× تماس با ما
2 0 نظرات 215 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/11/14

شاعر «بوی گل سوسن» را دیر شناختیم + دانلود قطعه

شاعر «بوی گل سوسن» را دیر شناختیم + دانلود قطعه


قطعه «بوي گل سوسن»

 شاعر و آهنگساز: زنده ياد محمدعلي ابرآويز


 

دانلود آهنگمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود

 

سرود «بوي گل سوسن و ياسمن آيد» سروده محمدعلي ابرآويز، در روزهاي آغازين پيروزي انقلاب اسلامي ايران و ورود تاريخي امام راحل توليد شد و با وجودي که از سازي غير از طبل و سنج استفاده نشده بود، اما آنچنان مورد استقبال مردم سرزمينمان قرار گرفت که گويي دهه فجر بدون شنيدن اين سرود با تصاوير خاطره ساز آن دوران رنگ و طعم ديگري پيدا مي‌کند.

 

زنده‌ياد ابرآويز در زمان فعاليت خود سراينده سرودهاي متعددي از جمله «بوي گل سوسن و ياسمن آيد»، «خميني اي امام»، «ديو چو بيرون رود فرشته درآيد»، «الله الله» و «ميدان شهدا» بوده است. به عبارتي علاقه اين شاعر و آهنگساز فقيد موسيقي به امام خميني رحمة الله عليه و انقلاب اسلامي ايران بود که باعث شد تا از همان روزهاي ابتدايي پيروزي انقلاب، فعاليت مستمر در سرود را آغاز و آثار متعددي را در اين زمينه ثبت و ضبط کند.

 

ابرآويز اعضاي گروه سرود خود را با هم‌فکري شهيد دکتر مفتح و مرحوم آيت‌الله طالقاني از جواناني که در مجالس اين بزرگواران شرکت داشتند، انتخاب و فعاليت خود را شروع کرد. استاد در اوج روزهاي حکومت نظامي رژيم طاغوت با هزينه شخصي خود استوديوي موسيقي اجاره کرد، اعضاي گروه سرود را در آنجا گرد آورد و به شکل مخفيانه و به دور از چشم نيروهاي اطلاعاتي و نظامي رژيم، به توليد و ساخت سرودهاي انقلاب پرداخت. استوديو در محله‌اي ارمني نشين واقع شده بود و هموطنان ارمني تا جايي که مي‌توانستند با آنها همکاري مي‌کردند. حتي از پشت پنجره‌ها کشيک مي‌دادند و وقتي ماشين گشت از آن حوالي عبور مي‌کرد، با زنگوله‌اي که به سر آن طنابي بسته بودند، مطلعشان مي‌کردند تا دست از کار بکشند. طنين صداي او در قطعه طراح حرم تا هميشه در گوش‌هاي مخاطبان خواهد ماند که مؤمنانه مي‌خواند: «لاتخف مسلمان… لاتخف». 

 

اميد مهدي‌نژاد هم در بخشي از کتاب «چهار مضراب انقلابي» به نگارش مطلبي درباره محمدعلي ابرآويز پرداخته است که در پي مي‌آيد: «چند روز پس از پيروزي انقلاب، مردي با 18 نوار کاست به سازمان راديو و تلويزيون رفت. کاست‌ها را تحويل داد و گفت اينها سرودهايي است که پيش از انقلاب، براي انقلاب ساخته‌ايم. اين کاست‌ها تا سال‌ها بعد يکي از مهم‌ترين منابع تغذيه سرودهاي انقلابي راديو و تلويزيون بود. اين مرد محمدعلي ابرآويز بود. دانش آموخته علوم سياسي، نويسنده راديو، متخصص تبليغات و مؤسس يکي از اولين مؤسسات تبليغاتي ايران که به واسطه اطلاعات فرهنگي و هنري وسيع‌اش، به او لقب دايره‌المعارف زنده داده بودند.

 

محمدعلي ابرآويز که سال‌هاي پاياني عمرش در انزوا و تنهايي گذشت، روز 21 بهمن سال 1386 زماني که به همت دفتر موسيقي سازمان صدا و سيما براي او آيين نکوداشتي گرفته بودند در يکي از معدود گفتگوهاي رسانه‌اي که يکي از تلخ‌ترين آنها نيز لقب گرفت، گفته بود: پزشکان مي‌گويند بيماري من از تنهايي است. سه چهار سالي مي‌شود که دچار بيماري هستم، بيماري که با تنگي نفس بروز پيدا مي‌کند. ظاهراً اين بيماري تمامي ندارد و دچار بيماري‌هاي متعدد ديگري هم شده‌ام. پزشکان اصرار مي‌کنند من را از بيمارستان مرخص کنند، اما يادم افتاد که اگر به خانه بروم، دوباره به تنهايي باز مي‌گردم و اين تنهايي دارد مرا خفه مي‌کند، وقتي يادم مي‌افتد که بايد به خانه و تنهايي برگردم، غمگين مي‌شوم.

 

او در همان برنامه نکوداشت بود که درباره تاريخچه ساخته‌ شدن موسيقي «ديو چو بيرون رود فرشته درآيد» يادآور شد: ما در «کانون توليد»، عصرها دورهم جمع مي‌شديم و شهيد دکتر بهشتي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، هاشمي رفسنجاني و افراد ديگر نيز بودند. من وابسته به هيچ گروهي نبودم و نيستم. بعد از يکي از راهپيمايي‌ها شهيد بهشتي به من گفت: فکر مي‌کني پيروز مي‌شويم يا سرکوب مي‌شويم؟ گفتم: ما پيروز شديم و تا همين‌جا هم براي ما بس است. شهيد بهشتي گفت: فکر مي‌کني اگر پيروز شويم واکنش جهانيان نسبت به ما چگونه خواهد بود؟ گفتم: دو - سه ماهي مطبوعات جهان با ما راه مي‌آيند و پس از آن ممکن است دشمني‌ها آغاز شود. شهيد بهشتي گفت: فکر مي‌کني جهانيان با چه سوژه‌هايي به جان ما خواهند افتاد؟ به ايشان گفتم: آن‌ها تلاش مي‌کنند که بگويند اسلام با هنر و خصوصاً موسيقي مخالف است؛ بايد کاري کرد که اين حربه از آن‌ها گرفته شود. گفت‌: چه‌طور؟ گفتم اگر ما زودتر موسيقي را به اسم اسلام به جامعه بفرستيم، اين حربه خنثي مي‌شود. اين گفت‌وگو مقدمه‌اي براي ساخت سرود «ديو چو بي رو رود فرشته درآيد» بود./مهر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/61138
0 نظر
دسته بندی