× تماس با ما
1 1 نظرات 208 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/11/14

تولد «خمینی ای‌ امام» در جوار «سعدآباد» + دانلود قطعه

تولد «خمینی ای‌ امام» در جوار «سعدآباد» + دانلود قطعه


 قطعه «خميني اي امام»

 شاعر و آهنگساز: حميد شاهنگيان 

 

دانلود آهنگمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود

 

سرود "خميني اي امام" يکي از ماندگارترين سرودهاي مرتبط با ايام پيروزي انقلاب اسلامي ايران است که لحظاتي پس از ورود امام خميني رحمة الله عليه به کشورمان در بهمن 57 اجرا شد.

 

حميد شاهنگيان، ترانه سرا و آهنگساز اين سرود مي‌گويد: نسخه‌اي که با عنوان «خميني اي امام» پشت نوارهاي سخنراني امام آمد، کار جمع هفت هشت نفره بود. اين نسخه در آرشيو تلويزيون هم نيست "خميني‌ اي امام" را اولين بار، خودمان با همان گروه سرود پنج شش نفره حسينيه خوانده بوديم. آقاي سبزواري دو تا شعر به من داد درباره حضرت امام. اسم امام هم در يکي از آن شعرها آمده بود، قرار شد روي اين شعرها کار کنيم براي ساخت سرود. من اين دو تا شعر را از ايشان گرفتم و با هم تلفيق کردم. بخش‌هايي از يک شعر را روي آن يکي شعر گذاشتم و شد سرود «خميني اي امام». فکر مي‌کنم «ز ما تو را درود، ز ما تو را سلام / خميني‌ اي امام، خميني‌ اي امام» را از يک شعرشان برداشتم و «اي مجاهد، اي مظهر شرف / اي گذشته ز جان در ره هدف» را از شعر ديگرشان. بعد روي اين شعر ملودي گذاشته شد.

 

ملودي اوليه سرود را که ساختم، به آقاي صبحدل نشانش دادم، آقاي صبحدل بعد از اينکه گوش کرد، گفت: «حميد، چرا فرود مي‌آيي؟» منظورش اين بود که ترکيب ملودي به جاي اينکه صعودي باشد، کمي فرود آمده است. خدا رحمتش کند آقاي صبحدل را که من مديونش هستم. اين نکته‌سنجي‌اش يادآوري کند که حس حماسي سرود بايد بيشتر باشد. ديدم نکته درستي مي‌گويد. گفتم درست مي‌گوييد. رويش کار مي‌کنم. فکر هم نمي‌کنم ملودي اوليه را غير از آقاي صبحدل کسي شنيده باشد.

 

بعد از اين تذکر، تغييري در ملودي دادم تا آن اشکال را رفع کرده باشم. احساسم اين بود که اين طوري حماسي‌تر و صعودي‌تر شد. نسخه اوليه را گروه چند نفره خودمان اواسط دي ماه 1357 خواند. اعضاي اين گروه استعداد خواندن داشتند. اصلاً همه‌شان خواننده بودند. شمسايي خواننده بود، صبحدل خواننده بود، صالحي خواننده بود و محمدرضا شريفي‌نيا هم تئاتر کار کرده بود و مي‌توانست از صدايش خوب استفاده کند. او سرود نمي‌خواند و فقط هر بند شعر را در فواصل خواندن سرود دکلمه مي‌کرد. خلاصه همه صاحب تجربه بودند. بعد، چهار نفر ديگر (مرحوم ايلخاني با سه پسرش) هم به اين جمع اضافه شدند. به درخواست مرحوم ايلخاني، رفتيم خانه ايشان تا آخرين تمرين‌ها را آنجا انجام دهيم.

 

خانه آقاي ايلخاني در نزديکي کاخ سعدآباد بود. قبل از ساعت حکومت نظامي رفتيم آنجا. براي پيشگيري از انتشار صدا در اطراف خانه، درها و پنجره‌ها را کامل بستيم و پرده‌ها را کشيديم. تا صبح مشغول تمرين و ضبط بوديم. صبح که شد آقاي ايلخاني پسرش را فرستاد که نان بگيرد. برگشت و گفت صدايتان تا سر کوچه مي‌آيد. تازه متوجه شديم که آن همه استتار و احتياط، تأثيري نداشته و ما شب تا صبح، درست در همسايگي کاخ سعد آباد داشتيم «خميني اي امام، خميني‌ اي امام» مي‌خوانديم. لطف خدا بود که کسي متوجه صداي ما نشده بود./ مهر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61139
1 نظر
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 18:51:43 - 1399/12/04
ماندگارترین های تاریخ
برای همه نسلهای ایران
خمینی ای امام ...خمینی ای امام
دسته بندی