× تماس با ما
1 0 نظرات 135 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/12/01

پای گروه‌های سرود به جشنواره فجر باز شد/ نکوداشتی برای «حاج قاسم»

پای گروه‌های سرود به جشنواره فجر باز شد/ نکوداشتی برای «حاج قاسم»

 

همزمان با برگزاري سي و ششمين جشنواره موسيقي فجر، دو مجموعه فعال حوزه سرود متشکل از هنرمندان نوجوان روز چهارشنبه بيست و نهم بهمن در پهنه فرهنگ و هنر رودکي به اجراي آثار انقلابي پرداختند. اين آثار از جمله اجراها و برنامه‌هايي است که با هماهنگي شهروز حقي آهنگساز و مدرس موسيقي، پيش روي مخاطبان قرار مي‌گيرد.

 

اگرچه موضوع سرود يکي از مهم‌ترين و مردمي‌ترين گونه‌هاي موسيقايي به حساب مي‌آيد، اما طي سال‌هاي گذشته که جشنواره موسيقي فجر برگزار مي‌شد، اين گونه به عنوان يکي از مهجورترين و کم‌توجه‌ترين بخش‌هاي جشنواره به حساب مي‌آمد، اما در جشنواره موسيقي فجر امسال براي موضوع مهم «سرود» برنامه‌ريزي شده، گرچه معرف کاملي براي ظرفيت سنجي گونه سرود در کشورمان نيست اما مي‌تواند مقدمه مناسبي براي مهم ديده انگاشتن اين فضاي مهم و تاثيرگذار فرهنگي که بسياري از مخاطبان موسيقي با آن در دوران نوجواني خاطرات زيادي دارند، باشد.

 

در ابتدا گروه سرود شهيد محسن فرجي به سرپرستي حسين نصيري برنامه‌هاي خود را اجرا کردند. اين اجرا دربرگيرنده سرودهايي با مضامين انقلابي متناسب با ايام دهه فجر آماده شده بود که از آن جمله مي‌توان به آهنگ «افتخار من» و «مرد نبرد» با گراميداشت ياد و خاطره شهيد حاج قاسم سليماني اشاره کرد.

 

اين گروه همچنين، دو سرود به عنوان «پرواز ممنوع» که قبلاً براي تيتراژ يک فيلم با همين نام و يک قطعه ديگر با نام «سرزمين من» را که پيش از اين با صداي سالار عقيلي منتشر شده بود اجرا کرد و سپس با اجراي سرودي درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف کار خود را پايان داد.

 

سپس گروه سرود «نور مشکات» به سرپرستي محمدرضا عابدي، سه سرود در اين برنامه اجرا کرد. يکي از سرودها با عنوان «روح اقتدار» سال گذشته نيز در راهپيمايي 22 بهمن اجرا شد بود. سرود «بچه‌هاي ايران» و سرود «بصيرت» نيز از جمله کارهاي حماسي بود که در پهنه رودکي براي مخاطبان اجرا شد.

 

روز شنبه دوم اسفند ماه گروه «نور مشکات» ساعت 11 و گروه «فرزندان ايران» ساعت 15 اجرا مي‌کنند. روز يکشنبه سوم اسفند ماه ساعت 15 گروه «شهيد فرجي» و روز دوشنبه چهارم اسفند ساعت 11 گروه «فرزندان ايران» اجرا مي‌کنند./ مهر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61426
0 نظر
دسته بندی