× تماس با ما
1 0 نظرات 551 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1400/01/18

بررسی ابعاد فقهی موسیقی در بیان حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی

بررسی ابعاد فقهی موسیقی در بیان حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی

 

حجت‌الاسلام والمسلمين ناصر رفيعي: يکي از ضعف‌هاي صداوسيما عدم ورود به بحث موسيقي است در حالي که برنامه‌هاي ديني و مذهبي تکراري بسياري از صداوسيما پخش مي‌شود و هم‌پوشاني دارند.

 

وي با بيان اينکه انتقاد جدي به صداوسيما وارد است که برنامه‌اي با موضوع بررسي مسائل مربوط به موسيقي ندارد، گفت: مي‌توان کارشناس فن موسيقي و کارشناس مذهبي در يک برنامه دعوت کرد و اين مسئله را بررسي کرد و اگر در اين راستا مسئولين صداوسيما نگران هستند توليد چنين برنامه‌اي با مشکل مميزي روبرو شود مي‌توانند برنامه را ضبط کرده و پخش کند حتما لازم نيست برنامه زنده باشد.

 

رفيعي با تاکيد بر اينکه اگر آوازي همراه با لهو، لعب و لغو باشد و تهييج شهوت باشد حرام است، عنوان کرد: گاهي ممکن است اشعار لغو باشد و به توصيف روابط جنسي، توهين، تهمت و جسارت به انبيا و ائمه بپردازد که مصداق غنا دارد و حرام است زيرا که اين اشعار داراي ابتذال اخلاقي است.

 

وي اضافه کرد: گاهي خود موسيقي و يا اشعار حرام غنا نيست اما با اروتيک همراه است که اين اروتيک در هنر نقاشي و مجسمه سازي و رقص ديده مي‌شود و حرام است. همچنين گاهي يک موسيقي چنان هيجان دارد که شنونده را گمراه مي‌کند و هر شخصي که اين موسيقي را مي‌شنود ابتذال آن را تاييد مي‌کند.

 

اين کارشناس مذهبي عنوان کرد: اگر خوانندگان کشورمان اشعار مولانا را بخوانند و از آلات موسيقي بهره ببرند اين آواز مصداق غنا را ندارد و لهو ايجاد نمي‌کند و اين نوع، اجراي موسيقي حلال است.

 

رفيعي در پاسخ به سوالي که اگر خواننده اي که با نظام اسلامي ايران زاويه دارد، شنيدن موسيقي آنان حرام مي‌شود؟ يا خير؟ گفت: تفاوتي بين خواننده ايراني که در خارج از کشور مي‌خواند و نظام مشکل دارد و خواننده‌اي که در مسير دفاع از نظام است وجود ندارد هريک از اينان اگر با غنا بخوانند حرام است و ربطي به نظام ندارد و اين مسئله و احکام فقهي است.

 

استاد حوزه علميه با اشاره به اينکه رهبر معظم انقلاب بين موسيقي و غنا تفاوت قائل است، گفت: رهبري 12 سال پيش به موضوع موسيقي پرداختند و صداوسيما بايد به اين مسئله به عنوان يک دغدغه عمومي مي‌پرداخته که کوتاهي کرده است و لازم است صداوسيما برنامه‌هايي داشته باشد راجع موسيقي با اهل فن صحبت کنند.

 

وي اضافه کرد: آواز خواندن زنان با توجه به اينکه مفسده ايجاد مي‌کند و مردها خوششان مي‌آيد و همچنين موجب جلب توجه مردان شده و حرمت‌شکني مي‌شود حرام است و عنوان ثانوي دارد و در همين راستا رهبرمعظم انقلاب مي فرمايد اگر خانمي در جمع خانم‌ها آواز بخواند حرام نيست، اگر خانمي بين مردان سخنراني کند اشکالي ندارد و همچنين اگر خانمي در جمع آقايان آواز بخواند غنا نيست اما حرام است زيرا مردان تحريک مي‌شوند./ فارس

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61799
0 نظر
دسته بندی