالمؤمنين عليه السلام روبرو شدند.

اما در نهايت، وصيت حضرت عملي شده و خلفا موفق به حضور در مراسم خاکسپاري پاره تن پيامبر صلي الله عليه و آله نشدند تا اين سوال همواره براي مسلمين باقي بماند...

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafofogh/post/60726
0 نظر
دسته بندی