× تماس با ما
1 0 نظرات 207 بازدید
تاریخ انتشار 23 - 1399/11/27

ماجرای نخستین زن چینی که محقق موسیقی ایرانی شد

ماجرای نخستین زن چینی که محقق موسیقی ایرانی شد

 

«جائو جو چون» نوازنده ساز «پيپا» و نخستين زن چيني است که در زمينه موسيقي ايراني دست به تحقيقات وسيعي زده است.

«جائو جو چون» به تازگي فارغ‌التحصيل شده و در زمينه نوازندگي سازِ «پيپا» از کنسرواتوار مرکزي موسيقيِ چين مدرک گرفته است. او تا سه سال پيش هيچ‌ شناختي درباره ايران نداشت؛ اکنون اما فارسي را روان صحبت مي‌کند و در وب سايت بزرگ خبري در چيني مشغول نوشتن درباره ايران است.

 

ارتباط بين اين هنرمند جوان چيني با موسيقي ايراني، اتفاقي رقم خورده است؛ در سال 2017 ميلادي اتحاد موسيقي «کمربند و جاده» تأسيس شد و تبادلات ميان چين و کشورهاي حاشيه جاده ابريشم نيز افزايش پيدا کرد. جائو در آن سال‌ها سخت مشغول آماده کردن خود براي شرکت در آزمون دکتري و انتخاب موضوع تحقيقاتي‌اش بود؛ استاد راهنماي او پيشنهاد داد تا به تحقيق و مطالعه درباره موسيقي ايراني بپردازد.

 

در آن زمان، يک گروه موسيقي ايراني قصد داشت براي اجرا به چين برود؛ بر همين اساس بود که جائو براي انجام اولين مصاحبه‌اش به محل اجراي اين گروه موسيقي ايراني رفت و از آنجا بود که در دنياي پر زرق و برق و باشکوه موسيقي ايراني قدم گذاشت.

 

اين هنرمند چيني معتقد است که «جذابيت موسيقي اصيل ايراني در ملودي بديع خارجي و منطق دقيق باطني‌اش نهفته است»؛ جائو مي‌گويد: «موسيقي ايراني با تمام موسيقي‌هايي که قبلاً با آنها آشنايي داشته‌ام، فرق دارد. ملودي و ريتم بسيار منظمي دارد و اين قوانين کمي شبيه يک فرمول رياضي اما همراه با تغييرات دروني غني و باشکوهي است که من سريعاً مجذوب آن شدم.»

 

اين هنرمند چيني بيش از سه سال را صرف تحقيق و مطالعه در مستندات مختلف، بازديد از شهرها و روستاهاي ايران و ضبط نمونه‌هاي بسياري از موسيقي‌هاي ايراني کرده و نهايتاً بعد از اين همه مدت مطالعه و تحقيق، موسيقي ايراني را انتخاب کرده است؛ موسيقي محلي به سوژه تحقيقاتي او تبديل شد و موضوع رساله دکتري او نيز تحقيق درباره «خيام‌خواني در بوشهر» است.

 

کشورهاي اروپايي و آمريکايي و ژاپن بسيار زودتر مطالعه درباره موسيقي ايران را شروع کردند در حالي که جاي مطالعه درباره موسيقي ايران در چين در چندين سال گذشته خالي بوده است؛ "جائو جو چون" مي‌گويد: «ارزش مطالعه درباره موسيقي ايران از ديدگاه او، در بيان داستان‌هاي ايراني به مردم چين در قالب يک زبان موسيقيايي است تا مردم چين بتوانند اين داستان‌ها را درک کنند.» امتياز جائو در اين زمينه اين است که سال‌هاي سال سابقه اجراي موسيقي محلي را دارد و اين سابقه باعث آشنايي او با چين و احساسات مردم درباره موسيقي شده است. 

 

جو در سال 2020، به دليل تأثيرات ناشي از پاندمي کرونا، نتوانست سفرش به ايران را ادامه دهد. با اين حال او يادگيريِ نواختنِ بربت را به صورت آنلاين، نزد «نگار بوبان» - نوازنده ايراني، آغاز کرد و تصميم گرفت آهنگ جديدي به نام «جاده ابريشم دريايي» را با کمک نوازندگان ايراني از جمله «محسن شريفيان» و «بهنام شهرکي» منتشر کند.

 

جو ابراز اميدواري کرده است که بعد از تکميل تحصيلاتش در مقطع دکتري، بتواند به زودي مجموعه‌اي از کتب را با موضوع موسيقي ايراني بر اساس اجراهاي نوازندگان در ايران منتشر کند.

 

جو مي‌گويد: «اين اولين کتاب با موضوع موسيقي ايراني است که در چين منتشر خواهد شد. اميدوارم که وقتي اين کتاب عرضه شد، نوازندگان بيشتري از ايران بتوانند نمونه‌هاي ويدئويي از اجراهايشان را ارسال کنند تا اجراها و خوانندگي آنها در کتب دانشکده‌هاي مهم هنر چين به نمايش درآيد.»

 

اين هنرمند چيني مي‌گويد: «تحقيقات کشورش درباره موسيقي ايران همچنان جاي پيشرفت دارد. تا همين يکي دو سال گذشته، در کشور چين بيشتر از 10 نفر نبودند که شجريان و شاهکارهايش را بشناسند، ولي در حال حاضر سخنراني‌ها و مقالات جو درباره موسيقي، باعث شده است که هر روز افراد بيشتري با استادان موسيقي ايران از جمله «شجريان» و «عليزاده» آشنا شوند.»/ تسنيم

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61362
0 نظر
دسته بندی