× تماس با ما
1 0 نظرات 342 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1399/09/25

یونیورسال صاحب تمام آثار «باب دیلن» شد/ بزرگترین معامله موسیقی

یونیورسال صاحب تمام آثار «باب دیلن» شد/ بزرگترین معامله موسیقی

 

باب ديلن، خواننده و ترانه‌سراي بزرگ آمريکايي، طي قراردادي چند صد ميليون دلاري با يونيورسال، امتياز و حقوق کليه ترانه‌هاي خود که را به اين شرکت بزرگ پخش موسيقي واگذار کرد که ترانه هايي نظير «همچون يک خانه به دوش»(Like a Rolling Stone) و حماسه 17 دقيقه اي «شنيع ترين قتل»(Murder Most Foul) از آن جمله هستند.

بخش موسيقي کمپاني يونيورسال در بيانيه اي مطبوعاتي گفت: اين معامله مهمترين توافق نامه انتشار موسيقي در اين قرن و يکي از مهمترين توافقنامه هاست.

فايننشال تايمز اعلام کرد که ميزان اين قرارداد 9 رقمي است. کارشناسان مبلغ قرارداد «باب ديلن» و کمپاني يونيورسال را بين 200 تا 450 ميليون دلار تخمين مي زنند.

ديلن، که در اوايل دهه 1960 از صحنه هاي محلي روستاي گرينويچ ظهور کرد تا بتواند تحسين برانگيزترين و تأثيرگذارترين هنرمند عصر راک شود، در سن 79 سالگي همچنان قدرتمند است.

 

بر اساس اين قرارداد، باب ديلن 79 ساله کليه درآمدهاي آينده و حق  بيش از 600 ترانه خود که طي 6 دهه خلق و منتشر کرده را به کمپاني يونيورسال واگذار کرده است. 
 
واگذاري امتياز اين ترانه‌ها به اين معناست که باب ديلن از اين پس ديگر کنترلي بر چگونگي استفاده از ترانه‌هايش براي نمونه در آگهي‌هاي بازرگاني، نخواهد داشت.

«لوسين گرينج»، مدير بخش موسيقي کمپاني يونيورسال گفت: بر کسي پوشيده نيست که ترانه‌نويسي عنصر اساسي در هر اثر موسيقيايي بزرگي است و آثار «باب ديلن» از عالي‌ترين نمونه‌هاي هنر ترانه‌نويسي است. ترانه‌هاي او زيبا، الهام‌بخش، تکان‌دهنده و بي‌زمان هستند، چه نيم قرن پيش نوشته شده باشند چه ديروز.

آهنگ هاي «باب ديلن» بيش از 6000 بار توسط صدها هنرمند ضبط شده و بيش از 125 ميليون آثار ضبطي او در سطح جهان فروخته شده است. در سال 2016 در موفقيتي استثنايي و غافلگير کننده به خاطر مجموعه آثارش برنده جايزه نوبل ادبيات شد.

باب ديلن يکي از تأثيرگذارترين چهره‌ها در موسيقي معاصر آمريکا بوده‌است. ترانه معروف او «چون يک خانه‌به‌دوش» توسط مجله رولينگ استون به عنوان برترين ترانه تمام زمان‌ها انتخاب شد.

برخي از ترانه‌هاي او توسط بسياري از خوانندگان مشهور بازخواني شده‌است که از جمله آن‌ها مي‌توان به «کوبيدن بر در بهشت» که توسط گروه گانز ان روزز اجرا شد و «در مسير برج ديده‌باني» که توسط جيمي هندريکس اجرا شد، اشاره کرد. مارتين اسکورسيزي فيلم مستند «راهي به خانه نيست» را در مورد باب ديلن ساخته ‌است. همچنين فيلم «من آنجا نيستم» ساخته تاد هينز برگرفته از زندگي اين هنرمند است.

او به خاطر ترانه‌هاي نغز و پرمفهومش بارها نامزد دريافت جايزه نوبل ادبيات شده که در نهايت سال 2016 اين جايزه را کسب کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/60554
0 نظر
دسته بندی