× تماس با ما
1 0 نظرات 436 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1399/05/16

تحریف کتمان حدیث غدیر از سوی برخی از صحابه و مبتلا شدن آنان به امراض مختلف در اثر انکار حقیقت از سوی برخی از علمای مخالفین شیعه!

ابن اثير جزري (عالم مشهور اهل سنت ) در روايتي که آن را از ابن عقده نقل مي‌کند چنين آورده است:

 

ابن عقده با سند خودش از ابواسحاق نقل کرده که وي گفت افرادي که تعداد آن ها به شماره نمي‌آيد برايم نقل کردند که علي بن ابي طالب مردم را در رحبه فراخواند و گفت: چه کسي اين سخن رسول خدا (ص) را که فرمود: «من کنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه» شنيده است؟ تعدادي بلند شدند و شهادت دادند که اين سخن را از پيامبر (ص) شنيدند و گروهي اين را کتمان کردند و از دنيا نرفتند مگر اين که نابينا شدند و مبتلا به بيماري شدند. از جمله‌ي آن‌ها: يزيد بن وديعه و عبدالرحمن بن مدلج مي‌باشند. اين روايت را ابوموسي نقل کرده است.

 

منبع: ابن أثير الجزري، عز الدين بن الأثير أبي الحسن علي بن محمد (المتوفي 630هـ)، أسد الغابة في معرفة الصحابة، ج3، ص487، المحقق: علي محمد معوض - عادل أحمد عبد الموجود، الناشر: دار الکتب العلمية، الطبعة: الأولى، 1415هـ - 1994 م.

 

ابن حجر عسقلاني (عالم مشهور مخالفين شيعه) همين روايت را با همين سند و از همان مصدري که ابن اثير جزري نقل کرده در کتابش نقل مي کند اما عجيب آن که تمامي عبارات مربوط به کتمان حديث غدير از سوي چند نفر از صحابه و مبتلا شدن آنان به امراض مختلف حذف شده و عبد الرحمن بن مدلج که در حقيقت جزو کتمان کنندگان بوده به عنوان مويدين اين حديث جلوه داده مي شود!

 

ابن عقده در کتاب «الموالاة» اين روايت را نقل کرده و آن را از طريق موسي بن النضر بن الربيع حمصي نقل کرده که سعد بن طالب مي گويد ابواسحاق براي من گفت که افرادي که در شمار نمي آيند برايم نقل کردند که علي بن ابي طالب مردم را در رحبه فراخواند و گفت: چه کسي اين سخن رسول خدا (ص) را که فرمود «من کنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه» شنيده است؟ تعدادي از جمله عبدالرحمن بن مدلج بلند شدند و شهادت دادند که اين سخن را از پيامبر (ص) شنيدند.

اين روايت را ابن شاهين از ابن عقده نقل کرده و ابووسي آن را استدراک کرده است.

 

منبع: العسقلاني الشافعي، أحمد بن علي بن حجر ابوالفضل (المتوفى852هـ)، الإصابة في تمييز الصحابة، ج4، ص300و301، تحقيق: عادل أحمد عبد الموجود وعلى محمد معوض، ناشر: دار الکتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى - 1415 هـ .

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafofogh/post/58479
0 نظر
دسته بندی