× تماس با ما
0 0 نظرات 117 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1399/12/19

تصنیف قدرت تغییر فرهنگ را دارد

تصنیف قدرت تغییر فرهنگ را دارد

 

هوشنگ جاويد، پژوهشگر موسيقي گفت: از قديم‌الايام تصنيف جايگاه خوبي در موسيقي ما داشته است و ما بايد تصنيف را از ترانه و سرود جدا کنيم. تصنيف نوعي موسيقي برگرفته از باورها است که توأم با کلام است و هميشه از تأثيرگذارترين فرم‌هاي موسيقي در بين مردم بوده است. حتي توانايي تغيير فرهنگ را دارد و مي‌تواند باعث تحولات فرهنگي و اجتماعي در بين مردم شود و اتفاق‌هاي خوب را رقم بزند و از سويي اگر تصنيف بد باشد درست برعکسش عمل مي‌کند.

 

وي ادامه داد: اقبال عموم و سرعت انتشار و سر زبان افتادن بين مردم از ويژگي‌هاي تصنيف است. تصنيف خيلي سريع‌تر در بين مردم مورد قبول واقع شده و سر زبان‌ها مي‌افتد.

 

عارف قزويني و علي‌اکبر شيدا تصنيف‌هاي بسيار زيبايي ساختند که اين تصنيف‌ها در بين اهل موسيقي و مردم هيچ وقت کهنه نمي‌شوند و حتي خوانندگان متفاوتي اين تصنيف‌ها را بازخواني کرده‌اند.

 

از دوران قاجار تاکنون فرهنگ شنيداري مردم عوض شده است، الان فرهنگ مردم ما بيشتر تصنيف را مي‌پسندد. به نظرم بهترين کاري که مي‌توان انجام داد، توليد تصنيف‌هاي خوب است تا لااقل مردم موسيقي خوب بشنوند. توليد موسيقي خوب از ملزومات جامعه امروز در برابر توليدات مبتذل موسيقي است. در جامعه بايد موسيقي خوب توليد شود چون جامعه ما حوصله قديم را ندارد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61631
0 نظر
دسته بندی