× تماس با ما
0 0 نظرات 128 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/07/24

روضه خوانی سوزناک ابن الجوزی (عالم سرشناس اهل سنت ) برای امام حسین علیه السلام!

روضه خوانی سوزناک ابن الجوزی (عالم سرشناس اهل سنت ) برای امام حسین علیه السلام!

برادران، شما را به خدا قسم مي‌دهم؛ چه کسي به يوسف اشکال مي‌گيرد که چگونه به ديدار يعقوب برود؟

وقتي که عباس در روز بدر اسير شد، پيامبر (ص) ناله ي او را شنيد و به همين سبب خوابش نبرد! چگونه بود اگر ناله حسين را مي‌شنيد؟!

وقتي که وحشي (قاتل حمزه) اسلام آورد  پيامبر (ص) به او گفت: صورتت را از من بپوشان! اين با آن وجود است که مسلمان را به خاطر کارهايي که در زمان کفر انجام داده است مورد مواخذه قرار نمي‌دهند! حال اگر پيامبر (ص) قاتل حسين عليه السلام را مي ديد چه مي‌کرد؟!

قَوْلُهُ تَعَالَى: {وَمَنْ قتل مظلوما فقد جعلنا لوليه سلطانا}

آنقدر به حسين ظلم کردند که بر هيچ کس ديگر چنين نشده بود!

و به او اجازه ندادند که با ساير کساني که آب‌نوشيدند آب بنوشد  و خاندان او را به اسارت گرفتند و فرزندانش را کشتند.اين نشان اعتقاد خراب آنها است.آب از ميان انگشتان جدش نوشيد ولي به او اجازه ندادند يک قطره آب بنوشد.پيامبر (ص) لب‌هاي او را مي‌بوسيد و او را روي دوش خود مي‌گرفت و وقتي پيامبر (ص) روي منبر بود و حسين در حال کودکي در کنار او آمد، از منبر پايين آمد.حال اگر در اين حال که بر پهلو روي زمين افتاده و شمشيرها او را تکه تکه مي‌کند  و دشمنانش دور او را گرفته‌اند و اسب‌ها سينه‌اش را لگد مال کرده‌اند و او خود را با دست روي زمين کشيد و خونش بر روي زمين مانند اشکش جاري شد،  پيامبر (ص) او را مي‌ديد حضرت فرياد ناله بر مي آورد و از اين ماجرا استغاثه مي‌کرد و براي او سنگين بود.

اي کربلا، تبديل به بلا و مشکل شدي... خانواده ي پيامبر (ص) در نزد تو چه ديد

چه قدر هنگامي که به سختي بر زمين خوردند بر خاک تو خون ريخت و اشک جاري شد

اي رسول خدا، اگر تو ايشان را مي ديدي در حالي که يا کشته شده اند و يا اسيرند ...

اسيراني که از گرماي سوزان پاهايشان در حال سوزش است و از سايه منع مي شوند، و نيز تشنگاني که با نيزه هايي هـمچون لوله، سيراب شده و به شهادت رسيده اند.

چشـمان تو از آنان منظره اي مي ديد که موجب غم و اندوه در دل انسان و خارو خاشاک در چشم بيـننده خواهد شد.

اي امت سرکش و ستمگر، اين پاداش پيامبـر خدا نيست.

پيامبـر هـمچون کشاورزي است که در کاشتـن نيکي­ها براي آنان هيچ درنگ و کوتاهي ننمود، اما آن مردمان تلخي ميوه و ثـمره را به اهل بيت پيامبـر (ص) چشاندند.

نسل او را همچون قرباني سر بريدند سپس خاندانش را همچون کنيزکان راندند.

نفس زنان و با پاي لغزان (با حالت انقطاع نفس و لغزش پا)  پيامبر خدا را صدا مي زدند.

او را کشتند در حالي که مي دانستند او پنجمين نفر اهل کِساست.

اي کوه هاي بزرگي و شرافت و بلندمرتبگي، و اي ماه هاي نوراني و درخشان زميـن.

خداوند متعال آنچه را که براي شـما رخ داد باعث غم و اندوه و گريه طولاني مدت شـما قرار داد (يعني ياد و نام شـما در طول تاريخ هـمواره با ناراحتي و اندوه و گريه هـمراه است).

نه غم و اندوه شـما از ياد مي رود ونه مصيبت شـما ، هرچند که روزگار به طول بينجامد.

پاک و منزه است خدايي که جايگاه حسين را با شهادتش بالا برد و هر آن کس که با وي دشمني کرد را پس از عزتش خوار ساخت.در هنگام شهادت رفتار دشمنان و قاتلانش با وي به او ضرري وارد نساخت چرا که خداوند در قرآن کريم مي فرمايد: {وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جعلنا لوليه سلطانا}.

منحرفان و معاندان هلاک گشتند گويي هرگز بر سرزمين هاي مختلف حکمراني نکرده اند و لعن و نفرين به سوي خودشان بازگشت همانگونه که همواره به دشمن بر مي گردد.يزيد کجاست؟ زياد کجاست؟ گويي اصلا اين ها نبودند! {فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا}.

ايام کوتاهي بهره بردند و سپس بال هاي حکومتشان شکست و اين سيره ي حسين بود که به عنوان برترين راه و روش باقي ماند و هر آن کس که سرنوشت و سيره اش عزتمند باشد گويي هرگز دچار خواري نشده است. {فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا}.

منبع:  ابن الجوزي الحنبلي، جمال الدين ابوالفرج عبد الرحمن بن علي بن محمد (المتوفى 597 هـ)، ص16و17، التبصرة، الناشر: دار الکتب العلمية، الطبعة: الأولى، 1406 هـ - 1986 م.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafofogh/post/60150
0 نظر
دسته بندی